Beşinci Vites

Hürriyet Haber
27 Ekim 1997 - 00:00Son Güncelleme : 27 Ekim 1997 - 00:01

Ufuk SANDIK

Passat’ın dizeli de var

VOLKSWAGEN tarafından yeni bir teknikle üretilen TDI (Turbocharged Direct Injention Diesel Engines) dizel motor, Passat modeline uygulanmaya başlandı. 1.9 litre 110 beygir gücündeki TDI motoru, 100 kilometrede sadece 5.3 litre yakıt tüketiyor. Bir depo yakıtla 1.170 kilometre yol yapabilen Passat TDI, 62 litre yakıt kapasitesine sahip. Bu ekonomik motorun 100 kilometrelik hıza ulaşması içinse sadece 11.7 saniye gerekiyor. Azami hızı saatte 196 kilometre olan TDI modelinde, sürcü ve yolcu hava yastıklarının yanı sıra ön koltuklarda yan hava yastıkları, ABS, radyo, elektronik klima, yol bilgisayarı, elektronik şifreli kontak anahtarı ve uzaktan kumandalı merkezi kilit gibi birçok özellik standart olarak bulunuyor.

Fiat Marea'ya kardeş geldi

TOFAŞ yeni modeli Marea Weekend'i piyasaya sundu. Özellikle kalabalık aileler için üretilen bu otomobil, 500 litrelik geniş hacimli bir bagaja sahip. Marea Weekend'in katlanabilen arka koltukları sayesinde bagaj bölümü istendiğinde 1550 litrelik bir hacme ulaşıyor. Geniş pencereli arka bölümü Marea Weekend'i şık ve ferah station wagonlardan biri kılıyor. Merea Weekend'in yeni geliştirilen motor seçenekleri, hem yüksek performans, düşük yakıt tüketimi ve çevreye saygı özelliklerini de birarada bulunduruyor. 4 Sensörlü ABS fren sistemi Marea Weekend HLX'te standart olarak sunulurken, ELX modelinde isteğe bağlı olarak bulunuyor. Marea Weekend'in özel yapısal elemanlarla güçlendirilmiş gövdesi yüksek enerji absorbe etme özelliğine sahip. Çarpışmalarda kontrollü olarak katlanabilen takviyeli ön bölge ve deforme olmayacak şekilde tasarlanmış çelik güvenlik kafesi, tüm yolculara ekstra koruma sağlıyor.

Avrupalı grafikçilerden trafiğe bakış

BP-Türkiye'nin ev sahipliği yaptığı ‘‘Genç Avrupalı Sanatçılar’’ projesi kapsamında İstanbul'da biraraya gelen genç grafik tasarımcılarının katıldığı sempozyum tamamlandı. Proje kapsamında grafikçiler ‘‘Yol emniyeti’’ konusunda çeşitli afişler hazırladılar. Aralarında Ahmet Naci Fırat ve Pelin Türker isimli iki Türk sanatçının da bulunduğu 14 Avrupa ülkesinden seçilen sanatçılar, trafik sorununa ve yol emniyetine farklı bir tarzda yaklaştılar.

Türk otolarına İsrail kapısı

İSRAİL ile Türkiye arasında imzalanan askeri anlaşmaların ardından, ticarette de yeni anlaşmalar yapılıyor. 1 Mayıs 1997 tarihinde yürürlüğe giren Serbest Ticaret Anlaşması'yla Türk otomotiv ürünleri, İsrail'e serbestçe girebilecek. İsrail, otomotiv sektöründe önemli bir endüstriye sahip olmaması nedeniyle Türk menşeili otomotiv ürünlerini, sıfır gümrükle ithal edebilecek. Türkiye ise İsrail'in otomotiv sanayiini tehdit ölçüde bir sanayie sahip olmamasına rağmen, bazı ürünler korunma kapsamında tutuldu. Buna göre Türkiye, 1998 tarihinden itibaren İsrail'den yapılacak ithal ürünlere yüzde 50 vergi uygulacak. Bu vergi 1999'da yüzde 25'e indirilecek. 2000 yılında ise sıfırlanacak.

OTO KISALAR

SEA Horse Otomobil Bakım Ürünleri'nden antifiriz... Suyla eşit oranda karıştırılarak kullanılan Sea Horse marka antifiriz kışın eksi 37, yazın ise artı 126 dereceye kadar koruma sağlayarak, motorun donmasını ve hararet yapmasını önlüyor.

SUBARU 1998 modellerini İzmir ve Antalya'da tanıttı. Türkiye Distribütörlüğünü Baytur Motorlu Vasıtalar A.Ş.'nin yaptığı Subaru 1998 model Legacy, Impreza ve Vivio modellerinin tanıtımını İzmir Fuarı'nın hemen ardından Antalya'da düzenlenen otomobil fuarında gerçekleştirdi.

TOFAŞ, Fiat'ın Ducato dışında bir başka hafif ticari aracı olan Scudo panel van ithalatına başladı. Scudo van modeli Ducato modellerinden farklı olarak büyük ticari araç ve otombil arası özel bir kategori olma özelliği taşıyor.

HONDA CR-V YOL TESTİ

Honda'nın arazi aracı sınıfındaki yeni modeli olan ve Anadolu Honda Otomobilcilik tarafından ithal edilen CR-V'nin test sürüşünü İstanbul'un sel baskınlarına uğradığı günlerde gerçekleştirdik. Otomobillerin yağış nedeniyle kaza yaptığı, yolların göçtüğü ve su baskınlarının yaşandığı İstanbul, CR-V modelinin testi için de uygun bir ortam yarattı.

ARTISI:

Kabin içinin ergonomisi mükemmel. Dört tekerlek çekişinin gerektiğinde otomatik olarak devreye girmesi iyi. Kullanımı pratik. Arka bagajda bulunan plastik tablanın piknik masası olması şaşırtıcı.

EKSİSİ:

Elektrikli ön ve arka camların kumandalarının ön paneldeki yerleri kötü. Dıştan ilgi çekici bir dizayna sahip olan otomobilin içi için aynı şeyi söylemek zor.

GÜVENLİK:

Kapı içlerinde çelik barlar var. ABS frenler sürücüye büyük güven veriyor. Sürücü ve yolcu tarafında hava yastığı bulunuyor. Immobilizer, hırsızların otomobilden uzak durmasını sağlıyor.

YEDEK PARÇA:

Benzin filtresi 2.8 milyon, distribütör kapağı 2.5 milyon, ön cam 42.5 milyon, ön tampon 34 milyon, arka tampon 35.5 milyon, far 28.6 milyon, stop lambası 10.5 milyon lira.

UYARI:

1000 kilometrede ilk bakıma alınıyor. Daha sonra her 5 bin kilometrede periyodik bakım yaptırmak gerekiyor. Ücretsiz ilk bakımda otomobil sahibi servis danışmanıyla da tanışıyor.

FİYAT:

Fiyatlar günlük Merkez Bankası döviz satış kuruyla hesaplanıyor. Honda Accord CR-V modelinin tüm vergiler dahil anahtar teslim fiyatı 6 milyar 710 milyon lira. Otomatik vitesli modelinin fiyatı ise 6.8 milyar lira.

TEKNİK KARNE:

2.0 litrelik 4 zamanlı DOHC, 16 supaplı motor 128 beygir gücünde. 90 km. sabit hızda 100 kilometrede yakıt tüketimi 8.4 litre. Şehir içindeki yakıt tüketimi ise 13.1 litre.

EDİTÖR GÖZÜYLE:

İstanbul gibi yağmur yağdığında afet bölgesine dönüşen bir şehir için ideal bir araç. Editör, zor koşullarda test ettiği CR-V’nin performansını, güvenlik önlemlerini ve abartılı olmayan konforunu beğendi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı