« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Beşiktaş'ın 153 milyon lira borcu var

Beşiktaş Kulübü'nün olağan Divan Kurulu Toplantısı'nda, kurul üyeleri özellikle futbolcu menajerleri konusunda eleştirilerde bulundu.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Ceylan InterContinental Otel'de 98 üyenin katılımıyla yapılan toplantıda söz alan üyelerden Kadir Kılıç, kulüp başkanı Yıldırım Demirören'in birlik ve beraberliği yönetim kurulunda sağlayamadığını iddia ederek, “Kendisine küfredenler, kürsüye yürüyenlerle birlik içinde” dedi.

Kılıç, menajerlerden de şikayet ederek, şunları söyledi.

“Menajerlerden çektiğimiz nedir? Bulutlar, kuşlar... Bir ara Beşiktaş'ta hava çok bulutluydu. Daha düne kadar Beşiktaş'tan iş isteyenler şimdi kulübün karşısına patron veya menajer olarak çıkıp pazarlık yapıyor. Ferrari'nin menajeri yoktu. Bazıları çıktı, ona menajerlik yaptılar. Schildenfeld, Sivok, Zapotocny ve Ferrari'nin toplam maliyeti 36 milyon avro. Bu para Fulya Projesi'nin dörtte biridir. Beşiktaş'ın kasası başkanın kasası, başkanın kasası Beşiktaş'ın kasası.”

Başkan Demirören'in daha önceki toplantılarda da seyahate çıkma gerekçesiyle sonuna kadar kalmadığını ifade eden Kadir Kılıç, “Başkan, verdiği para için, 'Çocuklarımın parası' diyor. Reklamı Kızılay'a verecekmiş. O zaman Kızılay Başkanı Tekin Küçükali'ye de 4 aydır maaşlarını alamayan kulüp çalışanlarının adresini versin ki, onlara Kızılay 15 günde bir iaşe bıraksın” dedi.

Kılıç, asbaşkan Levent Erdoğan'ın 1,5 aydır Evliya Çelebi gibi derneklerin şampiyonluk kutlamalarına gittiğini hatırlatıp, bundan dolayı kendisine teşekkür ederek, “Ancak Levent Erdoğan'ın Bodrum'da şampiyonluk kutlamasında olduğu sırada, başkanın bir televizyon yayınında asbaşkanı üzen demeçler verdiğini gördüm” diye konuştu.

KEÇECİ, YILDIRAY'I İSTEMEDİ

Divan Kurulu üyelerinden Atıf Keçeci ise toplantının 1 Ağustosta yapılması gerektiğini hatırlatarak, “Başkan, Fenerbahçe maçı öncesinde olması ve akabinde maçları kaybettiğimizi gerekçe göstererek toplantı bu tarihe alındı. Batıl inanç. Kendisi bu tür şeylere çok inanıyor. Bu toplantı 1 Ağustosta olacaktı” dedi.

Ferrari'nin transferinde kulüp yönetim kurulu üyelerinden birinin dost sohbetlerinde, bu oyuncunun fiyatına şaşırdığını anlattığını savunan Keçeci, şunları söyledi:

“Bu üyenin '2 milyon avro civarında bonservis bedeli vardı. Nasıl 4.5 milyon oldu?' diye serzenişi vardı. Ferrari'ye 4,5 milyon veriyorsunuz, 1,5 milyon istedi diye Gökhan Zan'ı bırakıyorsunuz. Ferrari 4 senede maaşlarıyla 10 milyon avro para alacak. Elinizi vicdanınıza koyacaksınız. Yönetim kurulundakilerin hiçbirinin haberi yok. Başkan bu işi kendisi götürüyor. Nihat Kahveci 30 yaşında, 4 yıllık sözleşme yapıyorsunuz. Kendisinin 2 senelik performansına bakın. Delgado konusunda çok dil dökmüştüm. Genel sekreter, tıptan da anladığım yönünde konuşmuştu. Şimdi bu konu ortada. Çuvalla para ödendi.”

Başkanın transfer için seyahate gitmesi konusunda açıklamada bulunan Atıf Keçeci, “Başkan kalkıp giderken, 'Başkan Yıldıray'ı almaya gidiyorsan, Allah aşkına sakın gitme' diyecektim. 32 yaşındaki oyuncuyu 4 seneliğine alacaksınız. Hakikaten günah” dedi.

Toplantıda söz alan üyelerden Sami Albayrak ise Beşiktaş Kulübü'nün 200 milyon lira borcu olduğunu iddia ederek, borçların başını alıp gittiğini dile getirdi.

ÖNER YANITLADI

Üyelerin eleştirilerini yanıtlayan kulüp genel sekreteri Kenan Öner ise futbolda kulüplerin tesisleşmesinin yanında, sportif başarıların da önemli olduğunu belirterek, “Biz bu sene bunu başardık. İki kupayla karşınıza geldik. İki kupalı ilk Divan Kurulu Toplantısı'nı yapıyoruz. Ama öyle olmadığını gördük. Büyük gerilim yaşadık. İnanamıyorum” dedi.

Gökhan Zan'ın durumuna da değinen Öner, şöyle konuştu:

“İki tane bonservisi biten oyuncumuz vardı. Biri Gökhan Zan, diğeri İbrahim Üzülmez. Bunu herkes biliyor. Gökhan Zan konusunda 31 Mayıs'a dek opsiyon vardı. Son maçımızı 30 Mayıs'ta oynadık. Yönetim kurulu ve teknik heyet olarak 'Maçlar bitmeden transfer konuşulmayacak' diye bir karar aldık. Bu nedenle gündeme gelmedi. UEFA, futbolcuları koruyor. Opsiyonların yurt içinde önemi yok. Yurt dışına futbolcu gitmek istediğinde önemi var. Gökhan Zan Beşiktaş'a hizmet etti. Kaptan olarak sahaya çıktı, yolu açık olsun.”
Kenan Öner, teknik direktör Mustafa Denizli'nin bu sezon aldığı ücret konusundaki soruya da, “Denizli'nin ücreti 2,5 milyon avro” diye yanıt verdi.

BORÇ 153 MİLYON LİRA

Beşiktaş'ın toplam borcunun, alacaklar düşüldüğünde, 153 milyon 324 bin 248 lira olduğu açıklandı.

Derneğin borcunun 62 milyon 502 bin 565 lira, Futbol A.Ş'nin ise 90 milyon 821 bin 683 lira olduğu bildirildi.

Bu arada, başkan Yıldırım Demirören'e borç miktarının ise 55 milyon 903 bin 337 lira olduğu ifade edildi.

Öte yandan, alacakların düşülmemesi halinde ise toplam borç miktarının 191 milyon 274 bin 26 liraya yükseldiği vurgulandı. Yeni transfer edilen oyuncuların maliyetinin borç hanesine eklenmediği de kaydedildi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler