GeriSpor Beşiktaş Divan Kurulu'ndan şirketleşmeye destek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Beşiktaş Divan Kurulu'ndan şirketleşmeye destek

Beşiktaş Kulübü’nün olağanüstü divan kurulu toplantısı, İstanbul’da yapıldı.

Ceylan Intercontinental Oteli’nde gerçekleştirilen toplantıda divan kurulu üyeleri, şirketleşme konusunda yönetime destek verdi.

Toplantıda konuşan Divan Kurulu Başkanı Gazi Akınal, şirketleşme ve halka arz konusunda üyelerin hemfikir olduğunu vurgulayarak, "Yeni yönetim de bunu gündeme getirdi. Bu proje gerçekleşirse, Galatasaray ve Fenerbahçe’nin önüne geçeceğiz" dedi.

Beşiktaş Kulübü Başkanı Serdar Bilgili ise kulübün etiğine uygun olarak kongre üyelerinin görüşlerini alarak şirketleşme ve halka arzı gerçekleştirmek istediklerini belirterek, "Bana güvenmenizi istiyorum. Sizi mahçup etmeyeceğimize inanıyorum" diye konuştu.

Beşiktaş AŞ’nin sadece futbol şubesinin gelir ve giderlerini 30 yıllığına kiraladıklarını ifade eden Bilgili, "Beşiktaş Jimnastik Kulübü, halka arzdan sonra şirketin en büyük ortağı olacaktır. Gayrimenkuller bu derneğin üzerinde olacaktır. Fulya’nın imar izni alındıktan sonra gayrimenkul ortaklığından elde edilecek gelirler de bu derneğe gidecektir" şeklinde konuştu.

10 YILDA 350 MİLYON DOLAR

Başkan Bilgili, Avrupa’nın büyük takımlarının da şirketleşerek ve halka arz sonrasında elde edilen gelirlerle büyüdüğünü kaydederek, şunları söyledi:

"Elimizdeki şirket, 10 yıllık süreçte 350 milyon dolar değerinde olacak. Bu şekilde Avrupa’nın en değerli 4. kulübü durumuna geleceğiz. İşbirliği yaptığımız İş Yatırım, bu değer üzerinden azınlık hisselerini 80-100 milyon dolar arasında satmayı taahhüt etmiştir. Şirketleşme tamamlanır, Sermaye Piyasası Kurulu’ndan halka arz onayını da alırsak, 80 milyon dolar gelir elde edeceğiz. Bu gelir, Beşiktaş’ı uçuracak finansal kaynaktır."

"AZINLIK HİSSELERİNİ SATIYORUZ"

Serdar Bilgili, azınlık hisselerini satmak istediklerini, bu hisselere sahip olacakların, şirket yönetiminde söz hakkına sahip olamayacağını söyledi.

Azınlık hisselerinin tek elde toplanmasının mümkün olmadığına dikkat çeken Başkan Bilgili, birinin bu hisselerin tamamını toplamak istemesi halinde de, 200-220 milyon dolarlık değerin 1 milyar dolara çıkacağını sözlerine ekledi.

İş Yatırım ile yaptıkları sözleşmeden maddeler de okuyan Serdar Bilgili, "Yapılan sözleşme aracılık sözleşmesidir. Bakiye yoluyla bir aracılık sözleşmesi imzalanmıştır" diyerek sözlerini tamamladı.

GÜRELİ: "BAŞARISIZLIKLAR ŞİRKETİ ETKİLEMEZ"

Toplantıda, Divan Kurulu Üyesi Ferdi Vardarman, şirketin oluşumu ve halka arz konusunda yaşanacak sıkıntılar ile ilgili eleştiriler yaptı.

Vardarman, futbol takımında düşünülen başarıların gelmemesi halinde sıkıntılar yaşanabileceğini söyledi.

Ferdi Vardarman’ın eleştirilerini yanıtlayan Beşiktaş Kulübü Genel Sekreteri Hüsnü Güreli, futbol takımının başarılarından olumlu etkilenecek tek şirketin, bu tür şirketler olduğunu vurgulayarak, "Başarısızlıklarda da en az etkiyi bu şekilde kurulmuş şirketler görüyor" dedi.

BEŞİKTAŞ'TA TARİHİ GÜN YARIN

Kulüp Başkanı Serdar Bilgili ve yönetim kurulu üyelerinin hazırladığı, kulübün yüzde 99.9 oranında hissesine sahip olduğu Beşiktaş Jimnastik Kulübü Spor malzemeleri Spor Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin halka arzı ve profesyonel futbol şubesinin bu şirkete devri konusu, yarın yapılacak olağanüstü kongrede oya sunulacak.

Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı Rumeli Salonu’nda saat 10.00’da gerçekleştirilecek kongrede, halka arz için açık oylama yapılacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle