« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Beşiktaş bu turu 60'tan sonra da geçer

Yüzde 51’in gerçekleşmesi için Beşiktaş’ın iki konuyu eksik yapması lazım. Oyunun ilk 20 dakikasını ve son 20 dakikasını doğru değerlendirmezse senin yüzde 51’in tutar. Beşiktaş iyi değerlendirirse benim yüzde 51’im Beşiktaş’tan yana.

Mehmet ARSLAN-Fotoğraf: Süleyman ARAT
SON GÜNCELLEME

Mehmet Arslan: Sanki Liverpool %51 daha mı şanslı?..

Mustafa Denizli: Senin % 51’ine ben katılmıyorum...

Mehmet Arslan: İnşallah, senin %51’in kazanır hocam...


MEHMET ARSLAN (M.A): TAKIM kadroları, lig zorluğu ve kalitesi ile ilk maçın sonucuna baktığımızda benim yüzde 51’im Liverpool’den yana.. Ve açık söyleyeyim hocam, ben bu söyleşi boyunca kötü polis olacağım. Yani şeytanın avukatlığını yapacağım. Senin yüzde 51’in kimden yana?

MUSTAFA DENİZLİ (M.D): Senin yüzde 51’ne ben katılmam. Niye katılmam onu açıklayayım... Liverpool çok önemli bir takım olduğu için, Liverpool çok önemli yıldızlara sahip olduğu için, bu seneki performansı çok yüksek olduğu için değil, ilk maçın sonucuna göre sen yüzde 51 diyorsun... Ben de böyle bir Liverpool yok diyorum. İlk maçın sonucuna baktığın zaman yüzde 51’in biraz geçerli olan tarafı var. Bu yüzde 51’in gerçekleşmesi için Beşiktaş’ın iki konuyu eksik yapması lazım. Oyunun ilk 20 dakikasını ve son 20 dakikasını doğru değerlendirmezse senin yüzde 51’in tutar. Beşiktaş iyi değerlendirirse benim yüzde 51’im Beşiktaş’tan yana.

3 ÇOK ÖNEMLİ FARK VAR

M.A: Niye 51 dediğime biraz daha açıklık getireyim. Liverpool’daki ilk maçı çıplak gözle izlediğimde şu 3 belirgin farkı gördüm Kırmızılarda...

1-Beşiktaş’tan çok daha teknik ve fizik gücü yüksek oyunculara sahip.
2-Oyunun yönünü inanılmaz bir hızla değiştirebilme becerisi yüksek.
3-Bu sezon kornerden golleri neredeyse yok. Hep bir oyun planı çerçevesinde gole gidiyorlar.
Buna mukabil Beşiktaş’ın da çok önemli bir özelliği var...
Genç, agresif ve öğrenmeye aç bir takım.
Bu özellikler bu akşam yeter mi Beşiktaş’a...

İŞTE SİZE TURUN ALTIN ANAHTARI

M.D: Senin söylediğin bu Liverpool’a Beşiktaş’ın bu özellikleri yetmez. Bu özelliklerin üzerine artı özellikler katmak zorunda. Birinci maçtan önce ben ‘Turların anahtarı deplasmanda atılacak goldür’ dedim. Beşiktaş bunu başaramadı. Başaramaması turu geçmesine mani mi? Hayır... Beşiktaş kazandığı maçlar dahil ilk yarıdaki performansının çok uzağında. Beşiktaşın akıcı, sonuca giden futbolunu 1. yarıda bırakmış gibi bir görüntüsü var. Bir Totenham, bir Arsenal, maçındaki gibi Beşiktaş’ı bir kez daha izleme şansımız olmadı.
Fakat Beşiktaş bunlara rağmen yine de Liverpool’u eleyebilir mi? Eler... Birinci derecede Sterling’i durdurabilmesi hayati önem taşıyor. Bu işi yapabilecek en iyi futbolcu, çok fazla oynamamasına, hazır olmamasına rağmen Opare gözüküyor..
Orta sahada ise Beşiktaş, Veli, Atiba ve Sosa ile mutlak suretle Liverpool’la oyun dengesini kurar. Burada oyunun sonucunu belirleyecek şey Beşiktaş’ın atacağı gol değil, yemeyeceği goldür.

Bir gol yersek 3 gol atar mıyız?

Çok zor... Çünkü bu elektrik kontak yapar

M.A: En kötü senaryo ya gelelim. Beşiktaş 1 gol yerse, 3 gol atacak bir potansiyele sahip mi? Bu soruyu bana sorsalardı, yanıtım ‘Hayır’ olurdu...

M.D: Beşiktaş gol yiyebilir. Liverpool takımı Beşiktaş’a gol atarsa bu sürpriz olmaz. Sadece Beşiktaş ilk maçta kendini Liverpool’a burada eğer 1 gol atarsan, 3 gol atarım imajını vermedi. Ama Beşiktaş bunu bu sene İngiliz takımlarına karşı gösterdi. Kuralar çekildiği zaman Beşiktaş’ın yükselen, Liverpool’un ise düşük bir form grafiği vardı. Şimdi bu tersine döndü. Benim de kuralar çekildiği günlerde üzerinde en fazla durduğum konu buydu. O günlerde bu iki takım karşılaşsaydı hiç tereddütsüz ‘Banko Beşiktaş’ derdim.

OLAĞANÜSTÜ HAL

İstanbul’da 2-0 öne geçmesi imkansız bir hadise değil. Fakat Beşiktaş kırılgan bir takım. Liverpool 1 gol atarsa ondan sonra 3 gol atabilir mi? Bu çok zor bir şey. Olağanüstü, yani gündem dışı bir olayın gerçekleşmesi lazım. Çünkü bu elektrik kontak yapar.

Baş ağrısı IBE için çözüm ne olacak?

Brendan Rodgers’in son buluşu Jordan İbe... Rodgers, sürekli arayış içinde ilginç bir teknik adam. Bugüne kadar genelde sol kanattan Alberto Morena ile atak üstünlüğü vardı. Son haftalarda İbe’ı keşfetti. Ve artık oyun planını sağ kanada aktardı. Yani Liverpool’un en güçlü yanı, Beşiktaş’ın en zayıf yanı oldu. Çözüm ne?

IBE’a karşı çözüm Olcay

IBE’a karşı çözüm Motta değil Olcay’dı ilk maçta... Dolayısıyla burada Olcay’ın son derece dikkatli olması lazım. İlk maçta Olcay bu çıkışlara mümkün mertebe cevap vermeye çalıştı ama bu kez durum farklı. Beşiktaş daha çok hücumu düşüneceği için Olcay’ın bu çıkışlara tam konsantre olması zor. Bu yüzden daha özenli ve dikkatli olması lazım. Beşiktaş önde Sterling’e, arkada da İbe’e tedbir almak zorunda... Aynı zamanda İbe’in ileri çıkışlarından faydalanması lazım. Onun çıkışından kazanılacak toplar, o kanada çıkacak olan Demba Ba’ya rakipleri karşısında üstünlük sağlar. Onunla birlikte o kanada Skrtel ya da başka herhangi bir futbolcu gelirse gelsin orada Demba Ba üstünlük sağlar.

Denizli’ye göre maçın adamları:

BEŞİKTAŞ

OLCAY
SOSA
GÖKHAN

LIVERPOOL

STERLING
IBE

Arslan'a göre maçın adamları:

BEŞİKTAŞ

DEMBA BA
SOSA
GÖKHAN

LIVERPOOL

STERLING
STURRIDGE

- Bilic, bu 90 dakikada hırsına yenik düşer mi?

- Bunu benim bilmem mümkün değil, ama...

Her teknik adam İngiltere’de, Premier Lig’de görev yapmak ister. Bilic bunu birinci plana alabilir mi? Elbette bunu bilemem. Ama bildiğim bir şey var. Bilic, birinci maçtan sonra Beşiktaş camisına, “BU LIVERPOOL’U ELEYECEĞİZ” mesajını vermeliydi.

M.A: Biliç için de soru işaretlerim var. İyi bir hoca, başarılı ve hırslı. Ama sanki Liverpool maçına biraz da kendi kariyeri açısından yaklaşıyor gibi hissettim. Yorumcu Mustafa Denizli’ye değil, teknik adam Mustafa Denizli’ye sorayım. Teknik adamlar bu tür hırslara yenik düşerler mi?

M.D: Bilic’in kafasında ne var, onu çok iyi bilemem. Ancak bu maçların futbolcu ve teknik adamlar için özel maçlar olduğunu, perdenin önündeki maçlar olduğunu, sadece Türkiye’nin değil, değişik ülke insanlarının, kulüplerinin de, yönetimlerinin de takip ettiği maçlar olduğunu herkes bilir. Tabii ki Bilic İngiltere’de bilinilirliği olan bir insan. Hem futbolcu olarak, hem Hırvat Milli Takımı’nın teknik direktörü olarak...
Peki, Bilic İngiltere’de çalışmak ister mi? Her teknik adam İngiltere’de, Premier Lig’de görev yapmak ister. Bilic bunu birinci plana alabilir mi? Yani Beşiktaş’ın ona açtığı kalbin, kapıların, yakın ilginin, güvenin, taraftarın-yönetimin büyük desteğinin önüne İngiltere’ye gitmeyi koyabilir mi? Bunu bilmem mümkün değil ama çok ufak da olsa en azından gitse de gitmese de Bilic’li Beşiktaş’ın Liverpool’u elemesi Beşiktaş’a artı puanlar getireceği gibi çok daha artı puanları Bilic’e gitirecektir.
Bir de ben şunu beklerdim... Hoca birinci maçtan sonra Beşiktaş camiasına ‘Bu Liverpool’u eleyeceğiz’ mesajını vermeliydi. Bu mesajı verdiğin zaman bunun ayna gibi yansımasını takımın üzerinde görürsün. Bunu futbolcularla yüz yüze görüşmeye gerek yok. Bu mesajı medya yoluyla futbolcuya verirsin. Medyayı bu şekilde kullanırsın. Taraftar için ve takım için bunu söyleyen bir teknik adam takımın performansına en az yüzde 10, yüzde 15 katkı sağlar.

Önce tedbir

M.D: Dışarıda alınan 0-0’lık sonuçlar dahi tur için garanti sonuçlar değildir. Beşiktaş’ın hisleriyle hareket etmeyip, aklıyla mantığıyla ve taraftarının da büyük sağ duyulu bekleyişiyle, yanı sabrıyla oynaması şart. Beşiktaş takımı da taraftarı da acele etmemek zorunda. Liverpool oyunun başında rüzgar gibi ‘Bir gol bulursam burada bütün değerleri yıkabilirim’ düşüncesiyle gelecektir. Beşiktaş’ın ise çok tedbirli ve düşünceli olması gerekiyor.

- Ben olsam Atınç’ı forvet oynatırdım

70. DAKİKADA - Skor 0-0’sa BEN DE YAPARIM

Son 20 dakikada oyun 0-0 giderse Mustafa Pektemek, Demba ba ve Atınç forvette birlikte denenebilir. Böylece ikinci toplar önem kazanır ve buradan Beşiktaş kendine çok önemli fırsatlar yaratabilir. Ama burada esas olan inançtır.

M.D: Eğer oyun 0-0 giderse 70’ler’den sonra Mustafa Pektemek, Demba Ba ve Atınç birlikte denenenebilir. Yarım saate ihtiyaç yok. 20 dakikada bunu yapabilir Beşiktaş. Atınç ve Mustafa Pektemek’i son 20 dakika önde oynatırsa burada ikinci toplar önem kazanır ve buradan Beşiktaş kendine çok önemli fırsatlar yaratabilir. Şu anda böyle genç oyuncuları böyle ağır bir görevin altına koymak büyük bir baskı da yaratır. Beşiktaş’ın kader olarak oyuna 2. devrede kulübeden sokacağı Mustafa ve Oğuzhan var. Bu ikilinin yanına bir de böyle bir ekleme yapacak olursanız o zaman Olimpiyat Stadı’nın hava koşulları büyük bir önem kazanır. Rüzgarla oynarsa ve böyle bir deneme gerçekleşirse bu Beşiktaş adına bir sonuç getirebilir.
Onun dışında Liverpool zaman zaman yan toplarda da etkili. Bu yıl birkaç maçı Skrtel’in kafa vuruşlarıyla kazandılar. Bunlara da dikkat etmek lazım. Ama burada esas önemli olan inançtır.

Ersan yok Beşiktaş ne yapar?

M.A: Beşiktaş dengeli bir futbol oynama konusunda çok yeterli değil. Savunmayı da, hücumu da aynı kalitede sergileyemiyor. Southampton son lig maçında kırmızılara karşı hücum etti, 2 golü nasıl yediğini anlayamadı. Beşiktaş’ın sol kanadı yok. Ersan da yok. Bunu nasıl aşmalı siyah beyazlılar?

Opare sol bekte de oynar

M.D: Beşiktaş sol taraftaki problemi ise iki şekilde aşabilir. Birincisi Atiba ile, ikincisi Opare ile... Beşiktaş’ta Opare’nin yapacağı en önemli iş çabukluğuyla defansa katkıda bulunmak olabilir. Özellikle de Sterling’in ataklarında... Sterling İngiltere’nin en önemli hücumcularından biri. Bir tarafta Serdar, bir tarafta Opare olabilir. İsmail de yıllarca sol bekte oynamıştı. İsmail’in sağ tarafta oyanaması ne kadar mümkünse Opare’nin sol tarafta oynaması ondan daha mümkün.

Sabırla koruk üzüm olur

‘Sabırla koruk üzüm olurmuş’ diye hayatımızda çok güzel bir sözümüz var. Taraftar da sabırla golü beklemeli. Oyuncuları istem dışı hareketlere sürüklememeli. Taraftarın elektriğiyle Beşiktaş’ın bir yanlışın içine düşmemesi lazım. Taraftar şöyle değerlendirsin: ‘Biz bu maçı, bu turu 60. dakikadan sonra da geçeriz.’


Bunları da Beğenebilirsiniz