« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Beşiktaş'tan 'deli dumrul' bağışı

Beşiktaş yönetimi, kulübe üyelik formuna koyduğu yeni bir maddeyle taraftarların tepkisi çekti.

hurriyet.com.tr
SON GÜNCELLEME

Yönetim, üyelik başvurusunda bulunan ancak talebi reddedilenlerin peşinen ödediği 1320 liralık giriş ve yıllık aidat parasının iade edilmeyeceği ve kulübe bağış olarak kabul edileceği maddesini başvuru formu sözleşmesine koydu. Siyah beyazlı yönetim, bu maddeyi de kulüp tüzüğüne dayandırdı. Ancak kulüp tüzüğünde buna dayanak olacak bir madde bulunmuyor.

Daha önce Gezi eylemlerine katılanların üyeliğinin kabul edilmediği ortaya çıkan Beşiktaş'ta şimdi de adeta ‘Deli Dumrul vergisi’ni andıran 'zorunlu bağış' tartışması yaşanıyor.

Kulüp üyelik başvuru formuna "Üyelik kabulünden önce söz konusu ücretlerin ödenmesi halinde üyelik başvurunuz reddedilirse yatırılan tutarlar, Derneğimize bağış olarak kabul edilecektir”
şeklinde yeni bir madde ekledi.

Beşiktaştan deli dumrul bağışı

TÜZÜKTE DAYANAK YOK
Oysa kulüp tüzüğünün 10. maddesi şöyle diyor: "Yönetim Kurulu, üyeliğine karar verilen üye adayına bu kararla birlikte giriş ücreti ve o yıla ait aidat yükümlülüğünü 30 (otuz) gün içinde yerine getirmesini bildirir. Süresi içinde giriş ücreti ve aidat yükümlülüğünü yerine getiren üyenin dosyası, Seçme ve Sicil Kurulu’na gönderilir ve kayıt defterine işlenir." Kulüp parayı tüzüğe dayanarak bağış sayıyor ancak tüzüğün 10. maddesinin toplam 11. fıkrasının hiç bir yerinde üyelik kabulünden önce yapılacak bir ödemenin 'bağış sayılacağı' ibaresi yer almıyor.

Aksine tüzügün 10/c maddesi üyeliğin kabul edilen kişinin 30 gün içinde 1200 TL giriş ve 120 TL de yıllık aidat ödemesi yapması gerektiğini belirtiyor.


İŞTE BEŞİKTAŞ ÜYELİK FORMUNA EKLENEN ZORUNLU BAĞIŞ MADDESİ
Tüzük gereği üyeliğinize karar verildiği tarafınıza bildirildikten 30 gün içinde giriş ücreti ve aidat tutarının ödenmesi gerekmektedir. Üyelik kabulünden önce söz konusu ücretlerin ödenmesi halinde üyelik başvurunuz reddedilirse yatırılan tutarlar, Derneğimize bağış olarak kabul edilecektir.


Bunları da Beğenebilirsiniz