Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Beşiktaş’ın son transferi: Ali Cengiz

Seyircilerin bir bölümü “Her yer Taksim, her yer direniş” diye bağırırken, bir başka bölümü karşılık veriyor, “Allah-ü Ekber”.

Sadece Beşiktaş-Galatasaray maçında değil, cumartesi günü oynanan Fenerbahçe-Elazığ maçında da aynı sahneler var. Direniş ve tekbir, fena halde bölünmenin aynası. Sokaklarda, üniversitelerde ve statlarda.
Ayrıca, şiddet. Evde kadına, hastanede doktora, Meclis’te, sokakta birbirine, her yerde şiddet. Türkiye şiddet toplumu.

çArşı KENDİNDEN EMİN
Beşiktaş-Galatasaray maçında 76 bin seyirci ile Türkiye rekoru kırılıyor. Beşiktaş’a böylesine sahip çıkan taraftarın maçın bitimine iki dakika kala sahaya inmesi için hiçbir neden yok. Zaten çArşı kendinden emin:
“Sahaya atlayanlara ömür boyu maçlardan men cezası verilsin”.
Hele de, tam Beşiktaş serbest atış kullanacakken, takımını seven hiçbir taraftar sahaya inmiyor. O zaman sahayı işgal edenler kim?

BİZANS KARTALI

çArşı, Gezi ile birlikte, AKP’nin hedeflerinden biri. Gezi sonrasında tek tek cadı avı ile birlikte, gözaltı ve davaların arkası kesilmiyor. İntikam hırsından payını çArşı da alıyor.
Sözüm ona, Beşiktaşlı geçinen bir grup, çArşı’ya karşı aniden 1453 Kartalları diye bir ekip kuruyor. Farkında değiller, simgelerindeki kartal bile ters, Bizans Kartalı. Soru şu: 1453 Kartalları’nı kim örgütlüyor? 1453 İstanbul’un fetih tarihi, hedef Beşiktaş’ı ve çArşı’yı mı ele geçirmek?
AKP’in çArşı’yı bitirme kararı ortada. çArşı’yı bitirmek için 1453’ü kim kuruyor? Sosyal medyada dolaşıyor, “Vatan haini çArşı’ya karşı 1453 Kartalları”.
çArşı neden vatan haini, Gezi’de önemli rol oynadığı için. 1453 madem taraftar grubu, vatan haini suçlamasıyla futbol arasında hangi bağlantı var? Madem 1453 de Beşiktaşlı, suçlamak yerine, çArşı ile neden bir araya gelmiyor?
Saha işgalcileri 1453 Kartalları denilen siyasi örgüt mü?

KAPILAR KEVGİR

Beşiktaş’ın hiçbir maçını kaçırmayan bir arkadaşım: “Yıllardır ilk kez gördüm, maça girerken bizi kimse aramadı, isteyen maça istediğini soktu, bir biletle içeri beş kişi girdi. Hangi güvenlik, kapılar kevgir gibiydi”.
Bütün bunlardan sonra birileri ekranlara çıkıyor, “Siyaset spora girmemeli, şiddetin sporda yeri yok” gibi beylik tekerlemeler. Her şey ortada. Bir Beşiktaşlı olarak üzgünüm. Beşiktaş ve çArşı üzerine siyasi uğraşmalardan dolayı. Gezi’nin bitmez tükenmez ruhu, çArşı ve Beşiktaş, iktidarın büyük kâbusu.
Yıllar önce Beşiktaş on bir puan önde. Beşiktaş-Samsunspor maçı, Beşiktaş’ın dört futbolcusu atılıyor, maçı kaybediyor, ligin seyri aniden değişiyor, şampiyonluk elden gidiyor.
Şimdi, Beşiktaş’ın şampiyonluğu siyaseten engellenmek isteniyor. Sosyal medyada yer aldığı gibi, Beşiktaş’a rağmen, Beşiktaş’ın son transferi Ali Cengiz. Ne oyun be.

Aydınus çileden çıkardı

GEÇEN
hafta boyunca Gaziantep hakem Fırat Aydınus’u topa tutuyor. Gaziantep-Rize maçında verdiği hatalı kararlar, Gaziantep yönetimine göre, maçın kaderini etkiliyor.
Hataları ve eleştirileri görmezden gelen Merkez Hakem Kurulu, Aydınus’a Beşiktaş-Galatasaray derbisinde görev veriyor. Başka hakem yokmuş gibi.
Yerlisi, yabancısı eski hakemlerin ortak görüşü, Aydınus derbide arka arkaya yanlış kararlar veriyor. En belirleyici olanı da, Galatarasay’ın ikinci golünde, Burak’ın topu eliyle düzeltmesi.
Aydınus
futbolcuya da, seyirciye de saç baş yolduruyor. O belki de, Merkez Hakem Kurulu’nun bilinçli tercihi.

THY greviyle TBB ilgili

HAVA-İŞ
’in THY’deki direnişi bir yılı, grevi dört ayı aşıyor, “kimsenin kılı kıpırdamıyor” derken, olaya Türkiye Barolar Birliği (TBB) el koyuyor. TBB Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’nun verdiği bilgiye göre, Hava-İş ile TBB 9 Ekim’de panel düzenliyor. “Uçuş güvenliği ve sağlığı” konulu panele Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) ile Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) de katılıyor. Panel TBB’de oluşturulan “Emek Komisyonu”nun ilk etkinliği.

532 No’lu parsel bugün ihalede

BODRUM Yalıkavak’ta en güzel koylardan biri 532 No’lu parsel Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından özelleştirme kapsamına alınıyor. İmar planına göre, burada cami, otel, spor tesisi yapılması öngörülüyor. Yalıkavak’ın en değerli koylarından biri.
Birkaç ay önce bu konuda uzun bir yazı yazıyorum. Dün Özelleştirme Yüksek Kurulu Başkanı Ahmet Aksu arıyor. Herhangi bir yerde Hazine’ye ait arazilerde uygulanan süreci anlatıyor. On sekiz ayrı kuruma sorular sonrasında yeni bir imar planı, itiraz gelirse değerlendirme, ihale komisyonu, yatırımcılarla görüşme, açık arttırma sonucu, Özelleştirme İdaresi’nin onayı.
Aksu’nun verdiği bilgiye göre, Yalıkavak’taki 532 No’lu parsel bugün ihaleye çıkıyor. Bakalım kaç kişi ve kimler katılacak.

X