« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Beşiktaş'a vergi darbesi

Borçları yüzünden UEFA Lisansı alamayan Beşiktaş’a yeni sezonda Avrupa kapısı kapanabilir

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

20 milyon TL’yi aşan vergi borcu yüzünden mali kriteri yerine getiremeyen siyah-beyazlılar cumaya kadar bu paraya yatıramazsa hak kazansa dahi Edirne’den öteye geçemeyecek.

Beşiktaş'a büyük şok! 20 milyon TL’nin üzerinde vergi borcu olduğu ortaya çıkan siyah-beyazlı kulüp Futbol Federasyonu’ndan UEFA lisansı alamadı. Cumaya kadar borcunu Maliye Bakanlığı’na yatırıp “Vergi borcu yoktur” yazısını alması gereken siyah-beyazlılar bunu TFF’ye ibraz etmediği takdirde önümüzdeki sezon Avrupa kupalarında mücadele etme hakkını elde etse dahi UEFA lisansı çıkmayacağı için bundan yararlanamayacak.

Dün toplanan TFF Kulüp Lisans Kurulu, başvuruda bulunan 6 kulüpten F.Bahçe, G.Saray, Trabzon, Bursa ve Kayseri’ye UEFA’nın istediği 5 kritere (sportif, altyapı, personel-idari, hukuki ve mali) uyduğu için UEFA Lisansı verirken Beşiktaş ise yeminli mali müşavir raporu ile Maliye Bakanlığı’ndan “Vergi borcu yoktur” yazısı getiremediği için bu lisans hakkını alamadı. Kurul’un final toplantısı olan 7 Mayıs cuma gününe kadar kulübe süre tanınırken, Beşiktaş bu süre sonunda mali kritere uygunluk belgelerini TFF’ye sunamazsa Kartal’a yeni sezonda Avrupa için vize çıkmayacak.

TAKSİTLER ÖDENMEMİŞ

Kulüplerin her sezon Avrupa’da mücadele edebilmek için zorunlu olan UEFA Lisansı başvurusunda sorunu olduğu ortaya çıkan Beşiktaş’ın 2008 yılının ikinci bölümünden bu yana hem uzlaşmalı vergi borçlarını hem de normal vergilerini ödemediği ortaya çıktı. Bunlar da birikerek 20 milyon TL’yi aşarken, Maliye Bakanlığı’nın bu borçlar nedeniyle gerekli belgeyi vermediği tespit edildi. Edinilen bilgilere göre 2008 yılında Maliye Bakanlığı’nın tüm kulüplere getirdiği ’vergi borcu affı’ ve bu affa bağlı olarak taksitli özel ödeme programına dahil olan Beşiktaş’ın taksitli borçlarının ilk dördünü yatırdıktan sonra kalan kısmı hiç ödemediği, bunun yanısıra normal vergi ödemelerini de yapmadığı belirlendi.

Kulübün ayrıca futbolcu, teknik direktör ve kulüp çalışanlarının sigorta ve vergi gibi ödemelerini de yerine getirmediği, bu nedenle yeminli mali müşavir raporunu da alamadığı öğrenildi. Beşiktaş cumaya kadar Maliye Bakanlığı ile özel ödeme anlaşması yapamaz ise bu 20 milyon TL’lik borcu defaten (tek seferde) ödemesi gerekiyor.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler