Spor 'Beşiktaş yönetimi mali kurulda ibra edilmez'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Beşiktaş yönetimi mali kurulda ibra edilmez'

YEREL HABERLER 'BEŞİKTAŞ YÖNETİMİ MALİ KURULDA İBRA EDİLMEZ'

Beşiktaş Kulübü eski yöneticisi ve başkan adayı Fikret Orman, Fulya projesinden, teknik direktör Tigana’ya, futbol takımın düştüğü durumdan, yönetimin hatalarına kadar bir çok konuda önemli açıklamalar yaparken; Beşiktaş futbol takımının kötü sonuçlar almasının sebebinin takımla ilgili bir strateji oluşturulmamış olmasından kaynaklandığını söyledi.

Fikret Orman, ilk günden itibaren takımla ilgili belli bir program kurulamadığını ifade ederek, "Sadece transfer yapmak üzerine kurulu bir sistemin bundan daha iyi gitmeyeceğini 1-1,5 yıl önce söylemiştim. Öncellikle nasıl bir futbol oynamak istiyorsunuz, elinizdeki futbolcular bu sisteme ne kadar uygun, bu kadroya nasıl destekler yapabiliriz diye bir strateji olması lazım. Beşiktaş’ta maalesef böyle bir strateji yok. İki sene dolmadan 30’a yakın oyuncu transfer edilmiş. Bu 30 oyuncudan taraftara sorduğunuz kaç tanesi istiyorsunuz diye sorduğunuzda çok az isim çıkıyor. Bu hem oyuncularda özgüven eksikliğine neden oluyor, hem de taraftarların takıma bakış açısı değişiyor. Bu zihniyetle Beşiktaş’ın gitmeyeceğini çok defalar söyledim ve maalesef ben haklı çıkıyorum. Üzücü ama gerçek bu" dedi.

'TİGANA’NIN ELİNDE SİHİRLİ DEĞNEK YOK'

Fransız teknik adam Tigana’nın ve bundan önceki hocaların elinde sihirli bir değnek olmadığının altını çizen Orman, "Tigana tarzındaki hocalar, yapıdan daha önemlisi profesyonel bir düşüncenin olacağı yerde olurlar. Eğer siz bir oyuncuyu transfer ediyorsanız ve Tigana’nın haberi yoksa, böyle bir yende Tigana’nın başarılı olmasını beklemek hayal olur. Benim Tigana’nın demeçlerinden anladığım kadarıyla kalmayacak. Eğer Tigana gidecekse gelecek sezon hangi hocayla çalışılacaksınız, ne yapacaksınız bunları ortaya koymak lazım. Beşiktaş tarihinde ilk kez ikinci lig takımına yenilmiyor. Daha önce de oldu. Önemlisi insanların göğsünü kabartarak izledikleri futbol takımına bakış açısı önemli ben şuan öyle birşey görmüyorum. Ben dahil kimsenin bir umudu yok" diye konuştu.

'FULYA’NIN GELİRİNİN KIRDIRILMASINA KESİNLİKLE KARŞIYIZ'

Beşiktaşlılar’ın kulübe yeterince sahip çıkmadığını ifade eden Orman şöyle konuştu: "Beşiktaş Mali Genel Kurulu, kongreye bir sene kala yapılıyor. Bizim düşüncemiz artık Beşiktaşlıların kulüplerine sahip çıkıp oraya gelip fikirlerini en açık biçimde tartışmaları. İki tane nokta bizim için çok önemli. Birincisi Fulya. Fulya’nın gelirinin kırdırılmasına biz kesinlikle karşıyız. Seçime 10 ay kala kredinin kapatılacağı söyleniyor. Bu bir mazeret değil. Bu borcu yaratan kişiler şuan yönetimde yer alan insanlar. Yönetim aldıkları avansları ve kullandıkları avansları borçtan saymıyor. 2010’a kadar bütün gelirler kullanılmış vaziyette, onlar bizim borcumuz değil diyorlar. Ben ise hayır böyle birşey olamaz, siz o aldığınız o avansları kullandığınız için o günler geldiğinde aldığınız paraları nerden bulacaksınız diye soruyordum önceden. Şu anda ortaya çıktı ki Fulya’yı kırdırıp, 10 yıllık gelirlerini kırdırıp Beşiktaş’ın borçlarını kapatmaya yöneliyoruz diyorlar. Onun daha basiti var. 20 senelik kırdırmasınlar 40 senelik kırdırsınlar ve kasada da para bıraktık desinler. Böyle bir mantalite olmaz. Beşiktaş’ın gelir ve giderleri arasında büyük bir fark var. Siz bu farkı kapatmadığınız, daraltmadığınız sürece kısa sürede yine o borca çıkılacaktır. Bunları çok samimi olarak bulmuyorum. Para konusunda günü kurtarmak olarak görüyorum.

'BEŞİKTAŞ’A İHANET ETMİŞ OLURSUNUZ'

İkincisi ise kulübün parasıyla kongre üyesi yapılan insanlar konusu var. Bu konuda ismi geçen Bülent Deriş var. Ben Bülent Deriş’i iyi tanıyorum ve bu konuda malzeme olarak kullanıldığını düşünüyorum. Seyit Ateş’in de ismi geçiyor. Seyit Ateş stadyum yaptırmış, mali varlıkları iyi olan birisidir. Ben kendisiyle de konuştum. Benim Beşiktaş kulübüne bir lira borcum yok diye ifade vermiş. Bunları başkalarının üzerinden üye yapılmış insanlar olarak görüyorum. Kongre üyesinin Beşiktaş’ın kasasından yapılması önemli. Eğer biz buna mani olmazsak, bundan sonraki başkan ben olurum bir başkası olur, o da çıkar derki ben 25 senelik Fulya gelirini kırdırıyorum ve bunun 5 yıllığı ile 4 bin tane kongre üyesi yapıyorum der. Bunu meşru hale getirmiş oluruz. Beşiktaş kulübünde kimse kendi parasıyla kongre üyesi yapmadı. Bazen benim kendi arkadaşlarım, büyüklerimiz aidat parasını yatırmamızı rica ediyorlar, onları kırmıyoruz yatırıyoruz. Bunlar yıllardır olan, her kulüpte olan şeyler. Burada esas önemli olan bunu kulübün kaynakları ile yaparsanız bu olmaz. Buna ben ya da bir başkası da yol verirse Beşiktaş’a büyük ihanet etmiş olur"

'BU YÖNETİM BEŞİKTAŞ’A HEN GEÇEN GÜN ZARAR VERİYOR'

Yıldırım Demirören ve yönetimi istifa etmeli mi sorusuna ise Fikret Orman, "Bence etmeli" cevabını vererek, "Bunu soruyu sokaktaki 100 tane Beşiktaşlıya sorun eğer aralarından 3 kişi hayır derse ben çenemi kapatacağım. Beşiktaş’ın sokaktaki taraftarı herkes bu yönetim kurulundan memnun değil. Ve her geçen gün Beşiktaş’a daha büyük zarar veriyor. Bir gün bir ay zarar veriyor, Bir ay bir yıl zarar veriyor. Bir de bunun toparlanma sürecini de düşünecek olursak daha önemli bir süreç bekliyor yani.

Beşiktaş’ı yönetmek üzerine kendi fikirlerimiz, ideallerimiz ve duruşumuz var. zaten benim 2004’deki kongre sloganım (Beşiktaş duruşu olan başkan adayı" idi. O dönemde de Yıldırım Demirören’le birleştirilmek istenmiştik. Bizim Yıldırım Demirören’le Beşiktaş’ı yönetme şeklimiz çok farklı. Bizim fikirsel bir birlikteliğe ve bu fikir üzerinde toplanmış kader birliğine ihtiyacımız var. Biz böyle bir ekibiz. Benim kimseyle birlikte olma gibi bir durumum yok.

'SÜLEYMAN SEBA’NIN KARŞISINA BAŞKAN ADAYI OLARAK ÇIKMAM'

Süleyman Seba’nın başkanlığa adaylığını koyması halinde kesinlikle kendisinin aday olmayacağını ifade eden Fikret Orman, "Süleyman Seba bizim efsanevi başkanımız. Aynı zamanda onursal başkanımız. Süleyman ağabeyin ismi sürekli ortalarda dolaşıyor. Böyle bir fikri olsa ilk duyacak kişilerden birisiyim. Böyle bir niyetinin olduğunu düşünmüyorum. Olursa da kesinlikle karşısına başkan adayı olarak çıkmam. Süleyman Seba’nın kongre süreçlerine sokulması ve yıpratılması Beşiktaş’a büyük bir zarar verir. Ben böyle birşeyin içinde yer almam.

'YÖNETİM KURULU MALİ GENEL KURUL’DA İBRA EDİLMEZ'

Mali Genel Kurul’da yönetimin ibra edilemeyeceğini vurgulayan Orman, "İbra şu demek; bu kayıtlar doğru yapılmış, düzenlenmiş ve kontrol edilmiş demektir. Siz de bunu ibra ediyorsunuz. Ancak alenen bunun böyle olmadığı ortada. Sevdiğim bir laf vardır. İslam’ın şartı beş, altıncı haddini bileceksin, yedincisi haddini bilmeyene haddini bildireceksin. Beşiktaş Genel Kurulu en büyük kurul. Şimdi siz bunu meşru sayarsanız, bundan sonra gelecek başkan adayı 5 yıl daha gelirlerini kırdırır, 5 bin tane daha kongre üyesi yapar. Daha evvel olmadı mı bunlar der ve çıkar. Bizim bu işe bir Beşiktaşlı olarak dur dememiz lazım. İbra etmeme sonucu hiçbir yere varmıyor. İbra etmeme bir yönetimin düşmesi manasına gelmez. İbra sadece bir tepki. Benim oradaki tepkim şu: Evrakları ortada olan bir olaylar zinciri var. Bunları eğer saklama yoluna gidersek Beşiktaş’a ihanet etmiş oluruz. Bunu anlatmaya çalışıyorum" şeklinde konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle