Beşinci Vites

Hürriyet Haber
06 Ekim 1997 - 00:00Son Güncelleme : 06 Ekim 1997 - 00:01

Ufuk SANDIK

OTO KISALAR

Daimler Benz'in Düsseldort Fabrikası'nda 1995 yılında seri üretimine başlanan Mercedes Benz Sprinter'dan bugüne kadar 25 bin adet üretildi. Türkiye'de 1996 yılı Ekim ayında satışa sunulan Sprinter hedefleri zorluyor. 1997 yılında 1700 adet olarak satış hedefi 2 bin 600 adete çıktı.

Koç Grubu şirketlerinden Fulda Otomotiv Lastikleri'nin Migros ile işbirliği yaparak kurduğu ilk Fulda Hızlı Satış ve Servis Mağazası, Merter Migros Otopark Sahasında hizmete açıldı.

60 yıldır üretilen ve kullanılan, her dönemin popüler otomobili Volkswagen ‘‘Kaplumbağa’’ modeli eski-yeni diğer VW otomobillerini konu olan, otomobil kültürü ve hobi dergisi Vosvos Magazin'in 3'üncü sayısı çıktı.

Subaru yetkili satıcıları Bolu'da bir araya geldi. Baytur Motorlu Vasıtalar A.Ş, Türkiye temsilciliğini üstlenen Subaru markasının yetkili satıcılar toplantısına Subaru Bölge Müdürü Tohru Mori'de katıldı.

Körfez Savaşı nostaljisini yaşamanın maliyeti 21 milyar lira. Amerikan Ordusu'nun Körfez Savaşı sırasında kullandığı Hummer arazi aracı Türkiye'de de satışa sunuldu. Rute Group tarafından ithal edilen ‘‘Çöl Aslanı’’ Hummer'in satış fiyatı 14 milyar lirayla 21 milyar lira arasında değişiyor.

1980'li yılların sonunda imalatına başlanan, Irak savaşının kazanılmasında büyük katkısı olan ‘‘Çöl Aslanı’’ Hummer'ın üretilmesinin ilginç bir hikayesi var.

Arnold Schwarzenegger Körfez Savaşı sırasında kullanılan bu araçtan satın almak istedi. Ancak Amerikan Motor's General

Corporation tarafından üretilen bu araç, USA askeri makamları tarafından aracın askeri olduğu gerekçesiyle satılmadı. Daha sonra ise şirket Hummer'ın sivilini üretmeye karar verdi. Ve ilkini de Arnold Schwarzenegger'e sattı.

Amerika ve Avrupa'da büyük ilgi gören Hummer'ı satın alan kişiler arasında Andre Agassi, Ted Turner, Mike Tyson, James Earl Jones, Carl Malone, Adam Graves gibi ünlüler bulunuyor. Türkiye'de dört modeli satılan Hummer, 60 derece yokuşa tırmanma, 40 derece yana yatabilme özelliklerinin yanında yarım metre yüksekliğinde sudan ve bir metreye yakın kardan kolaylıkla geçebiliyor.

Skoda yeni binasında hizmette

Skoda Türkiye Distribütörü Yüce Auto'nun İstanbul Gülsuyu Mevkii'ndeki yeni binası törenle hizmete girdi. Adalet Bakanı Oltan Sungurlu tarafından açılan genel müdürlük binası 5 bin metre karelik alana sahip. Yüce Auto merkezi bünyesinde genel müdürlük, ithalat müdürlüğü, idari ve mali işler müdürlüğü, satış ve pazarlama müdürlüğü, satış sonrası hizmetler bölümü, yedek parça müdürlüğü ve bilgi işlem merkezi bulunuyor.

Alfa 156 yollara çıkmaya hazır

Alfa Romeo'nun yeni geliştirdiği 156 modeli yollara çıkmaya hazırlanıyor. Son olarak Frankfurt Otomobil Fuarı'nda sergilenen Alfa 156'nın lansmanı 8 Ekim

1997 tarihinde Portekiz Lizbon'da gerçekleştirilecek. İlginç tasarımıyla şimdiden büyük beğeni toplayan 156 performansı ve güvenlik özellikleriyle de dikkat çekiyor.

Honda'dan motosiklet ihracatı

Honda Anadolu Motosiklet A.Ş. tarafından Türkiye'de üretilen Honda CG125 Titan motosikletlerin Avrupa Birliği ülkelerine ihracına başlandı. Almanya, İngiltere, Fransa, İspanya ve Portekiz'e bu yıl içinde toplam 2 bin adet motosiklet ihraç edilecek. Yüzde 51 Honda Motor ve yüzde 49 Anadolu Grubu ortaklığı olan Honda Anadolu Kartal-İstanbul'daki tesislerinde üretim yapıyor.

RENAULT MEGANE YOL TESTİ

Avrupa'da bir yıl önce üretimine başlanan Megane'ın, 17 aylık rekor sayılabilecek kısa bir sürede Türkiye'de üretimine başlandı. Megan Sedan 4.40 metrelik boyuyla kompakt ve orta sınıf arasında bulunuyor. Türkiye'de üretilen Megan'larda 1.6 ve 2.0 litrelik iki ayrı motor kullanılıyor.

ARTISI:

510 litre bagaj hacmi var. Sahipolduğu aksesuarlarla çıtayı yükseltiyor. En ucuz model olan 1.6 RTA'da hidrolik direksiyon, sürücü havayastığı, elektrikli ön cam, renkli cam, kapı açık ve emniyet kemeri uyarısı, akıllı silecek, merkezi kilit standart. olarak bulunuyor.

EKSİSİ:

2.0 litrelik versiyonunda direksiyon yükseklik ayarı yok. Ön panelin tasarımı iyi ancak, klima bölümü için aynı şeyi söylemek zor. Özellikle klima ayarını yapabilmek için sürücünün gözünü yoldan ayırması gerekiyor.

GÜVENLİK:

Bu sınıfta sürücü hava yastığını standart hale getiriyor. ABS ve yolcu hava yastığı ise isteğe bağlı olarak bulunuyor. LCS adı verilen emniyet kemeri sistemi, önden çarpmalarda aracın önünde oturanların etkisinde kaldığı kuvveti yüzde 50’ye kadar azaltıyor.

FİYAT:

Megane'ın 1.6 RTA modelinin fiyatı 2 milyar 795 milyon, 1.6 RTE modelinin fiyatı RTE 2 milyar 925 milyon lira, 2.0 RXE modelinin fiyatı 3 milyar 335 milyon lira, 2.0 RXT modelinin fiyatı ise 3 milyar 695 milyon lira.

TEKNİK KARNE:

1.6 litrelik modelde bulunan 1598 cc'lik motor 90 beygir güç üretiyor. Maksimum hızı 184 kilometre. 0'dan 100 km'ye 11.7 saniyede ulaşıyor. 2.0 litrelik modelde bulunan 1998 cc'lik motorun beygir gücü ise 115. Maksimum hızı 197 km.

EDİTÖR GÖZÜYLE:

Megane'nın Türkiye'de Avrupa'dan bir yıl sonra üretilmesi önemli bir başarı. Megane'in sedan modelinin ardından stationwagon modelinin de üretimi planlanıyor. Renault Mais, Megane modelinin tanıtımı için bir test sürüşü düzenledi. Antalya ve Fethiye arasında yapılan yaklaşık 350 kilometrelik test sürüşüne basın mensupları katıldı. Bu test sürüşü sırasında denediğimiz Megane'ların yol tutuşunda ve performanslarında büyük bir eksiklik görmedik. Ancak 2.0 modelinin yol tutuşu, 1.6 modeline göre daha iyi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı