« Hürriyet.com.tr
MENÜ

beşiktaş kıtalara yayılıyor

Beşiktaş Kulübü ileride kurulması planlanan "Beşiktaş Spor Akademisi"nin temellerini atmaya başladı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Siyah-beyazlılar Nijerya`nın Oyo eyaletinin İbadan kentinde kurmuş olduğu futbol okulunda Afrikalı futbolcu pazarına girdi.

Beşiktaş bu pazardan ilk meyvelerini de toplamaya başladı.

Haber1903.com'un haberine göre; Fortune Chukwudi ile Stanley Okoro, Beşiktaş`ın futbol okulunda yetişen ve Nijerya U-17 milli takımına kadar yükselmeyi başarmış iki oyuncu.

Özellikle Stanley Okoro, 17 yaş altı 2009 Dünya Kupası`nda sergilediği performansla futbol otoritelerini kendine hayran bıraktı.

Beşiktaş`ın futbol okullarından sorumlu yöneticisi Nedim Sarsmaz konuyla ilgili olarak Haber1903`e açıklamalarda bulundu.

Sarsmaz yaptığı açıklamada "Nijerya`nın Oyo eyaletinin İbadan kentinde bir futbol okulumuz var.

Beşiktaş Berlin Futbol Akademisi`nin başkanı Mesut Öndel ile bir anlaşma imzaladık. Bunun sonucunda Nijerya`da Beşiktaş`ın futbol okulunu `Beşiktaş Berlin Futbol Akademisi` olarak açtık.

Bundan sonra yurt dışında açılacak tüm spor okullarımızın adı bu olacak.

Ayrıca Okocha ve Amokachi de bize "Mutlaka buraya gelin. Harika bir potansiyel var" dedi.

Şu anda orada Beşiktaş forması ile mücadele eden 3 takımımız var. Bunlar 12-14 yaş takımı, 14-16 yaş takımı ve 16-19 yaş takımı.

Angola`da da bir futbol okulu açmak için uğraşıyoruz.

Beşiktaş`ın 4 kıtada futbol okulları olacak. Amerika`da da Miami`de bir futbol okulu açacağız. Onun da son görüşmelerini yapıyoruz.

Bu oyuncuları Türkiye`ye getirip A2 takımında oynatmayı çok istedik. Ama Federasyon buna izin vermedi. O yüzden ancak A Takım`da oynayabilirler. Fakat şu anda zaten Türkiye`de yabancı sınırlaması 6+2. Takımda da yabancı fazlalığı var. O yüzden şu anda oynatabilme imkanımız yok. Fakat tüm birimlerdeki hocalarımızın elinde bu oyuncularımızın DVD`leri bulunuyor.

Nijerya Futbol Federasyonu bu projemize çok sıcak bakıyor. Bizleri davet ediyorlar takımlarımızla orada maçlar yapmak için.

Bizler de onları davet ettik. Eğer bir sorun olmazsa 17 Aralık`ta Nijerya`daki oyuncularımız buraya gelecekler ve bizim takımlarımızla maçlar yapacaklar. Böyle bir futbol turnuvası düzenlemeye çalışıyoruz.

Bizler de zaman zaman gidip denetliyoruz. Son oynadıkları maçta çocuklar üzerinde bizim formamız ile rakibini 8-0 yendiler.

Hedefimiz Beşiktaş Spor Akademisi`ni kurmak. Yani gerçek bir okul yapmak. İçinde sadece futbol olmayacak. Basketbol, satranç, atletizm gibi dallar da olacak içinde." dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler