« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Beşiktaş'ın fon kabusu

İngiliz haber kanalı BBC’nin internet sitesinde yer alan bir haber QFI şirketinin Portekiz'de nakit enjeksiyonu için birincil kaynak haline geldiğini iddia etti.

Koray DURKAL
SON GÜNCELLEME

John Sinnott imzalı haberde, akademisyen ve hukukçuların görüşüne yer verilirken, kulüplerin futbolcularını fona devretmelerinin futbolun ruhuna aykırı olduğu vurgulandı.

Coventry Üniversitesinden Profesör John Beech yaptığı açıklamada, “bankalardan kredi almakta zorlanan kulüplerin işin kolayına kaçarak sicillerini karartıcı girişimlerde bulunmaları oldukça yanlış. Oyuncu haklarını fonlara devrederek yapılan bu tarz girişimler bir iş modeli değil geçici çözümlerdir” ifadelerini kullandı.

Avukat Daniel Geey’de oyuncuların rekabeti açısından fonların potansiyel bir risk taşıdığını savunurken, “ oyuncunun kime bağlı olduğunu bilmesi gerekiyor. Haklarının bir kısmının kulüpte bir kısmının fonda olması bir oyuncunun kafasında soru işaretleri yaratır” şeklinde konuştu.

UEFA'nın hazırladığı mali fair-play'ın kar ve zarar üzerine odaklandığı, fakat futbolcu haklarının üçüncü şahıslara da ait olması durumunun kulüpleri zora sokacağı bildirildi. Mali-fair play'ın kabulüne kadar kulüplerin fonda bulunan futbolcu haklarını da geri almaları zorunluluğu doğduğu belirtildi.

BBC, UEFA, CAA, Beşiktaş ve Sporting'e yaptığı üçüncü kişinin futbolcunun hakkına sahip olma durumuyla ilgili başvuruların ise kabul edilmediğini bildirdi.

 


Bunları da Beğenebilirsiniz