Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Bestelerini internete koydu ‘korsanlık’ tartışması çıktı

SERDAR Ortaç’ın, internetteki resmi web sitesinden 24 farklı sanatçının seslendirdiği 43 bestesinin MP3 formatında bedava kopyalanmasına izin verilince, müzik piyasası karıştı. MÜYAP Genel Sekreteri Ahmet Asena, ‘Serdar Ortaç’ın sitesinde gerçekleştirilen bu uygulama sokakta korsan CD satmaktan farksız’ dedi.

TÜRKİYE’deki müzik yapımcıları, birlikleri MÜYAP aracılığıyla, korsana karşı internetteki sitelerle tek tek mücadele etmeye çalışırken, Serdar Ortaç’ın, resmi web sitesinden bugüne kadar 24 sanatçıya verdiği 43 bestesinin MP3 formatında bedava kopyalanmasına izin verilmesi, müzik piyasasında yeni bir tartışmaya yol açtı. Hülya Avşar’dan Petek Dinçöz’e, Seren Serengil’den Demet Akalın’a, Yılmaz Morgül’den Muazzez Abacı’ya, Gülben Ergen’den Gülşen’e kadar bir çok sanatçının seslendirdiği bu bestelerin internetten kopyalanması, sadece seslendiren sanatçıları değil, yapımcıları da kızdırdı.

KORSANDAN FARKI YOK:

MÜYAP Genel Sekreteri Ahmet Asena, ‘Serdar Ortaç’ın bilgisi dışında siteden gerçekleştirilen bu uygulamanın sokakta korsan CD satmaktan farksız’ değerlendirmesi yaptı. Asena, ‘Başka sanatçıların seslendirdiği bestelerinin internetten kopyalanmasına izin veren Serdar Ortaç, bu besteler kendisine ait olsa bile, ilk önce MÜYAP’tan izin almalıydı. Ortaç’ın yasal olmayan bu uygulamayı bir an önce durdurması gerekiyor’ dedi.

HAPİS CEZASI İÇERİYOR:

Arkadaşımız Ceyhun Kuburlu’nun yaptığı araştırmaya göre, müzik eserlerinin internet üzerinden MP3 formatında kopyalanmasına izin veren sitelerle, sokakta korsan CD satışı gerçekleştirenlere karşı, aynı yasal uygulamada bulunuluyor. Bu da, 2 yıl ile 4 yıl arasında hapis, 50 milyar lira ile 150 milyar lira arasında da para cezası içeriyor. Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği’ne (MÜYAP) göre, şu anda Türkçe içerikli müzik eserleriyle ilgili internetteki MP3 site sayısı bini buluyor. Ancak, bedava MP3 indirilebilen site sayısı, 200’ü geçmiyor. Bunlardan da 80’i için korsan yayın yaptıkları gerekçesiyle tedbir kararı aldırılmış. Yurtdışından yapılan korsan yayınları da Uluslararası Müzik Endüstrisi Federasyonu (IFPI) aracılığıyla önlemeye çalışan MÜYAP Genel Sekreteri Ahmet Asena, Serdar Ortaç’ın resmi web sitesine de gerekirse tedbir konulacağını söyledi.

BİLGİSİ DIŞINDA:

Serdar Ortaç’ın resmi web sitesinde yayınlanan MP3 formatındaki şarkılarla ilgili olarak konuşan Serdar Ortaç’ın Basın Danışmanı Betül Şahin, ‘Biz sadece sitede şarkıların demolarının indiğini sanıyorduk. Bu demolarda 30 saniyelik dinlemeden oluşuyordu. Bu konu aslında siteyi hazırlayanları ilgilendiriyor. Serdar Ortaç’ın bilgisi dışında gelişen bir durum’ dedi.

O şarkı para kazandırmıyor Serdar’a kazık atamam ben

SEREN Serengil, seslendirdiği ‘Bu Gecenin Hatırına’ adlı eserin, Serdar Ortaç’ın web sitesinden MP3 formatında indirilebilmesiyle ilgili olarak, ‘Serdar benim arkadaşım. Ona kazık atmam. Zaten, bu eserin söz ve müziği de Serdar Ortaç’a ait. Ben sadece söylüyorum. Dört yıl öncesine dayanan bu parça, bana artık para kazandırmıyor. İnternette yayınlanması da o kadar önemli değil. Ancak, yeni bir şarkımın internet sitesinde yasal olmadan yayınlanması yanlış olurdu’ dedi.

X