« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Beşiktaş'ta şirketleşmeye onay

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Beşiktaş Kulübü Olağanüstü Genel Kurulu’nda yapılan oylamada, genel kurul üyeleri halka arza onay verdi.

Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı Rumeli Salonu’nda Beşiktaş Jimnastik Kulübü Spor Malzemeleri, Spor Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin halka arzının oylanması gündemiyle yapılan kongrede, oylama sonrası yapılan açıklamada, üyelerin büyük çoğunluğunun Beşiktaş Futbol A.Ş.’nin halka arzına "evet" dediği belirtildi.

2030 üyeden yalnızca 3’ü "Red" oyu verirken, diğer üyelerin tümü ise halka arza "Evet" dedi.

BİLGİLİ HALKA ARZLA İLGİLİ ÜYELERİ BİLGİLENDİRDİ

Başkan Bilgili oylama öncesi yaptığı konuşmada Beşiktaş tarihinin en önemli ve tarihi kongresini yaşadıklarını ifade ederek, "Bugün Beşiktaş’ın kaderini belirleyeceğiz. Ya Beşiktaş’ın 100 milyon dolarlık bütçelere sahip lider ve iddialı bir kulüp haline gelmesine, ya da mütevazı bir kulüp olarak kalmasına karar vereceğiz" dedi.

"İŞ YATIRIM İYİ BİR SEÇİM"

Beşiktaş’ın halka arz konusunda İş Yatırım Menkul Değerler gibi Türkiye’nin en güvenilir kuruluşuyla işbirliği yaptığını vurgulayan Bilgili, bu kuruluşun, bakiyeyi yüklenim nedeniyle Beşiktaş hisselerini halka arz edeceğini söyledi.

Beşiktaş Futbol A.Ş.’ye 200-220 milyon dolar değer biçildiğini belirten Bilgili, "Bu da bizi Avrupa’nın en büyük 5 kulübü arasına sokuyor. Biz Ajax, Borussia Dortmund, Leeds United, Chelsea, Newcastle United gibi kulüpleri geride bırakacağız" şeklinde konuştu.

"YÜZDE 40’I HALKA AÇILACAK"

Beşiktaş Futbol A.Ş.’nin halka arz edilecek hisselerinin yüzde 40 olacağını ve çoğunluk hisselerinin daima Beşiktaş Kulübü’nde kalacağını ifade eden Bilgili, "Kontrol hisseleri Beşiktaş Kulübü’nün olacaktır. Genel kurul üyelerinin Beşiktaş Kulübü için seçtiği başkan ve yönetim kurulu üyeleri, Beşiktaş Futbol A.Ş.’nin de başkanlığını ve yönetim kurulu üyeliğini üstlenecektir" dedi.

MUHALEFETİN ÖNERGESİ DİVANDAN DÖNDÜ

Kongre öncesi, muhalefetin güçlü gruplarından 1965 Beşiktaşlılar Cemiyeti’nin verdiği önerge, Kongre Divan Kurulu Başkanı Erdoğan Tuncer’in tüzüğe aykırı bulması nedeniyle kabul edilmedi.

Mehmet Kazancı ve arkadaşlarının verdiği önergede, şirketleşme konusunda kongre üyelerinin yeterince bilgilendirilmediği, bu nedenle de bir kurulun oluşturulması, bu konunun da iyice incelendikten sonra genel kurulun oyuna sunulmasını istedi. Ancak Erdoğan Tuncer, bunun tüzüğe aykırı olduğunu söyledi.

Daha sonra önerge hakkında söz alan 1965 Beşiktaşlılar Cemiyeti Başkanı Mehmet Kazancı’nın, "Şirketleşme karambole getirilmek isteniyor" demesi üzerine ortam bir anda gerginleşti.

Ön sıralarda yer alan kongre üyeleri ayağa kalkarak Kazancı’ya tepki gösterdiler.

Bu durum üzerine de Kazancı, "Karambol kelimesini geri alıyorum" demek zorunda kaldı.

RECEP ADANIR FENALAŞTI

Öte yandan, Beşiktaş Futbol Takımı’nın sembol isimlerinden olan ve bir dönem kaptanlığını da yapan kongre üyesi Recep Adanır, başkan Bilgili konuşurken fenalaşarak bir anda yere düştü.

Adanır’a doktor olan kongre üyeleri hemen müdahale ederken, daha sonra ambulansla Amerikan Hastanesi’ne kaldırıldı.

Recep Adanır’ın kalp rahatsızlığı bulunduğu ve bu nedenle fenalaştığı bildirildi.

Daha sonra yapılan açıklamada Recep Adanır’ın durumunun iyi olduğunu, nabzının normal attığını ve şuurunun yerinde olduğunu açıkladı.


Bunları da Beğenebilirsiniz