ANKARA HABERLERİ

Besin alerjisine dikkat

Hürriyet Haber
12 Mayıs 2017 - 15:16Son Güncelleme : 12 Mayıs 2017 - 15:17

Besin alerjisinin toplumun yüzde 1-5’ini etkilediğini kaydeden uzmanlar, en fazla etkilenen grubun çocuklar olduğunun altını çizdi.

Hürriyet Haber

Bebeklik döneminde gelişen besin alerjilerin önemli bir kısmının yaş büyüdükçe kaybolabildiğini kaydeden uzmanlar, besin alerjilerinin tüm dünya olduğu gibi Türkiye’de de son on yılda büyük bir artış gösterdiğine değindi. Görülme sıklığındaki artışın nedeni tam anlaşılmış değil. Her besinin alerjik reaksiyonlara neden olmasının mümkün olduğunu hatırlatan uzmanlar şu bilgileri verdi:

BELLİ BESİNLER SORUMLU

“Alerjik besin reaksiyonlarının çoğundan sadece belli besinler sorumludur. Bunlar süt, yumurta, buğday, soya, fıstık, fındık, ceviz, kaju, badem, ayçekirdeği gibi kuruyemişler, susam, mercimek, kivi, balık ve kabuklu deniz hayvanlarıdır. Bunlar tüm dünyada en sık alerjiye neden olan besinler ise de ülkelerin ve yörelerin beslenme alışkanlıklarına göre görülme sıklıklarında farklılıklar olur. Örneğin ABD ve İngiltere de en sık alerjiye neden olan kuruyemiş yer fıstığı iken ülkemizde fındık ve cevizdir.

KANITLANMIŞ TEDAVİSİ YOK

Besin alerjilerinin kanıtlanmış bir tedavisi yoktur. Hastanın alerjik olduğu besinden kaçınması reaksiyonları önlemenin tek yoludur. Çok az miktarda alımlarda bile şiddetli reaksiyon olabileceğinden mutlak kaçınma uygulanması gerekir. Alerjik olunan besinin alımına izin veren herhangi bir ilaç mevcut değildir. Hasta, ailesi ve sosyal çevresi besin alerjisi hakkında bilgilendirilmeli gerekirse eğitilmelidir. Hazır gıdalar alerjik olunan besini içerebileceğinden, hazır gıdaların etiketleri her zaman büyük bir dikkatle okunmalıdır. Besin alerjisi olan bir çocuk da, hastanın tüm yakın çevresi de durumdan haberdar edilmeli ve aile gerektiğinde uygulamak üzere acil tedavi hakkında donatılmalı/bilgilendirilmelidir.”

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Besin alerjisine dikkat hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Mayıs 2017 tarihinde saat 15 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Besin alerjisine dikkat haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:09
  • Guneş
   05:58
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:49
  • Akşam
   19:46
  • Yatsı
   21:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı