« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Beşiktaş Kulübü'nden Fulya projesi açıklaması

Beşiktaş Kulübü Yönetim Kurulu, Beşiktaş Belediyesi ile bir türlü anlaşmaya varamadığı BJK Fulya Süleyman Seba projesiyle ilgili açıklama yaptı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Siyah-beyazlı kulübün resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, BJK Fulya Süleyman Seba Projesi için 2005 Eylül ayında hazırlanan ve 5 aydır belediye ile görüşmeleri sürdürülen avan projenin, teklif edilen hali ile kabul edilmediği ve değiştirilmesi gerektiğinin, Beşiktaş Belediye Başkanlığı'ndan 16 Şubat 2006 tarihinde yazıyla kendilerine bildirildiği ifade edildi.
Açıklamada, “Beşiktaş Kulübü, avan projeyi mevzuata uygun olarak hazırlatmış, genel kurul kararı ile kurulan komisyonların onayını almış, uzmanlar ve bürokratlardan, uygunluğunu teyit ettirmiştir, ancak avan projenin Beşiktaş Belediyesi'nde incelenme sürecinde, imar yönetmeliğinin yorumunda fikir ayrılığı oluşmuş ve belediyece tereddüde düşülmüştür. Tereddüt edilen konuların yönetmeliğe göre çözüm yolu varken, belediyenin, bir yazı ile projenin yeniden hazırlanmasını istemesi yönetmeliğe, dolayısıyla yasaya aykırıdır” denildi.

-BELEDİYENİN TEREDDÜTLERİ-

Belediyenin iki ana konuda tereddüt yaşadığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:
“Birinci tereddüt bloklar arası mesafe sebebiyle kat yüksekliği, ikinci tereddüt ise birinci bodrum kat tanzimidir. Birinci konuda fikir birliğine varılmış ve konut bloklarının 24 kat ve 30 kat alternatifleri için çözümler bulunmuştur. İkinci konuda ise fikir ayrılığı maalesef çözülememiştir. 30 Aralık 2005 tarihinde belediye başkanının makamında yapılan toplantıda, tereddüde düşülen konularda yönetmeliğe göre görüş alınarak çözülmesi karar altına alınmışken, belediye başkanı daha sonra bu yola gitmekten vazgeçmiş ve avan projeyi iade etmiştir. Projelerin incelenmesi teknik bir konudur, teknik konular politikalardan, beyanatlardan, şahsi ilişki ve tercihlerden etkilenmez. Bu durumda belediyenin istediği değişiklik, Beşiktaş Kulübü'ne, yasal imar haklarına göre yıllık 3,5 milyon dolar, 30 yılda 105 milyon dolar kayba sebep olacaktır.”

-“HAYATİ PROJE RİSKE ATILMAKTADIR”

“Beşiktaş Belediye Başkanı'nın yasal olmayan tutumunun, Beşiktaş Kulübü iç politikalarında taraf olmasından başka bir şekilde açıklanması zordur. İşte bu iç politikalarla Beşiktaş Kulübü'nün bu hayati projesi riske atılmaktadır” denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“Fulya Projesi sadece bu yönetimin değil, Beşiktaş Kulübü ve Beşiktaş camiasının projesidir. Belediye başkanının sorumluluklarını unutup, yönetime bu işi yaptırmaması, hatta olabildiğince engellemesi karşısında, Beşiktaş camiasını tekrar bir birlik halinde göreve çağırıyoruz.”

-SAĞDUYUYA DAVET-

Açıklamada, “Beşiktaşlı olduğuna inanan herkesi, bu projenin aksamasının ileride telafisinin mümkün olmayacağını ve her geçen günün kayıp olduğunu hatırlatarak, duyarlı ve sağduyulu olmaya davet ediyoruz. Bilhassa gelecekte yönetime talip olanların bu konuyu araç olarak kullanmalarının kendi bindikleri dalı kesmek olduğunu ve ileride en çok bu projenin yarattığı kira gelirlerine ihtiyaç duyacaklarını ayrıca vurgulamak isteriz” denildi.
Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal'ın isim verilmeden eleştirildiği açıklamaya, şöyle devam edildi:
“Birtakım iç politikalar ve kulübün yapılacak seçimleri ile ilgili hesapları nedeniyle, genel sekreterliğini yaptığı Beşiktaş Kulübü'nün yasal haklarını geciktirmesine ve vermemesine karşın, kulübümüzü kamuoyunda yasal olmayan işler yapıyor durumunda gösteren belediye başkanına, bu kulübün ve Beşiktaşlı seçmenlerin sayesinde bu mevkilere yükseldiğini ve Beşiktaşlılara karşı sorumluklarını bir kez daha hatırlatırız.”

-İDDİALAR-

Açıklamada, şu görüşlere de yer verildi:
“Fulya Projesi'nde belediye başkanının, Beşiktaş Kulübü aleyhine sergilediği adil olmayan ve kamu yararına kurulmuş bir kuruma karşı etik bulunmayan ve bazıları açıkça hukuka aykırı işlemlerin detaylarını, bugüne kadar projenin selameti için açıklamadık. Projeye zarar vermemesi için yine açıklamıyoruz, ancak belediye başkanından kaynaklanan ve basında çıkan yanlış bilgilerin karşısında yaşanan süreci ve olayları aşağıda sunmak zorunda kaldığımız için de üzgünüz:
Beşiktaş Belediyesi'ne ait arsaya imar yapıp, BJK Fulya Projesi'nden pay almak için uygulama imar planının, Büyükşehir Belediye Meclisi'nde reddedilip ilçeye iadesi yönünde karar aldırmak; İmar planına itiraz etmeyi teşvik etmek; 103 yıllık tarihi bir dernek olan Beşiktaş Kulübü'nden, imar durumu harcını 12 misli fazla almak ve baskı ile yapılan itirazı önlemek; yürürlükteki imar planını yasal olmayan nedenle uygulamamak; Beşiktaş Belediyesi'ne, imar yasasına göre bedelsiz iadesi gereken parseller için fahiş bedel talep etmek (2,8 milyon YTL); değer takdirine karşı itiraz ve dava açmayı baskı ile önlemek; imarsız belediye parselinden geçiş hakkı vermemek ve imar çıkınca projeye ilave etmek için sözleşme imzalamadan ruhsat vermeme baskısı yapmak; yönetmelikteki belediye tereddüdünü yasal yoldan gidermemek; basında çıkan haberler sonrası teknik konularda görüş ve karar değiştirmek; görev sahasına giren ilçe sınırları içerisindeki Beşiktaş Kulübü'nün diğer projelerinde de yönetimimize yasal olmayan zorluklar çıkarmak.”

-“İNSANLARI YANILTMAK DOĞRU DEĞİLDİR”-

Kamuoyunda, “Proje içindeki konut bloklarının 24 kattan 30 kata çıkarılarak müteahhit firmaya avantaj sağlandığı” fikri yayılmaya çalışıldığı iddia edilen açıklamada, “Oysa ki anlaşma, sözleşme eki projeye göre yüzde 67'ye yüzde 33 paylaşım esasına göre kurulmuş olup, projede meydana gelecek olumlu ya da olumsuz değişiklikler taraflara bu oranlar dahilinde yansıyacaktır. Kaldı ki projenin imar planına göre kat sınırlaması yoktur. Beşiktaş Belediyesi ile yapılan görüşmelerde 30 kat onayı kendilerince daha önce verildiği halde, şimdi problem buymuş gibi gösterilip insanları yanıltmak doğru değildir” denildi.

-“PROJELERİN İDEOLOJİSİ OLMAZ”-

Projelerin ideolojisinin olmaması ve teknik olarak değerlendirilmesi gerektiği belirtilen açıklamanın sonunda, şu görüşlere yer verildi:
“Kulübün iç politikalarına göre onaylayıp onaylamamak, hukuki ve doğru bir yaklaşım değildir. Türkiye'nin tüm belediyeleri, spor kulüplerine gereken yardımları sağlarken, hukuki hakkımızı dahi alamamamız üzüntü verici ve düşündürücüdür. Şimdi belediyenin yazı ile istemiş olduğu değişiklikleri tekrar yapıp, avan projeyi onaya sunacağız. Kayıp imar haklarımızı yasal yollardan almaya çalışacağız. Bütün bunları artık kamuoyu önünde yapacağız. Avan proje görüşmelerinde verilen sözleri değiştirdiğini gördüğümüz belediye başkanının, projede istenen değişiklikler yapılsa bile bu açıklamayı bahane ederek projeyi onaylamama riskinin olduğunun bilinmesini isteriz.”

Bunları da Beğenebilirsiniz