Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Beşiktaşlı taraftarlar Bursa'ya alınıyor

Bursa Valisi Şahabettin Harput, 7 Mayıs Cumartesi akşamı oynanacak Bursaspor-Beşiktaş maçıyla ilgili olarak, “Beşiktaş taraftarlarının, takımlarının Bursa'da oynayacağı maçı izlemelerine yönelik yasağı kaldırma kararı aldık” dedi.

Emre KOŞAK/BURSA,(DHA)
SON GÜNCELLEME

Bursa Valisi Şahabettin Harput başkanlığında toplanan İl Spor Güvenlik Kurulu'nda Spor Toto Süper Ligi'nin 32'nci haftasında Bursa'da oynanacak Bursaspor-Beşiktaş karşılaşmasına siyah beyazlı taraftarların alınması kararı çıktı. Bursa Valisi Şahabettin Harput, Emniyet Müdürü Halil Yılmaz, Bursaspor Kulübü Başkanı İbrahim Yazıcı basın toplantısı gerçekleştirdi. Vali Şahabettin Harput şunları söyledi:

"Bursaspor ile Beşiktaş arasındaki müsabakalarda uzun süreden beri karşılıklı olarak, takımların taraftarlarının rakip sahaya alınma noktasında sıkıntılar yaşana gelmekte ve bu yüzden o takımın her türlü çilesini çeken, ızdırabını duyan taraftarlar takımının maçlarına gidememek gibi bir cezayı yaşamaktalar. Bu bir hak ihlalidir. Hiç bir insanların suçu olmadan ceza vermek hiçbir yasada yoktur. Bu karşılıklı olarak süregelen takım taraftarlarının, rakip sahadaki maçlarına gidememe olayının sürüp gitmesi de kabul edilemez. Bunun, biran önce sona ermesi ve artık taraftarların kendi takımlarının maçlarına içeride de, dışarıda da rahatlıkla girebilmelerinin önünün açılması lazım. Bu temel ilkedir. Kusurlar kişiseldir. Suçlar kişiseldir. Birinin işlediği suçtan dolayı başkasının cezalandırılması hiçbir hukuk sisteminde ve kamu sisteminde kabul edilemez. Zaten suç işleyen insanlar hangi tür suçu işlerse işlesin her suçun karşılığı bellidir ve bunlar uygulanmaktadır. Biz bugün önümüzdeki günlerde oynanacak olan Bursaspor-Beşiktaş maçıyla ilgili önemli kararı halkımızla paylaşmak istiyoruz. Bu kararın özü, bu hafta oynanacak olan karşılaşmasına Beşiktaş taraftarlarının bugüne kadar alınmama yasağının kaldırılması hakkında.

"YASAĞA SON VERMEK İSTİYORUZ"

Bursaspor ve Beşiktaş ülkemizin iki güzide kulübüdür. Her iki kulübümüzün de çok vefalı, çok ateşli taraftarları vardır. İyi günde, kötü günde takımlarıyla beraber olmuşlar, sevinciyle mutlu olmuşlar, başarısızlıklarıyla üzülmüşler. Sporun tamamiyle spor için yapıldığını, savaş olmadığını bilen insanlar olarak bu iki takımın müsabakalarında kendi takımlarının müsabakalarını izleyememe gibi bir acıyı yaşadılar. Önceden olay olacak diye bir kısım hak ve özgürlüklerin yasaklanması totaliter rejimlerin uygulandığı sistemlerdir. Bu gerçekten hareketle biz, bu hafta oynanacak müsabakada yasağa son vermek istiyoruz. Kulübümüzün değerli başkanı ve ileri gelenleriyle görüştük. Tüm arkadaşlarımız taraftarların Bursa'da zarar görmeden rahatlıkla kendi maçlarını izleyebilecekleri konusunda hemfikir olduğumuzu özellikle belirtmek istiyorum.

"İKİ DOST VE KARDEŞ TAKIMIN MÜSABAKASI OLACAK"

Kanun ve nizamlara uymayarak, maç öncesinde, maç esnasında ya da sonrasında herhangi bir şekilde taşkınlık yapmak isteyen kişiler için, emniyet birimlerimiz il hudutlarının tamamında olmak üzere, müsabaka esnasında stat çevresinde olmak üzere gerek resmi, gerek özel güvenlik marifetiyle yanlış yapmak isteyenlere karşı gerekli önlemi zaten almışlar ve alacaklardır. Biz böylece yapacağımız bu müsabaka ile Bursa'nın Teksas grubu ile, Beşiktaş'ın Çarşı grubunun elbette pekala omuz omuza, centilmence müsabaka seyredeceklerine yürekten inanıyoruz. Onların, damarları bu ülkenin Türk kanı taşıyor. Onlar da bu bayrağı gurur biliyorlar. Bu müsabaka iki dost ve kardeş takımın müsabakası olacak.

"YENİ BİR DÖNEM BAŞLAYACAK"

Bursa'da bu müsabaka ile beraber yeni bir dönemin başlamasını istiyoruz. Artık yasakların olmadığı, fair play yaşanan bir dönem başlatmak istiyoruz. Bursa'nın tamamına güveniyorum, Teksas taraftarlarına güveniyorum, Çarşı grubuna da inanıyorum. Onlar da burada sıcak şefkat elinin memnuniyetle kabul edeceğini biliyorum. Bu müsabakanın sonunda ne kadar doğru bir karar alındığı, herkes tarafından takdirle karşılanacak ve yeni bir dönemi, ülkemize örnek bir dönemi de Bursa'da başlatmış olacağız. Ben bu vesileyle tüm Bursasporlu taraftarlara bu noktada gösterecekleri anlayış dolayısıyla şimdiden teşekkür ediyorum."

"ÜZERİNE SÜNGER ÇEKTİK"

Bir basın mensubunun, "Bursaspor taraftarları İnönü'ye gittiğinde olaylar yaşanmıştı. Endişeniz yok mu?" yönündeki sorusunu yanıtlayan Vali Harput, "Onların hepsi bitti. Bugüne kadar yaşanan değişik, kişisel ve bizi taraftarları takımları üzen tüm olayların üzerine sünger çektik. Yeni bir döneme, kardeşliğin, barışın sevginin hakim olduğu bir döneme adım atıyoruz. Ermenistan maçında da endişe vardı ama taraftar grupları hepsi dünyaya örnek bir taraftar olduklarını gösterdiler" cevabını verdi.

Vali Harput, Bursaspor'un yeterince desteklenmediği yönündeki söylentilere ise, "Bursaspor'un yeterince desteklenmiyormuş gibi imajı var. Bursaspor'un her zaman yanındayız. Bursalılar, Bursalı yöneticiler ve herkes iyi günde, kötü günde, her zaman yanındayız. Bu birliktelikle Türkiye şampiyonluğunu elde etmiştir. Üçüncü olarak, birçok takımın imrendiği durumdayız. Kimse Bursaspor'u yalnızlığa mahkum edemez. Bursaspor bütün olarak dimdik ayaktadır" dedi.

İBRAHİM YAZICI: "HERKESİN SAĞ DUYULU OLMASI GEREKİYOR"

Bursaspor Kulübü Başkanı İbrahim Yazıcı ise konuyla ilgili şunları söyledi:

"Bir yerde dur dememiz lazım. Biz, yine barış elimizi uzatıyoruz. İnşallah bu son olur. Bundan sonra biz de İstanbul'a daha iyi gideriz. Ben bu kararın hayırlı olmasını diliyorum. Üçüncülük iddiasını kesinlikle kaybetmek istemliyoruz. Tüm taraftarlara da şunu söylemek istiyorum; İstanbul olaylarında haketmediğimiz bir ceza aldık. Burada sağ duyu olması lazım herkesin son maçımız Bursa'da. Son maça kalabilir bazı şeyler. O bakımdan tamamen herkesin sağ duyulu olması lazım. İnanıyorum ki böyle bir sağ duyunun neticesinde üçüncülğümüzü de tescilleriz."


Bunları da Beğenebilirsiniz