« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Beşiktaş'tan çok sert açıklamalar

Beşiktaş'ta Karabükspor ile dün oynanan maçta hakem kararlarına tepkiler dinmiyor.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Beşiktaş Futbol Komitesi Başkanı Serdal Adalı ve Futbol Komitesi Üyesi Cengiz Zülfikaroğlu, hakem hatalarıyla ilgili basın toplantısı düzenlendi.

Ümraniye Nevzat Demir Tesisleri'nde düzenlenen basın toplantısında Adalı ve Zülfikaroğlu'nun açıklamaları şöyle:

“DÜŞMAN MUAMELESİ GÖRÜYORUZ”

İlerleyen günlerde verilecek cezalardan dolayı basın toplantısını ben yapma gereği duydum. Bildiğiniz gibi hem sezon başında hem de devre arasında yaptığımız transferlerle Türk futbolunun marka değerine ulusal ve uluslar arası boyutta katkı yaptığımızı düşünüyoruz. Futbolun konuşulduğu tüm coğrafyalarda ülkemizin ve Beşiktaş’ın ismi takip edilmektedir. Futbola katkı yapmak istememize rağmen sezon başında anlam veremediğimiz şekilde hakemler tarafından düşman muamelesi görüyoruz. İlk devrede rakiplerin sert futbolundan dolayı birçok oyuncumuzu kaybettik.

“MARKA DEĞERİ, BU LAFI KULLANANLARIN BECERİKSİZLİĞİ YÜZÜNDEN YIPRANIYOR”

Türk futbolunu yönetenlerin her cümlelerinde kullandıkları marka değeri, yine kendilerinin beceriksizlikleri yüzünden zarar görüyor. Bizim yaptığımız açıklamaların bu değere zarar verdiğine inanmıyoruz. İlk yarıda başlayan operasyon maalesef devam etmektedir. Biz ne kadar maddi manevi emek sarf etsek de emeklerimiz masa başı operasyonlarla boşa çıkarılmaktadır. Bazıları bize bu işin futbol oynamakla olmadığını kanıtlamak istiyorsa bunda başarısız olacaklardır. Sezon başından beri maruz kaldığımız sertliğe dikkat çekmemize rağmen bu sertliğe prim tanıyarak rakiplerimize cesaret vermektedirler.

“O GOLÜ GÖRMÜYORLARSA HAKEMLİĞİ BIRAKACAKLAR”

Kimseden yardım veya destek beklemiyoruz. Bizim oyuncularımıza kartları acımasızca çıkaran hakemlerin rakip oyunculara da aynı şekilde davranmalarını bekliyoruz. Büyükşehir Belediyespor maçında tamamen pozisyon icabı yaptığı mücadele sonrasında çıkan kırmızı kartın diğer oyunculara da çıkmasını istiyoruz. Hakemlere ana dilinde edilen hakaretleri anlamayan yetkililerin aynı hoşgörüyü bize de göstermelerini istiyoruz. İtiraz eden oyuncularımıza kart elinde hazır bekleyen hakemlerimizin aynı kartları kendilerini adeta döven oyunculara da göstermelerini istiyoruz. Çizgiyi geçtiğini bütün Türkiye’nin görmüş olduğu topu sahada bulunan 4 hakemimizin de görmesini istiyoruz. Görmüyorlarsa yapacakları şey hakemliği bırakmaları. Ülkemizi bu tip olaylarla rezil etmeye kimsenin hakkı yok.

“ŞEREFLİ İKİNCİLİKLERLE BUNDAN SONRA DA ÖVÜNÜRÜZ”

80 milyonluk ülkede hala bir elin parmaklarından az olan uluslar arası hakemlerimizin neden bu kadar az olduğunu da Oğuz Sarvan’a sormak istiyoruz. Biz nasılsa geçmişte şerefli ikinciliklerimizle övündüysek bundan sonra da övünürüz. Biz Beşiktaş’ız. Ayrıcalık falan istemeyiz. Türk futbolunu bu hale getirenler yarın neyle övünecekler? Sabır gösterdik ama sabrımız artık taşmaya başladı. Bizim anlayışımız kurumlara yapılan atamalara el atmak yönünde değil. Ama o kurumlarda bulunan Beşiktaşlılar da gereğini yapmalılar artık, yoksa istifa etmeliler.

“FIRAT AYDINUS’UN ATANMASINI MANİDAR BULUYORUZ”

Fırat Aydınus artık Beşiktaşlı olmadığını ispat etmiştir, ispat etmek mecburiyetinde bırakılmıştır. Büyükşehir Belediyespor maçımızı yöneten Fırat Aydınus’un bir hafta sonra Bursaspor maçına atanmasını manidar buluyoruz. Türkiye’yi 3 kulvarda temsil eden tek takım Çarşamba akşamı maç oynarken bir sonraki maçı cumaya, cumartesiye verilmekte ve bunun suçu yayıncı kuruluşa atılmaktadır.

“SOYUNMA ODASI BASANLAR KORUNUYOR…”

Soyunma odalarını basmayı adet haline getirenler medya tarafından övülüyor ve korunuyorsa Beşiktaş olarak soruyoruz; Türk futbolunu kimler idare ediyor. İki hafta sonra oynanacak olan derbi maçta bu taraflı tutum devam ederse ne yapacağız? Arzu etmediğimiz olayların tek sebebi hakemler olacaktır. Dün hakemlerle ilgili yaptıkları tezahüratlarda fazlasıyla haklı olan taraftarımız bu haklılığını hep sürdürüyor. Geçtiğimiz haftalarda stadın dışında olan olaylardan dolayı iki maçımızı İstanbul dışında oynadık. Bundan sonra stat dışında olacak olaylardan dolayı mesul değiliz. Bu zihniyetteki hakemlerle bu olayın içinde olan bazı medya mensuplarının ve hakem odasını basanların karşısındayız. Beşiktaşlılık duruşumuzla hodri meydan diyoruz!

“DİĞER TAKIM TARAFTARLARI DA BİZİ İZLEMEYE DEVAM EDECEK”

Yayıncı kuruluşumuzun programı var. 21 isimli. Yarından sonra 22. sırayı da hazırlasınlar hakem hataları bölümü için. Beşiktaş bir yerlere gelmeye başladığı, yükselmeye başladığı günden itibaren çok da gizli diyemeyeceğimiz kişiler tarafından engellenmek isteniyor. Demin de söylediğim gibi bunlar bizi yıldırmayacak. Biz yine futbolumuzu oynamaya devam edeceğiz. Sadece Beşiktaş taraftarı değil diğer takımların taraftarları da gerek televizyon başında gerekse de stadımıza gelerek bizi izlemeye devam edecekler.

“BUNDAN SONRA TEK HEDEFİMİZ GÜZEL FUTBOL”

Beşiktaş kulübünün futbol takımı olarak bundan sonra ligde güzel futbol oynamaktan başka hedefimiz yok. İkinci de olursak, şampiyon da olursak, beşinci de olursak fark eden bir şey yok. Hedefimiz güzel futbol oynamak.

“ADNAN POLAT’IN AÇIKLAMALARINI OKUMADIM”

Adnan Polat’ın açıklamalarını okumadım ama herkes bu hakem hatalarından şikayetçi. Birkaç kulüp dışındaki bütün takımlar bundan şikayetçi. Hakem kurulunun başına yabancı bir isim getirilmesini uygun bulabiliriz.

“SOYUNMA ODASI BASILACAKSA DA EN İYİ BİZ BASARIZ”

Bu sene oynadığımız Belediyespor maçlarının Fırat Aydınus tarafından idare edilmesi çok tesadüf gibi gelmiyor bana. Soyunma odası basma konusu bize göre değil. Bunu biz onaylamıyoruz ama şunu bilmelidirler ki soyunma odası da basılacaksa onun da alasını yaparız, o konunun da en iyisiyizdir söyleyelim.

“BİZİM MAÇLARIMIZDA AYNI CESARETİ GÖSTEREMİYORLAR”

Birkaç tane hakemlerimiz var bizi yurt dışında da iyi temsil eden. Bunlar dışındaki hakemler yıldızlarla dolu bir takımın maçında maalesef baskıyı kaldıramıyorlar. Yine dünkü bir maçta daha oyuncu arkadan yaklaşırken faulü verip sarı kart çıkaran hakemler maalesef bizim maçlarımızda aynı cesareti gösteremiyorlar.

“BURSA TARAFTARINI MI SUÇLAYACAĞIZ?”

Saha içinde en ufak bir olay yokken saha dışında yapılan olaylarda ceza aldık. Kimi suçlayacağız biz? Gelip Beşiktaş Çarşı’nın 200 metre yanında tezahürat yapan Bursaspor taraftarını mı suçlayacağız? Dediğimiz gibi biz saha dışında olan hiçbir olaydan mesul değiliz.

“NE GÖZÜ KOYARSANIZ KOYUN, GÖRMEK İSTEMEYEN GÖRMEZ”

FIFA ve UEFA’nın şahin göz çalışmasının da bir an önce yapılması lazım. Kartal göz diyelim biz daha anlamlı olur bu günlerde. Ancak bu çalışma sadece kaleye yakın olan toplar için geçerli. Bizimkinin arasında 30-35 santimlik bir mesafe varken görülmüyor. Görmek istemezlerse görmezler. Kartal göz de koysanız, şahin göz de koysanız onu görmek istemeyen görmez.

“ABİTOĞLU’NUN İSMİNİ GÖRÜNCE ENDİŞE DUYMADIM”

Biz hakem isimleriyle hiç ilgilenmedik. Maçı kötü yöneten hakemleri söyledik daha önce. Açıkçası Sayın Abitoğlu’nun ismini ilk gördüğümde endişe duymadım. Maalesef gördük ki maçın böyle birmesi için şarktı bir biçimde yönetim gösterdi, şartlı biçimde de maçı bitirdi.

“BUNDAN SONRA EN SERT TEPKİYİ VERECEĞİZ”

Federasyonun ne için uğraştığını bilmiyoruz ama Beşiktaş camiası öyle kolay uğraşılacak bir camia değildir. Biz de gerektiği zaman gerektiği yerde tepkiyi vereceğiz artık. Bugüne kadar bir müdahalede bulunmadık ama bugünden sonra sorumlular en sert tepkiyi görecekler. Bunu artık herkes bilmeli.

“KAÇAK VE DEVLET MALI STADYUMLARLA İLGİLENMİYORUZ”

Bizim stadımızla ilgili farklı bir muamele uygulandığı fikrine katılmıyorum. Bürokrasiden dolayı bir takım gecikmeler yaşıyoruz ama gerekli izinler tamamlanmakta. Başka kulüplerin kaçak olarak yaptığı ya da devletin cebinden yapılan statlar açıkçası bizi ilgilendirmiyor. Nihayetinde devlet bir yatırım yapmıştır ve stadın sahibi de devlettir.

“MHK’NİN BAŞINA BİR YABANCI GETİRİLEBİLİR”

Trabzonspor maçından itibaren Beşiktaş’ın düzgün gitmeye başladığı her an gizli bir güç Beşiktaş’la uğraşıyor. Biz böyle düşünüyoruz. Uzun zamandan beri tartışılan bir yabancı hakem fikri var. Beşiktaş olarak buna sıcak bakmadık ama MHK’nin başına bir yabancının getirilmesini yanlış bulmayız. Aşağı yukarı 1,5 senedir yöneticiyim. Hiçbir maçımıza gelmeyen bir anlayış var. Bazen yönetimden biri bile gelmiyor. Buna çok da anlam veremiyoruz.

“BU İŞ NEREYE VARACAK?”

Bundan sonra çıkıp aslanlar gibi topumuzu oynayıp güzel futbolumuzu ülkeye izlettirmeye çalışacağız. Bizim nerede olacağımız önemli değil ama dün olduğu gibi attığımız goller de verilmiyorken nereye varacağımızı da pek kestiremiyorum açıkçası.

“MAÇLARIMIZ YURT DIŞINDA YAYINLANIYOR AMA REZİL OLUYORUZ”

Bütün oyuncularımız çok üzgün. Artık Beşiktaş’ın maçları sadece Türkiye’de değil İspanya, Portekiz, Almanya’da izleniyor. Futbolun gündemde olduğu ülkelerde izleniyor. En son kupa maçımızı bütün Arap kanalları canlı verdi. Bu, bir şekilde maalesef boşa gidiyor hakem hatalarından dolayı. Yurtdışında maçlarımızı izleyen insanlara da rezil oluyoruz. Türkiye’de oynanan futbolu görüyorlar ama hakem hatalarını da görüyorlar. Dışarıya da maalesef rezil oluyoruz.

“MAÇLARDAN SONRA ÖZELEŞTİRİ ŞANSIMIZ OLMUYOR”

Açıkçası pek özeleştiri şansımız olmuyor maçlardan sonra. Çünkü ne zaman puan kaybetsek bir bakıyoruz ki hakem hataları doruk noktada. Dün Karabükspor’u da tebrik ediyoruz dosdoğru. Futbolu asla çirkinleştirmediler. Dün bize 5 tane hakem hatası olduysa, onlara da 5 tane oldu. Düzgün maç yönetilmiyor.

“TÜRKÇE’Yİ DUYMAYIP, İSPANYOLCA’YI RAPOR EDİYORLAR”

Devre arasında hakemler de Antalya’da toplandılar. Biz beklerdik ki bu toplantılarda yıldız futbolcuların uğradığı futbol dışı hareketleri önleyecek 1–2 kararın çıkmasını. Bununla ilgili hiçbir şey duymadık. Tam tersi itiraz eden futbolcu, itiraz eden teknik direktör konularındaki kararlar yine bizim üzerimizde denendi. Diğer teknik direktörler kime, nasıl itiraz etmiş, Türkçe olarak neler demiş… Bunlara tekrar bir bakalım… Bunlara cezanın lafı bile edilmezken İspanyolca söyleneni rapor ediyorlar.

“GOL, GOLDÜR… TARTIŞMASI OLMAZ”

Her zaman söylediğimiz bir şey var. Bizim golümüz verilmedi, Karabük’ün de penaltısı verilmedi. Arkadaşlar, gol, goldür, tartışması olmaz. Penaltıyı atarsınız, atamazsınız… Yüzde 50 şansını vardır. Eğer bu tür şeylerde baş edemiyorlarsa istifa etsinler dediğim gibi.


CENGİZ ZÜLFİKAROĞLU:


“30 SANTİMİ GÖRMÜYORSAN O İŞİ YAPMAYACAKSIN”

Bütün stadın gördüğü gölü, “görmüyorum” diyemezsiniz. Penaltı, korner, taş yoruma tabi olabilir ama 30 santim içerideki topu görmüyorsan o işi yapmayacaksın.

“BİZ NEDEN CUMARTESİ OYNUYORUZ?”

Avrupa’da Rakiplerimiz bol kırmızı ve sarı kartı rakiplerimiz görmüştür. UEFA’da bir sorunumuz yok. Beşiktaş neden cumartesi günü 4’te oynuyor maçı? Çarşamba günü kupada maç oynuyoruz, rakiplerimiz mücadele etmiyorlar. Rakiplerimizin biri cumartesi akşam, diğeri Pazar akşam oynuyor. Bize göre bizim Pazar oynamamız lazım. Bu konuda daha önce itirazlarımız oldu ama kabul edilmedi. Biz her maçtan önce itiraz etmek de istemiyoruz ama bunu veren arkadaşlarımızın niyetinden şüpheliyiz.

“SADECE HAKEM KONUSU DEĞİL…”

Sadece hakemler değil bizim şikayetimiz. Stadın belirlenmesi, maç saatinin belirlenmesi gibi durumlar… Biz bunu Beşiktaş’a karşı önyargılarla yapıldığını düşünüyoruz. Dün şahin göze gerek yoktu. Normal gören iki göz o golü görürdü.

“BEŞİKTAŞ’A KARŞI RAHAT DAVRANIYORLAR”

Hakemler Beşiktaş’a karşı kararları çok rahat veriyorlar. Bu geçmişten gelen bir durum. Bugün olan bir şey değil. Yayıncı kuruluşta yabancı bir hakem konuşuyor. Milli takımın başında yabancı hoca var.

“BİZE 2 GÜN, DİĞERLERİNE 25 GÜN”

Beşiktaş, Bursa maçının ardından Beşiktaş’a verilen ceza 2 gün sonra açıklandı. Ama bakıyorsunuz Galatasaray – Fenerbahçe altyapı maçında olan olaylara 25 gün sonra ceza veriliyor. Belki bu toplantıdan sonra da hemen aceleyle bize ceza vereceklerdir. Bunlar genel şeyler… Bunları istemiyoruz biz.

“BİZ GELECEĞİN TAKIMINI KURDUK

Biz bu yıldızları bugün için almadık, bu takımı bugün için kurmadık. Biz bu takımı geleceğe dönük olarak kurduk ve yolumuzdan da vazgeçmeyeceğiz.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler