« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Beşiktaşlı yöneticiye şok ceza

Beşiktaşlı yönetici Şeref Yalçın'a kötü haber...

A.A.
SON GÜNCELLEME

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF)  Disiplin Kurulu, Beşiktaş Kulübü Amatör Şubelerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi  Şeref Yalçın'ın, siyah-beyazlıların, Galatasaray Medical Park ile oynadığı  Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi karşılaşması sırasında hakeme yönelik uygunsuz  sözler sarf etmesi nedeniyle, hakkında nihai karar verilinceye kadar maçlara  yönetici olarak katılmasını ve federasyon nezdinde kulüple ilgili görev yapmasını  yasakladı.

Disiplin Kurulu tarafından yapılan ve federasyonun internet sitesinde yer  alan açıklamada, Şeref Yalçın'ın, derbi maçın 2. periyodunun bitimiyle birlikte  baş hakeme uygunsuz sözler sarf etmesi nedeniyle Disiplin Kurulu'na sevk edildiği  vurgulanarak, “22 Ocak Cuma günü oynanan Beşiktaş-Galatasaray Medical Park  maçında yaşanan bu olay hakkında soruşturma devam etmektedir. Bu nedenle, Şeref  Yalçın'ın idari tedbirli olarak müsabakalara yönetici sıfatıyla katılmasının ve  TBF nezdinde kulüple ilişkili görev yapmasının yasaklanmasına oy birliği ile  karar verildi” denildi.

İŞTE O KARAR

22.01.2012 tarihinde İstanbul’da oynanan BEŞİKTAŞ – GALATASARAY MEDİCALPARK TKBL müsabakasının 2. periyodunun bitimi ile birlikte Beşiktaş Jimnastik KulübüYöneticisi Şeref Yalçın, müsabakanın baş hakemine uygunsuz sözler söylemesi nedeniyleDisiplin Kurulu’na sevk edilmiş olup, hakkındaki soruşturma devam ettiğinden nihai kararverilinceye kadar Disiplin Yönergesi’nin 39.1, 40/a ve 42. maddeleri çerçevesinde İDARİ TEDBİRLİ OLARAK MÜSABAKALARA YÖNETİCİ SIFATIYLA KATILMASININ VE TBF NEZDİNDE KULÜPLE İLİŞKİLİ GÖREV YAPMASININ YASAKLANMASINA oy birliği ile karar verildi.

MAÇTA NELER OLMUŞTU?

Kadınlar Basketbol Ligi'nde oynanan Beşiktaş - Galatasaray MP maçında Beşiktaş Basketbol Şube Sorumlusu Şeref Yalçın maçın Başhakemi Fatih Arslanoğlu'na uygunsuz sözler söylediği gerekçesiyle tribünden çıkartılmıştı. Yalçın bu karara karşı çıksa da ikinci devreyi kulübün ofisinde geçirmişti.

Bu olayların ardından Yalçın takımlarının küme düşürülmek istenildiğini vurgulayarak, "Her şey ortada… Hakemler yoluyla federasyon bize güç gösterisinde mi bulunuyor? Kadın takımımızın küme düşmesi ve Beşiktaş'ın güç kaybetmesi mi arzulanıyor. Seçimler yaklaşırken federasyon şimdiden hesaplara başlamış gibi. Buna karşı duracağız" açıklamalarında bulunmuştu.

YALÇIN: BEŞİKTAŞ'I KÜME DÜŞÜRMEK İSTİYORLAR

YALÇIN: NEDEN CEZAMI VERMİYOR, TEDBİR KARARI VERİYORLAR?

Beşiktaş Kulübü Amatör Şubelerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Şeref Yalçın, Türkiye Basketbol Federasyonu Disiplin Kurulu'nun, Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi'nde geçtiğimiz hafta oynadıkları Galatasaray Medical Park maçıyla ilgili olarak, kendisi hakkında verdiği tedbir kararına tepki gösterdi.

Şeref Yalçın, disiplin kurulunun 26 Ocak Perşembe günü toplandığını, ancak kararın kendilerine dün mesai saati bitiminin ardından faks yoluyla bildirildiğini ileri sürerek, “Bize kararı toplantıdan bir gün sonra, dün akşam mesai bitiminden sonra gönderiyorlar. 'Oy birliğiyle aldık' diyorlar, tek üyenin imzasıyla gönderiyorlar. Neden toplanıp varsa cezamı vermiyorlar da, tedbir kararı alıyorlar?” dedi.

Türk basketbolu için federasyona her türlü desteği verdiklerini kaydeden Yalçın, sözlerini şöyle sürdürdü:

İLK YENİLGİMİZİ
“Biz Türkiye'yi Eurochallenge Kupası'nda temsil ediyor, şampiyonluk kovalıyoruz. Avrupa'da mücadele eden diğer kulüpler gibi maçlarımızı ertelemiyoruz, All Star'a oyuncu göndermemezlik etmiyoruz. All Star organizasyonu için 3 antrenmanımızı erteledik. Hocamızı, oyuncularımızı Trabzon'a gönderdik. Hemen ertesi günü İspanya'ya maça gittik ve birlikte antrenman yapmamaktan dolayı, Avrupa'da ilk yenilgimizi federasyonun sayesinde aldık. Bunu şikayet etme amaçlı söylemiyoruz, biz Türk basketbolu için elimizden geleni yapıyoruz. Ama bize yapılan muamele de böyle oluyor.”

Maçın başhakemine yanlış bir şey yapmadığını, ceza alacağını düşünmediğini de dile getiren Yalçın, artık kulüplerin haklarını savunacak Basketbol Kulüpler Birliği'nin kurulması gerektiğini de sözlerine ekledi.


Bunları da Beğenebilirsiniz