« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Beşiktaş için kritik gün

Beşiktaş'ın, UEFA müsabakalarından 1 yıl süre ile men edilmesine ilişkin olarak açmış olduğu CAS davası, bugün İsviçre'nin Lozan kentinde görülüyor. Davaya katılmak üzere Av. Emin Özkurt dün itibarıyla İsviçre'ye uçmuş ve duruşma ile ilgili son hazırlıklarını Lozan'da tamamlamıştı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Bugün görülmekte olan CAS davasının konusunu, Beşiktaş'ın, Fikret Orman yönetimi göreve gelmeden önceki döneme ilişkin (30 Haziran 2011 ve 30 Eylül 2011 tarihleri) çeşitli kulüplere, futbolculara ve resmi makamlara vadesi geçmiş borçlarının bulunması oluşturuyordu.

 

UEFA'nın Finansal Fair Play Talimatını geçen yıl ihlal etmiş olmasından dolayı gelen cezalara ilişkin Beşiktaş için başvurulacak en son hukuki yol CAS kalmıştı. Bu ihlallerin yanında, dosyada asıl problem teşkil eden durum ise, Beşiktaş'ın borç durumu ile ilgili UEFA'ya gerçeğe aykırı beyanda bulunmuş olmasıydı.

 

Hatırlanacağı üzere, Beşiktaş Başkanı Fikret Orman ve Av. Emin Özkurt geçtiğimiz 1 Mayıs'ta, UEFA'nın Nyon'daki merkezinde Disiplin Kurulu önünde Beşiktaş'ı savunmuş ve ertelemeli bir karar aldırmayı başarmışlardı. Ancak, bu olumlu kararın akabinde, disiplin müfettişi dosyayı temyiz etmiş, UEFA Tahkim Kurulu da Beşiktaş'a katılmaya hak kazandığı önümüzdeki Avrupa Ligi müsabakasından men kararı vermişti.

 

CAS'da ki bu davada Beşiktaş'ı, spor hukuku konusunda bilgisi ve tecrübesi ile Türk takımlarını başarıyla temsil eden Av. Emin Özkurt savunuyor. Hatırlanacağı üzere Av. Emin Özkurt, Türk spor hukukunun şu ana kadar ki en büyük davası olan Fenerbahçe'nin CAS davasını yürütmüş ve ayrıca, geçen yıl Avrupa'da çok ses getiren Sion davasında da Sion'un hukuk ekibinde yer almıştı.


Bunları da Beğenebilirsiniz