« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Beşiktaş'a Arsenal maçı öncesi pankart şoku

Beşiktaş bu akşam oynayacağı Arsenal maçı öncesinde pankart şoku yaşıyor. UEFA yetkilileri Atatrük Olimpiyat Stadyumundaki pankartlarda Çarşı gurubu ismindeki A harfinin anarşizmi simgelediği ve siyasi mesaj taşıdığı gerekçesiyle kaldırttı.

hurriyet.com.tr
SON GÜNCELLEME

UEFA tarafından toplatılan pankartlar arasında günlerdir hazırlanan rekorluk dev pankart da var. Pankartta İtalyanca olarak 'Zafer bizim olacak' yazıyordu.


İşte o pankart:

Beşiktaşa Arsenal maçı öncesi pankart şoku


2009 YILINDA DA YAŞANMIŞTI
Ancak bu olay Beşiktaş ve Çarşı tarihinde bir ilk değil. Beşiktaş'ın 2009 yılında yine bir İngiliz ekibi olan Manchester United ile yapacağı karşılaşma öncesinde de UEFA aynı gerekçeyle pankartları toplatmıştı. Bu karar üzerine Beşiktaşlı taraftarlar araya girerek A harfinin üzerini kapatmayı ya da sprey boya ile silmeyi teklif etmiş ancak UEFA yetkilileri bu çözüm önerilerini de reddetmişti.


2009 yılında yaşanan pankart yasağı sonrasında Çarşı grubu bu pankartı açarak UEFA'yı protesto etmişti

Beşiktaşa Arsenal maçı öncesi pankart şoku


ANARŞİZM VE SİMGESİ
Kökeni Yunancaya dayanan ve 'yöneticisiz' anlamına gelen Anarşizm felsefesinin temelinde her türlü otoriteye, tahakküme ve hiyerarşiye karşı çıkış yatıyor. Kendi içinde, şiddete karşı çıkan bireyci kolları olsa da şiddeti savunan anarşist gruplar da var. Hindistan'ın kurucusu Gandhi, yazar Oscar Wilde, dilbilimci Noam Chomsky gibi isimleri etkilemiştir. Yuvarlak içindeki A harfi ise bu düşüncenin simgesi olarak kabul edilir.


Bunları da Beğenebilirsiniz