İSTANBUL HABERLERİ

BEŞİKTAŞ HABERLERİ

Beşiktaş çarşıya ‘birleşik mağaza’

DHA
24 Haziran 2017 - 09:47Son Güncelleme : 24 Haziran 2017 - 09:47

Beşiktaş çarşıya ‘birleşik mağaza’

DHA

 

Ezgi ÇAPA/İSTANBUL, (DHA) BEŞİKTAŞ’ın sembollerinden Kartal heykelinin bulunduğu meydanda yer alan ve uzun süredir boş duran binaların akıbeti belli oldu. 7’si tescilli 8 bina restore edilerek birleştirilip, dünyaca ünlü bir giyim mağazası için ‘tek bir mağaza’ haline dönüştürülecek. Restorasyon projesi Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu tarafından onaylanan proje için Beşiktaş Belediyesi’ne ruhsat başvurusunda bulunuldu.

‘BEYOĞLU GİBİ OLUR' DİYE ENDİŞELENİYORUZ’

Beşiktaş Çarşısı’nın can damarı olan bölgede yer alan binalar bir süredir boş. Bölgenin en canlı olması beklenen noktasında yer alan dükkanların bazılarının kepenkleri 5 yıla yakın süredir kapalı. Kuruyemişçi, şarküteri, dövizci gibi boş kalan dükkanların komşuluğunda yer alan esnaf bu durgunluktan şikayetçi. Bölgeye hareket getireceği düşüncesiyle projeyi destekleyen de var, kiraları arttıracağı ve küçük esnafı mağdur edeceği düşüncesiyle onaylamayan da. Beyoğlu’nda yıllardır faaliyet gösteren birçok işletmenin tek tek kepenk kapattığını, bölgenin dokusunun bozulduğunu söyleyen bir esnaf, ‘Bir büyük mağazamız eksikti! Buraya alışveriş merkezi mantığı ile yapılacak işler Beşiktaş’ın ruhuna aykırı. Beyoğlu gibi olur diye endişeleniyoruz’ yorumunu yaptı.    

DÜNYACA ÜNLÜ BİR GİYİM FİRMASI YER ALACAK

Dünyaca ünlü bir giyim markasının mağaza olarak kullanacağı arazide bulunan 7’si tescilli olmak üzere 8 bina tescilli olması nedeniyle yıkılamayacak, restorasyon yapılarak birleştirilecek. Koruma kurulu kararına göre bina cephe duvarlarının yıkılmadan korunması, 15 parselde bulunan tescilsiz binanın ise yıkılmadan güçlendirilmesi gerekiyor. 400 metrekarelik bir alanın birleştirildiği projede, mağazanın kullanım alanı katlarla birlikte yaklaşık bin 500 metrekareye ulaşacak.   

İTİRAZ KABUL EDİLDİ; PROJE UYGUN BULUNDU

Beşiktaş Köyiçi kentsel sit alanında yer alan 8 parsel, bu bölgeden sorumlu olan İstanbul 3 no’lu Koruma Kurulu tarafından korunması gerekli kültür varlığı olarak kabul edildi. 3 no’lu Koruma Kurulu 13 Ocak 2015 tarihinde restorasyon projesinin uygun olmadığına karar verdi. Yapılan itiraz üzerine 3 Eylül 2015’te Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’na taşınan dosyada itiraz kabul edildi, restorasyon projesi bu kez projesi uygun bulundu. Koruma Kurulu onayının ardından Beşiktaş Belediyesi’ne ruhsat başvurusunda bulunuldu.

PROJE MİMARI: YOL GÖSTERİCİ BİR PROJE OLACAK

Uzun zamandır proje üzerinde çalışma yürüttüklerini anlatan mimar Mustafa Yücesan, 1900’lerde yapılan bu yapıların, orijinal haline dönüştürülerek eklentilerin kaldırılacağını, yıkılmadan restore edileceğini söyledi. Projenin Koruma Kurulu’ndan onay aldığını vurgulayan Yücesan, “Taban alanı 35-40 metrekare civarında olan binalar, Koruma Kurulu’nun onayıyla içeriden birbirlerine bağlandılar. Binaların orijinal hallerini bulduk, çevre ile uyumunu sağlamak için aylarca çalıştık” dedi. Projenin Beşiktaş’ın kimliğini nasıl etkileyeceği sorusuna Yücesan “Kimliğini kesinlikle bozmaz aksine Beşiktaş’ta yol gösterici bir proje olacak. Bir ‘norm’ oluşacak. Oraya en duyarlı müdahaleyi yaptık” şeklinde yanıt verdi.

MİMARLAR ODASI: BEŞİKTAŞ ÇARŞISININ KİMLİĞİNİ BOZABİLECEK ÇEKİNCELİ BİR UYGULAMA

Mimarlar Odası Büyükkent şubesi ise projeye yönelik hazırlanan raporda, uygulamanın Beşiktaş Çarşısı'nın kimliğini bozabileceği tespitinde bulunarak ilgili kurul kararlarının tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti. Mimarlar Odası, ‘Bu uygulama ile tüm Beşiktaş Çarşısı için emsal teşkil edebilecek ve Beşiktaş Çarşısının kimliğini yaratan mimari, kentsel ve sosyal dokuyu yok ederek sadece büyük mağazaların bulunduğu AVM'ye çevirebilecek olan çekinceli bir uygulamanın önü açılacaktır’ ifadelerine yer verdi. 

(FOTOĞRAF)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Beşiktaş haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Beşiktaş haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Beşiktaş çarşıya ‘birleşik mağaza’ haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ağustos 2017, Salı
  • İmsak
   04:22
  • Guneş
   06:13
  • Öğle
   13:18
  • İkindi
   17:04
  • Akşam
   20:01
  • Yatsı
   21:38
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  İSTANBUL NÖBETÇİ ECZANELER
  Sorunapp.com'un katkılarıyla
  • Limon Eczanesi

   Beşiktaş
  • Nektar Eczanesi

   Beşiktaş
  • Macit Mete Eczanesi

   Beşiktaş
  • Dereboyu Eczanesi

   Beşiktaş
  Sayfa Başı