« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Beşiktaş'ı kurtaran adam

İdari Menajer Tuncer Yanık, siyah beyazlıların 7 yabancı futbolcu ile oynamasının önüne geçti ve skandalı engelledi

hurriyet.com.tr
SON GÜNCELLEME

 

İnönü’de dakikalar 90’ı gösterdiğinde Ersan Gülüm sakatlanınca Beşiktaş Teknik Direktörü Schuster, oyuna Ernst’i almak istedi. Fakat o sırada siyah beyazlıların sahada Fernandes, Simao, Hilbert, Quaresma, Bobo ve Guti olmak üzere 6 yabancısı vardı. Alman hoca ise kontenjan kuralını tamamen unutmuştu.

Önce Yanık farketti

Eğer bu değişiklik gerçekleşse Beşiktaş 3-0 hükmen yenik sayılacak ve kupadan elenecekti. İşte o anda siyah beyazlıların idari menajeri Tuncay Yanık devreye girdi.
Esame listesini kontrol eden Yanık, yaklaşan felaketi gördü. Ardından Schuster’in yardımcısının kulağına birşeyler söyleyerek bu değişikliğin yapılmasını engelledi. Böylece Beşiktaş’ta oyuna Ernst’in yerine yerli Ekrem Dağ girdi ve siyah beyazlı takıma turu getiren isim herkesin düşündüğü gibi Almeida ya da Quaresma değil idari menajer Tuncay Yanık oldu!

Böyle uyardı

Yanık, Alman çalıştırıcı Schuster’in vatandaşı Ernst’i oyuna sokacağını görünce esame listesinden oyuncuları kontrol etti. Daha sonra Manolo Luiz’i böyle uyardı.

Fenerbahçe aynı hatayı yapmıştı

2000-01 sezonunda oynanan Beşiktaş-F.Bahçe derbisinde de sarı lacivertliler aynı hataya düşmüştü. F.Bahçe Teknik Direktörü Mustafa Denizli sahada 5 yabancıya izin varken, 62. dakikada Rapaiç’i soktu. Maçı 3-0 kaybeden F.Bahçe, hükmen yenik ilan edildi.


Bunları da Beğenebilirsiniz