GeriFutbol Beşiktaş martta bile şampiyon olabilir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Beşiktaş martta bile şampiyon olabilir

Beşiktaş martta bile şampiyon olabilir

Ezeli rakiplerinin şampiyonluk yarışından kopmuş olması Beşiktaş’ta bir rehavete neden olmaz. Aksine takım ve camia daha da kenetlenir. Siyah beyazlılar, en azından psikolojik olarak mart ayında bile şampiyonluğunu ilan edebilir.

1- Oyun kalitesiyle, atmosferiyle ve hocaların performanslarıyla derbiyi nasıl buldunuz?

2- Beşiktaş’ın Başakşehir dışında rakipsiz kalması onun açısından tehlikeli mi?

3- Galatasaray ve Fenerbahçe, artık ikinciliği hedefleyecektir. Peki bunu başarabilirler mi?

4- Tudor hamlesiyle zaman kazanan Özbek yönetimi bir kongre kararı alır mı?

5- Fenerbahçe-Dick Advocaat nikahı sezon sonuna kadar devam eder mi? 

6- Robin Van Persie, hemşehrisi Advocaat ile de olmadı. Bu hikayede bir sır mı var? 

7- Leicester masalının kahramanı Ranieri’nin sonunun kâbusla sonuçlanması normal mi?

Beşiktaş martta bile şampiyon olabilir
MEHMET Y. YILMAZ

FENERBAHÇE’DE SORUN YÖNETİM. ANCAK BUNDAN SONRA FATURAYI İLK ÖNCE ADVOCAAT’A KESECEKLER

1- DERBİDE KALİTE YOKTU, TİPİK BERABERLİK MAÇI GİBİYDİ

 Kaliteli bir oyundan söz edemeyiz. Maçın bütününe bakınca aslında tipik bir beraberlik maçı izledik diye düşünüyorum. Talisca’nın o serbest vuruşu bilerek Bruma’ya çarptırdığına inanmıyorsanız, zaten gol olması için bir neden de yok. Ancak Beşiktaş’ın golden sonraki oyunu, “Bu sahadan galip çıkacağım” isteğini gösteriyordu ve kazanmayı bildiler.

2- SİYAH BEYAZLILAR BU SEZON ŞAMPİYONLUĞU HAK ETTİLER

 Beşiktaş’ın rakibi uzun süredir Başakşehir. Ancak onların da bu yarışı sürdüremeyeceğini daha sezonun ilk yarısının ortalarından beri söylüyorum. Beşiktaş, bu sezon tek başına yarıştı ve bunun bir sıkıntısını da yaşamadı bence. Şampiyonluğu hak ettiler.

3- FENERBAHÇE LİGİ DÖRDÜNCÜ BİTİREBİLİRSE BU İYİ SONUÇ

 Galatasaray’ın da Fenerbahçe’nin de Başakşehir’i geçebilecek bir gücü bulunmuyor. Eğer Başakşehir, bu yarıştan kendi hatalarıyla düşerse, Galatasaray Şampiyonlar Ligi için daha yakın bir aday. Fenerbahçe ise, bundan sonra dördüncü olmayı başarabilirse, iyi sonuç elde etmiş olur.

4- ANCAK ÖZBEK’İ GETİREN İRADE ONU KOLTUĞUNDAN GÖTÜREBİLİR

 Galatasaray’da bu işler nasıl yürütülüyor biliyoruz. Dursun Özbek’i Galatasaray başkanlık makamına getiren irade, gitmesine karar verirse gider, yoksa o koltukta kalır.

Beşiktaş martta bile şampiyon olabilir

Advocaat, her toplantıda takımın yetersiz olduğunu söylüyor.

5- EN MASRAFSIZ OLANI HOCAYI YOLLAMAK

 Fenerbahçe’nin sorunu teknik adam sorunundan önce yönetim sorunu. Ama bizde yönetimler sorumluluğu üzerlerine almaz. Önce teknik adam kovulur, çünkü oyuncuları kovmaktan daha kolay ve daha masrafsızdır.

Sonra sıra bir iki oyuncunun günah keçisi ilan edilmesine gelir, onlar gönderilir. Yönetimleri gönderebilme gücüne sahip kongrelerdeki üye çoğunluğu ise genellikle yönetimin esiri gibi davranır. Yönetici eğer kendisi istiyorsa gider. Öyle görünüyor ki bu işte de böyle olacak. Fatura önce Dick Advocaat’a kesilecek.

6- AZİZ YILDIRIM’IN EN HATALI TRANSFERLERİNDEN BİRİ

 Van Persie, ilk sezonunun sonunda gönderilmiş olmalıydı, ama bildiğimiz kadarıyla alıcısı da çıkmadı. Bu da Aziz Yıldırım’ın hatalı transferlerinden biri olarak kayda geçecek.

7- RANIERI’NİN SONU NORMAL SONUÇ

 Normal olanı bu. Bu büyük bir endüstri ve başarıya odaklı. Tahammülsüzlük elbette var. Ama bir sezon önce şampiyon olmuş bir takımın, bir sonraki sene böylesine dökülüyor olmasının da bir izahı ve sorumlusu olmalı, değil mi?

HAFTANIN OLAYI: Bursaspor’un bıçaklı taraftar saldırısına uğraması.

HAFTANIN TAKIMI: Beşiktaş

HAFTANIN HOCASI: Şenol Güneş

HAFTANIN FUTBOLCUSU: Özer Hurmacı

HAFTANIN HAKEMİ: Mete Kalkavan

Beşiktaş martta bile şampiyon olabilir
UĞUR MELEKE

77 PUAN, ŞAMPİYONLUK İÇİN YETERLİ GÖRÜNÜYOR. ASLINDA BEŞİKTAŞ OLAĞANÜSTÜ DEĞİL, RAKİPLERİ ÇOK BERBAT

1- GÜNEŞ KENDİ OYUNUNU OYNADI PEKİ TUDOR’UN O ÜÇLÜSÜ NEYDİ!

 CONTE futbolun Putin’i adeta. Tüm dünya onun etkisinde. İngiliz medyası, Tottenham’ın üçlüsünü kötü bir Conte taklidi olarak değerlendirmişti. İyi ki Tudor’un üçlüsünü görmediler! Derbide Güneş kendi oyununu, Tudor ise rakibinin oyununu düşünen taraftı. Toplam oyun kalitesi vasattı. Yabancı sınırlansın filan diyenler şu derbiyi Talisca’sız, Sneijder’siz, Quaresma’sız hayal edip bir daha düşünsünler bence. 

2- BAZEN KIRILMALAR OLSA DA BİR PROBLEM YAŞAMAYACAKTIR

 22 maçta 50 puan toplayan Beşiktaş, bu ortalamayı sürdürürse 77 puanı bulur. Aslında olağanüstü bir performans değil. Beşiktaş’ın kopmasının nedeni, rakiplerinin berbat durumları. Beşiktaş, kırılmalar olsa bile arkadan gelenlerin haline bakınca büyük bir problem yaşamaz gibi geliyor bana.

Beşiktaş martta bile şampiyon olabilir

Galatasaray derbisinde Beşiktaş’a galibiyeti getiren golü kaydeden Talisca, bu sezon skora doğrudan en çok etki eden oyunculardan biri olarak, sezon başında takımdan ayrılan Jose Sosa’nın yokluğunu hiç aratmadı.

3- BU SENE LİGDE İKİNCİ OLMAK İÇİN 65 PUAN TOPLAMAK YETER

 Başakşehirin de aralıktan beri iyi oynamadığı düşünülürse evet, o hesap hâlâ açık gözüküyor. İlk dördün sıralamasını en alttakilerle maçlar belirleyecek. İşin garibi hem Advocaat hem Tudor hem de Avcı, büyüklere karşı strateji üretmekte usta, alttakilere karşı maçları domine etmekte yetersizler. 2.’lik için 65 puanın yetebileceği bir sezon sanki. 

4- DURSUN ÖZBEK’İN KADERİ IGOR TUDOR’UN ELİNDE

 Tudor’un 2 maçta 1 puanlık kötü tabloya rağmen umut veren hamleleri var: Yıllardır düşük vitesteki Selçuk’u kenara çağırmaya başlaması, adalet duygusunu güçlendirir. Benzer bir durum, Sneijder için de geçerli. G.Saray’da değişim isteniyorsa, “Herkesin eşit, bazılarının daha eşit” olduğu o karanlık dönemin bitmesi gerek. Tudor, eğer cesur hamleler yapabilirse, doğru yerlere doğru neşterleri vurursa, yönetimini de gündemin birinci sırasından indirebilir. 

5- HOLLANDALI HOCA HAKLIYKEN HAKSIZ DURUMA DÜŞÜYOR

 Advocaatın durumu, “Haklıyken haksız duruma düşme”nin sözlük karşılığı. Kadronun kalite zafiyetini herkes biliyor, ama bunu her maç sonunda söylemesi kendini antipatik hale getirdi. Sanki artık eldeki malzemeden maksimum verimi almak değil, malzemesinin yetersizliğini ispat etmek için yapıyor değişiklikleri. Kasımpaşa önünde 86’da Hasan’ın, Antep’te 77’de Souza’nın girişini ancak böyle açıklayabiliyorum. Nikahın ömrü sandığımdan kısa olacak.

6- AZİZ YILDIRIM, KESİMAL GİBİ ONDAN NİYE ŞİKÂYET ETMİYOR

 Galiba öyle. Van Persie ayrılmayı bu kadar istemesine rağmen onu Stoke City ve Hull City gibi takımların bile almaktan vazgeçmesi, böyle bir sorunun varlığını işaret ediyor olabilir. Bence Van Persie transferi, Fenerbahçe yönetiminin tarihi bir fiyaskosu: Sakatsa, sağlık kontrolllerini neden kusursuz yapmadınız? Sakat değilse, neden deplasmanlara keyfekeder gitmemesine göz yumuyorsunuz? Aziz Yıldırım, Serdar Kesimal’i medyaya şikâyet ediyordu geçmişte. Niye Van Persie’yi etmiyor acaba?

7- TARİH KAZANDIĞI ŞAMPİYONLUĞUNU YAZACAKTIR

 Tüm dünyanın lanetlediği bir karardı, Leicester yönetiminin aldığı. Ranieri’nin yarattığı peri masalının, küme düşmeye bile değer olduğu kesindi. Ama iki aydır gol atamayan futbolcuların, İtalyan hoca görevden ayrılır ayrılmaz Liverpool’a karşı canavar kesilmelerini de açıklamak güç. Futbol böyle, bazen tanrılar kurban istiyor. Tarih, Ranieri’nin şampiyonluğunu yazacak her nasılsa, kovulmasını değil.

HAFTANIN OLAYI: Puan tablosunun ters dönüşü. İlk 9 takım 6 golde kalırken, son 9 takımın 19 gol kaydetmesi.

HAFTANIN TAKIMI: Kasımpaşa

HAFTANIN HOCASI: Sergen Yalçın

HAFTANIN FUTBOLCUSU: Vagner Love

HAFTANIN HAKEMİ: Fırat Aydınus

Beşiktaş martta bile şampiyon olabilir
MEHMET ARSLAN

BEŞİKTAŞ, AVRUPA YASAĞINDAN SONRA HANNIBAL’IN TAKTİĞİNİ UYGULADI VE YENİ BİR YOL YAPTI!

1- YENİ BİR MODEL GELİŞTİRDİLER

 LİGDE bir Beşiktaş var, bir de diğerleri. Siyah beyazlılar, kiminle oynarsa oynasın istediği sonucu alabilecek kadar rahat ve kaliteli. Hürriyet’in maç manşetinde de söyledik, Beşiktaş, tıpkı Bolt gibi ezeli rekabete tur bindirdi. Bu takım nisanda şampiyon olur mu? Martta bile olabilir. En azından psikolojik olarak. Beşiktaş’ı farklı kılan unsur çok açık. Kartacalı komutan Hannibal’ın dediği gibi, Avrupa’ya gidememe cezasından sonra ya yeni bir yol bulacatı ya da yeni bir yol yapacaktı. Yeni bir yol buldular.

Beşiktaş kadar transfer isabeti sağlayan bir kulüp yok ligde. Hocası, futbolcusu, yönetimi ve başkanıyla yeni bir yönetim modeli geliştirdiler. Ve başardılar.

2- REHAVET OLMAZ, DAHA KENETLENİR

 Rehavete kapılır mı Beşiktaş? Hayır hiç sanmıyorum. Fenerbahçe’ye kaybettikleri kupa maçından sonra bu yöndeki beklenti arttı. Ama dedim ya, artık o Beşiktaş yok. Yönetim modeli oluşmuş, birbirleriyle uyumlu ve aynı hedefi paylaşan bir oyuncu–teknik adam birlikteliği var. Bu birliktelik Beşiktaş’ı rehavete itmez. Tam aksine daha da kenetlenir ve puan farkını açarlar diye tahmin ediyorum.

3- OLAMAYANIN SANCISI BÜYÜR

 Doğrusu iki takıma baktığım zaman hangisi bu hedefe daha yakın bilmiyorum. Ama Başakşehir’in daha avantajlı olduğu gerçeğini teslim edelim. Bence Fenerbahçe ve Galatasaray ancak 3. olmak için çarpışırlar. Bu da önemli. Hangisi daha aşağıda ligi tamamlarsa sancısı daha büyük olur.

4- HAYIR, KONGRE KARARI ALMAZLAR

 IGOR Tudor’un takıma elinin değdiğini görüyorum. Semih Kaya’yı sağ bek oynatmak patronunun kim olduğunu gösteriyor oyunculara. Ayrıca geçtiğimiz haftalarda rakip yarı alana gitmekte zorlanan bir Galatasaray vardı. Beşiktaş maçında ise bu hantallığı üzerinden atmış bir takım. Yönetime gelince.. Hayır hiçbir şart altında kongre kararı almazlar. Almayacaklar.

5- ADVOCAAT SEZONU TAMAMLAR

 Aslında nikah yine o basın toplantılarındaki sözlerle bozuldu. Yeni sezon, yeni takım, yeni bir başlangıcı deneyecek Fenerbahçe. Ama aynı başkan ve aynı yönetim ile. Dick Advocaat sezon sonuna kadar takımın başında kalır. Onu gönderip bir kredisini daha harcamaz Fenerbahçe yönetimi. 

6- VERİLER ÖYLE

 Sır derken açık yazalım, “Van Persie sakat mı transfer edildi?” diyorsunuz. Tüm veriler bunu gösteriyor. Sağlam futbolcu bu kadar aksar mı? Maalesef aksıyor. Verilen paranın karşılığını veremedi.

Beşiktaş martta bile şampiyon olabilir

Eldeki veriler Van Persıe’nin tekrarlanan bir sakatlığının bulunduğunu gösteriyor. Kendisine verilen parayı ne yazık ki çıkarabilmiş değil. Fiyasko bir transfer olmuştur. Manchester United, onun fiziksel olarak Premier Lig’i kaldıramayacağını düşünüp yolladı. Fenerbahçe ise Süper Lig’i kaldırabileceğini umarak, renklerine bağladı. Pereira ile yıldızı barışmayan Van Persie, vatandaşı Dick Advocaat ile de beklenen performansı ortaya koyamadı. 

7- BİR DON KİŞOT

 FUTBOL  endüstrisinin düzenini yok ederseniz, o düzen de gün gelir sizi yok eder. Bize de futbol romantizmini özlemek kalır. Ranieri, yel değirmenlerine savaş açmış ve kazanmış Don Kişot’tur.

HAFTANIN OLAYI: Beşiktaş’ın ezeli rakiplerine attığı puan farkı

HAFTANIN TAKIMI: Beşiktaş

HAFTANIN HOCASI: Şenol Güneş

HAFTANIN FUTBOLCUSU: Talisca

HAFTANIN HAKEMİ: Fırat Aydınus

Beşiktaş martta bile şampiyon olabilir
UĞUR VARDAN

ADVOCAAT’IN BASIN  TOPLANTILARI FUTBOL ÜZERİNDEN TARTIŞMALAR AÇISINDAN ÇOK UFUK AÇICI OLUYOR

1- HEYECANSIZ BİR DERBİYDİ

 Geleneğe uyuldu, ‘Derbiler futbol açısından vasat olur’, bu randevu da vasattı. Daha da ötesi heyecansızdı. Galatasaray’ın mecali yoktu, Beşiktaş da bir kez geldi, istediğini aldı. Şenol Güneş cephesi bildiğimiz gibiydi, Igor Tudor’un ise bu takımla yapabilecekleri sınırlı; belki Rodrigues’i daha önce oyuna alabilirdi. Penaltı verilseydi, en fazla beraberlik olurdu sanki.

2- TEHLİKENİN BÖYLESİ AVANTAJ

 Üç rakip yerine bir rakibi kim istemez ki? Bence tehlikenin böylesi tabii ki Beşiktaş için avantaj. Şimdi kendi maçlarını kazanıp Başakşehir’in tökezlemesini bekleyecek. Avrupa Ligi’nde da gittiği yere kadar gidecek. Tablo gayet olumlu. Kadro da olası tehlikelerin üstesinden gelmeyi bilecek kadar yeterli ve tecrübeli...

3- İKİSİ İÇİN İKİNCİLİK DE ZOR

 Bence ikincilik, ikisi için de zor. Türk Telekom Arena’daki Galatasaray-Fenerbahçe derbisi üçüncüyü belirler. Zaten bu derbinin heyecan gerekçesi de sanırım bu özelliği olacak.

4- DURSUN ÖZBEK HENÜZ GİTMEZ

 Böyle bir karar alacaklarını sanmıyorum. Tudor ile gidebilecekleri yeri biraz daha görmek isteyecekler. Ki aslında bu yer de belli; ‘üç büyükler’ arası derbilerde son sekiz maç itibarıyla galibiyete olan hasreti bitirmek ve lig sonunda ‘üçüncü’ olmak. Bence eldeki koşullarda en mantıklı hedef bu.

5- YENİ HOCASINI ŞİMDİDEN SEÇMELİ

 Bu aşamada yolların ayrılması ve Advocaat’ın yerine birinin gelmesi, sorunları çözmeyecek. Hele hele ortada da Riekerink-Tudor değişikliği gibi somut bir örnek de varken. İdeal olan tabii ki Fenerbahçe’nin yeni hocasını şimdiden seçmesi ve gelecek sezonun planlarını bu isimle birlikte yapması. Ama futbol iklimimizde idealler, hep ideal olarak kalmıştır. Advocaat’ın basın toplantıları ise futbol üzerinden tartışmalar eşliğinde ufuk açıcı oluyor.   

6- SÜPER LİG’İ DE KALDIRAMADI

 ROBİN van Persie’nin sanırım tekrarlanan bir sakatlık durumu var. Görünen tabloda Manchester United’ın, Premier Lig’in fiziğe dayalı koşullarını göz önüne alarak Van Persie ile yollarını ayırdığı, Fenerbahçe’nin de Süper Lig’in koşulları dahilinde onun problemleriyle bile yeterli olabileceği düşüncesiyle bu transferi gerçekleştirdi gibi bir izlenim doğuyor bende.     

7- DEĞERSİZLİK

İSTANBUL’da bir semt ismi olan Vefa’nın, İngiltere’deki tezahürü olarak ‘Fidelity’ kasabası, semti, caddesi, sokağı var mıdır bilemem, ama Ranieri ile futbolda karşılığının olmadığını gördük. Tamam, bu oyunun ‘endüstriyel’ tarifinde dünün başarılarına pek yer yok, ancak Ranieri’nin Leicester’da yazdığı tarih de dünden daha yakın.

Futbolda artık koşu mesafeleri değil belki, ama tahammülsüzlük ve değersizlik mesafeleri birbirine gerçekten çok yakın...

Beşiktaş martta bile şampiyon olabilir

Ranieri, geçen sezon Leicester ile tarih yazarken bu sezon kovulacağını aklından bile geçirmiyordu.

HAFTANIN OLAYI: Bursa’da otobüs basan taraftar vandalizmi.

HAFTANIN TAKIMI: Beşiktaş

HAFTANIN HOCASI: Sergen Yalçın

HAFTANIN FUTBOLCUSU: Bangaly-Fode Koita

HAFTANIN HAKEMİ: Yaşar Kemal Uğurlu

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle