ANKARA HABERLERİ

Beton işgaline direnen son kale: Papazın Bağı

Hürriyet Haber
08.10.2008 - 00:00Son Güncelleme : 07.10.2008 - 21:24

Ankara’nın beton işgaline direnen doğal alanı olan ’Papaz’ın Bağı’nı, Cumhuriyet döneminde satın alan Kuloğlu ailesinin torunu Abdullah Kuloğlu, mekanı sahipleri Teknopolitikalar Platformu Başkanı Şevket Çorbacıoğlu’na anlattı.

Hürriyet Haber

Kimilerine göre Cumhuriyet’in ’ilk ikizleri’ olmaları nedeniyle, Necati ve Hayati Kuloğlu’na Atatürk tarafından hediye edilen bağ, kimilerine göre de Ahmet Efendi tarafından değerlendirmek için ülkeyi terke hazırlanan Ermeni ailesinden satın alındı.

Papaz’ın Bağını işletenlerden biri olan Ahmet Efendinin torunu Abdullah Kuloğlu, Papaz’ın Bağı’nın öyküsünü Çorbacıoğlu’na şöyle anlatıyor:

Atatürk’e yakın olmak

"Cumhuriyetin ilk yılları. Dedem tiftik ticareti ile uğraşıyor. Hayati, Necati, Hasan, Hikmet ve Türkan adlarında 5 çocuk sahibi. Necati ile Hayati ikiz. Ayırt edilmeyecek derecede benziyorlar. Uzun yıllar aynı kıyafetlerle Ankara’lıların hep dikkatini çekmişler. 1936 yılında dedem göç eden azınlıkların terk ettiği bu alanı devletten açık artırmayla alıyor. Almasının temel nedeni Atatürk’ü çok sevmesi ve ona yakın olmayı düşünmesi. O zamanlar insanlar buraya tilki ve kurt avına gelirlermiş.. Dedem de ava meraklı. Sürekli av için gelirmiş buralara. Ailedeki doğa sevgisi dedemden kaldı bizlere. Bu nedenle de ava düşkünüz. Gideriz sürekli. Kuloğlu Ailesi bundandır ki ’Avcılar’ diye de anılır. Belli bir zaman sonra bağ bozumu için yazları geçici olarak yerleşilir buraya... Aslında aile Hacettepe’de oturmakta ve Hamamönünde tiftik ticareti yapmaktadır. Savaş nedeniyle işleri bozulur. Bağlık alana haciz gelir. Dostlarının yardımıyla bağlık alanı kurtarır.

Yoksulluk süreci başlar ve zorunlu olarak yerleşilir buraya."

İşletmeye nasıl açıldı

Torun Kuloğlu, "Papazın Bağı adı nerden geliyor?" sorusuna ise şu yanıtı veriyor:

"Anlatacaklarım aynı zamanda bu alanın işletmeye nasıl açıldığının kısa bir öyküsü olacaktır. Biz torunlarınca işletilen bu alan; yakın zamanda 100 yaşında kaybettiğimiz Babaannem, yani Ahmet Efendi’nin karısı Şaziye tarafından bir rastlantı sonucu işletme sürecine sokuldu. Bağ içindeki çeşme çamaşır yıkama yeri olarak kullanılırmış. Yanında açık bir ateş, üzerinde sürekli çamaşırın kaynatıldığı büyük bir kazan bulunurmuş. Bir süre kaynatılmış çamaşır çeşmede tokaçlanarak kirinden arındırılmaya çalışılırmış. Açık ateşin bir yerinde gözleme yapılır, bir yerinde de Semaver kaynatılır ve çamaşır yorgunluğu gözleme ve çay keyfiyle çıkarılmaya çalışılırmış.

ODTÜ’lü öğrenciye ikram

Bundan tam 40 yıl önce, bu doğa büyüsüne kapılıp bağı gezmek isteyen ODTÜ öğrencisi, çamaşır yıkayan Şaziye Hanım’la karşılaşır. Şaziye hanım çocuğa çay ve gözleme ikram eder. Gözleme ve çayı çok seven öğrenci, parasını ödemek koşuluyla yine ister. Şaziye hanım parayı kabul etmeyerek tekrar ikramda

bulunur. Öğrenci Şaziye hanımın konukseverliğinden çok etkilenmiştir. Erdemli bir konukseverlik, gözleme-çay ve doğanın muhteşem zenginliği. Etkilenmemek olası mı?.. Öğrenci, ’arkadaş grubumla haftaya tekrar gelmeyi düşlüyorum. Yalnız ikramlarınız karşılığında para alırsanız..!’ koşuluyla Şaziye Hanım’a teşekkür eder.

Bir hafta sonra Şaziye hanım öğrencilere gözleme ve çay ziyafeti çeker. Öğrenciler zorda olsa parayı kabul ettirirler. Yoksulluk var ya, para iyi gelir. Öğrenciler ziyaretleri tekrar edince masa ve sandalye atarlar bahçeye. Gören halk da gelmeye başlar. Derken bahçe/bağ işletmeye açılır. Müşteriler de akın etmeye."

İsminin gizemi

PAPAZIN Bağı adının nereden geldiğiyle ilgili soruya verilen farklı duyultulara inanılmaması gerektiğini vurgulayan Abdullah Kuloğlu "Aslı; Kırk Konaklar’da bahçe işletenlerin müşterilere söyledikleri ’Oraya gitmeyin, orayı papaz işletiyor!...’ yalanından kaynaklandı" dedi.

Kuloğlu bu dedikodunun üretilmesindeki amacın, halk arasında bu savı yaygınlaştırarak Kuloğlu ailesine kaptırdıkları müşterileri tekrar kazanmak olduğunu da sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Beton işgaline direnen son kale: Papazın Bağı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   04:45
  • Guneş
   06:26
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:21
  • Akşam
   19:00
  • Yatsı
   20:27
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı