« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Beşiktaş'a sakat gelmedim

Sakatlığı nedeniyle bir süredir sahalardan uzak kalan Beşiktaş'ın deneyimli kalecisi Rüştü Reçber, “Trabzonspor maçında oynayamasam da sonraki hafta kesin oynayacağım” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Rüştü, BJK TV'ye yaptığı açıklamada, Avrupa Şampiyonlar Ligi 2. ön elemesinde Moldova temsilcisi FC Sheriff ile yapılan ilk maçta talihsiz bir sakatlık yaşadığını hatırlatarak, o günden bu yana yoğun maç trafiği nedeniyle tedavi fırsatı bulamadığını söyledi.

Bu aşamada iki kez kadroya giremediğini kaydeden milli kaleci, şunları kaydetti:

“İki, üç gün tedavi olabildim, ama yetmedi. Milli Takım'dan da affımı istedik, bu süreyi iyi geçirelim, bir an önce tedavi olalım diye. Şu aşamada her şey yolunda, tedavi iyi gidiyor. Trabzonspor maçında oynayamasam da sonraki hafta kesin oynayacağım. Ama Trabzonspor maçında 'çık oyna' derlerse seve seve oynayacağım. Bu bir fedakarlık değildir. Bu profesyonelliğin gereği. Görev verilirse elimizden gelinin en iyisini yaparız.”

“BEŞİKTAŞ'A SAKAT GELMEDİM”

Rüştü Reçber, Beşiktaş'a sakat geldiği yolundaki eleştirilere de açıklık getirerek, şunları kaydetti:

“Geçen sezon bir sakatlık yaşadım, fakat iyileştim. İyileştiğim için de haziran ayında Bosna-Hersek ile yapılan milli maçta oynadım. Dolayısıyla sorunsuz biçimde Beşiktaş'a geldim. Şampiyonlar Ligi'nin 2. ön eleme turu ilk karşılaşmasında farklı bir yerden sakatlandım. Fakat aynı ayağımda oluşu, aynı dizin farklı bölümünde, arka tarafta oluşu belki insanları şaşırttı, bir soru işareti oluşturdu. Ama sonuç itibariyle Beşiktaş'a gelirken sağlıklı bir şekilde geldim, ama Sheriff maçında çok büyük bir sakatlık geçirdim.

Açıkçası ben, sağlık ekibi ve teknik ekip, sakatlığımın ne olduğunu bildiğimiz için gönlüm rahat. Ama tabii ki üzüldüm. Çünkü büyük beklentilerle alındık buraya. Bu beklentiler varken, bu tür yanlış haberlerle kamuoyunu ve Beşiktaşlıları yanıltma çabası var. Bu bizi çok üzdü, ama elimizden gelen bir şey yok. Gerçekleri biz biliyoruz. Vicdanım rahat, ama kamuoyunu yanlış yönlendirmeleri hoş değil. Bizler kamuoyuna karşı sorumluyuz. İnsanlar bizimle ilgili doğru bilgileri bekliyor. Biz de doğruları söylemek zorundayız. Dolayısıyla insanlara karşı bizi yanlış göstermesinler.”

“CEVABIMI SAHADA VERECEĞİM”

Fenerbahçe'den Beşiktaş'a transferinde aldığı paranın büyük rol oynadığı şeklindeki görüşlerle ilgili olarak da Rüştü, “Sakatlığım geçtikten sonra, sakatlığım ve transfer ücretim konusunda spekülasyon yapanlara, yanlış konuşup yazanlara cevabımı sahada vereceğim” dedi.
Rüştü, şunları kaydetti:

“Ben büyük bir camiaya geldim. Büyük camialarda para mevhumları yapılmaz, ama transfer ücretim konusunu dışardan irdelemeye çalıştılar. Bu doğru bir şey değil. Türkiye'nin büyük bir camiasıysanız ve Avrupa'da da bir takım hedefler var ise buraya alınan futbolcularının aldığı paralar konuşulmaz. Kulübün yöneticileri vardır, onlar karar verir. Uygun bulurlarsa alırlar, uygun değillerse alınmazlar zaten. Beşiktaş yöneticileri beni uygun bulmuşlar, aldılar. Dolayısıyla sakatlığım konusunda olduğu gibi bu olayda da sürekli bunu gündeme getirmek kamuoyuna karşı beni zor durumda bırakıyor. Ben sorumluluğu biliyorum. Buraya ne amaçla alındığımı bilen bir insanım.

Yaşadığımız talihsiz sakatlığım var. Onu hala atlatamadık. Sakatlığım geçtikten sonra, sakatlığım ve transfer ücretim konusunda spekülasyon yapanlara, yanlış konuşup yazanlara cevabımı sahada vereceğim.”

“AYAKTA KALACAK GÜCÜ HİSSETMESEM HERKESE TEŞEKKÜR EDER, BIRAKIRIM”

Türk insanın belirli kesimlerinin, her alanda başarılı olan insanları aşağıya çekmeye çalıştığını öne süren Rüştü, “Hangi alanda olursa olsun, aşağı çekmek için uğraşıyorlar. Buna ben de maruz kaldım. Bu yeni değil. Yıllarca beni de aşağı çekmeye çalıştılar. Haksız eleştirilerle yıpratmaya çalıştılar” dedi.

“Eğer belirli bir sıfatınız varsa bunlarla mücadele etmek zorundasınız” diyen deneyimli kaleci, şöyle devam etti:

“Bana yıllarca 'antrenman yapmaz', paragöz dediler, ama beni tanıyanlar nasıl bir düşünce ve ahlaki yapıda olduğumu bilirler ve beni suçlayamazlar. Bana 'antrenman yapmıyor' diyen insana gülerek bakarım. Çünkü antrenman yapmazsam 12-13 yıl milli takımda hep bir numara olamazdım. Benim yeteneğim bir yere kadardır. Çalışmasaydım bir numara kalamazdım. Ben bir numarayım. Yüksek irademle bunu başardım. Çok çalıştım, hala da çalışıyorum. Yüksek bir savaşma gücüm var. Olumsuz eleştirilere rağmen ayakta kalmayı başardım. Hala ayaktayım. Hala aynı gücümü hissediyorum. Ayakta kalacak gücü hissetmesem herkese teşekkür eder, bırakırım. Ama o gücüm var ve eleştirilere rağmen mücadele ediyorum.”

HAKAN ARIKAN'A DESTEK

Hakan Arıkan'ın performansını genelde başarılı bulduğunu kaydeden Rüştü, takım arkadaşına destek verdi.

Rüştü, şunları söyledi: “Zaman zaman ufak tefek hataları olacaktır. Tabii Hakan'ın bir şansızlığı var. Yapmış olduğun kişisel bir hata kötü nitelenir. Bunu Hakan'a da söyledim, 'Sendeki o kişisel hata bende de oldu' diye. Daha önce böyle hatalar yaptım. Ben hayatım boyunca 5 kez yanlış yan topa çıkmışımdır, 5'i de gol olmuştur. 'Sendeki o olay bende de yıllarca oldu' dedim. Hakan'da da böyle bir şanssızlık var. Bunu söylerken Hakan'ı kaybetmememiz gerekir. Eğer bir kaleci, 'Ben böyle yaptığım zaman hep hata oluyor' düşüncesine kapıldığı zaman bir daha o kaleciden o performansı göstermesini bekleyemezsiniz.

'Yan topları zayıf' deyip, hep bunu gündeme getiriyorlar. Şimdi bakıldığı zaman, gerek Avrupa'da gerek Türkiye'de yan topa öyle hatalı çıkanlar var ki, sonuç kötü olmayınca gündeme gelmezler. Ama Hakan'ı çok gündeme getirdiler. Dolayısıyla fazla eleştirmek, yıpratmak, hatta olayları kişiselleştirmek fazla olduğu için bunlara fazla kulak asmamak gerekir. Bunu Hakan'a da söyledim.”

Hakan'ın Moldova maçında yediği golü “şanssızlık” olarak nitelendiren Rüştü, “Ben de televizyondan izlerken bakıyorum. Milli takım öyle gol yemez, ama bunlar futbolda oluyor. Bu bir konsantrasyon eksikliği. Arkadaşından bekliyorsun hamle yapmasını, o da senden. Hata olabilir, ama bunlardan tecrübe alıp, bir daha tekrarlamamak gerekir” dedi.

Rüştü Reçber, “(A) Milli Takım'da ve Beşiktaş'ta ben oynasaydım, sonuçlar değişir miydi, buna cevap veremem. Bundan sonra oynamaya başlarsam neticesi zaten görülür” dedi.

2002 Dünya Kupası'nda en iyi ikinci kaleci, daha sonra UEFA tarafından Avrupa'nın en iyi kalecisi seçildiğini anlatan Rüştü, “Bunlar çok önemli başarılar. 100'ün üzerinde milli maç oynayan dünya üzerinde 20 kaleci ya vardır ya yoktur. Ben her halde ilk 10'un içine girerim diye düşünüyorum. Bu az bir başarı mı? Performansa bakarsan, takıma katkıya bakarsan, çok iyi bir kaleci olduğumu düşünüyorum” diye konuştu.

Takım arkadaşı Hakan'ın da kendisi gibi bir birikim yaratması için çok çalışması ve çok tecrübe kazanması gerektiğine dikkat çeken Rüştü, “Hakan'ın büyük yeteneği var. Çalışmayla bunu birleştirip, yıllara yayması lazım. Bu, Volkan, Serdar, Aykut, Orkun, Serkan için de geçerli” şeklinde konuştu.

“YUNANİSTAN'I YENMEK ZORUNDAYIZ”

Türkiye'nin yarınki Yunanistan karşılaşmasını “Kazanmamız gereken bir maç” olarak nitelendiren deneyimli kaleci, şöyle devam etti:

“Benim takım arkadaşlarımın kazanma gücü, motivasyonu böyle maçlarda fazlasıyla ortaya çıkar. Yunanistan'ı yenmek zorundayız. Yeneceğimize de inanıyorum. Kolay değil ama takım arkadaşlarımız yüreğiyle oynayacak ve kazanacaklar. Milli takım hepimizin takımı. Böyle günlerde birlikte hareket etmek gerekir. Milli takımdayken medyanın, halkımızın birlik ve beraberlik içinde olup, bizi desteklediğinde çok büyük başarılara imza attığımızı biliyorum. Yunanistan maçına müthiş bir destekle çıkmalıyız.”

Röportajının sonunda Beşiktaş camiası, taraftarı ve yönetimine çok teşekkür eden Rüştü, “Bana çok sabırlı, saygıyla ve sevgiyle yaklaştılar. Bunun farkındayım. Sanmasınlar ki bu sıcak yaklaşımı görmüyorum. Ben de buna sahada en iyi şekilde karşılık vereceğim” diye konuştu.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler