Beşiktaş Başkanı'ndan önemli açıklamalar

Gülistan ALAGÖZ
15 Ocak 2015 - 00:56Son Güncelleme : 14 Ocak 2015 - 22:23

Beşiktaş’ın yeni stadı Vodafone Arena’da sona yaklaşıklarını söyleyen Beşiktaş Başkanı ve Esin Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Fikret Orman, “Stad yapmak konut geliştirmekten zor. Zincirlikuyu’daki İstanbloom binasını şubatta bitiriyoruz. Yaklaşık 450 milyon dolarlık yeni bir konut projesine başlayacağız” dedi.

Beşiktaş Başkanından önemli açıklamalarİSTANBUL Zincirlikuyu’da 2010 yılında başladıkları İstanbloom konut ve ofis projesinde sona gelen Esin Yapı, yeni yatırımlar için çalışmalara başladı. Projelerinde ince eleyip sık dokudukları için inşaat sürecinin uzadığını belirten Esin Yapı Yönetim Kurulu Üyesi ve Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, şubat ayında konutları teslim edeceklerini söyledi. Beşiktaş’ın yeni stadı Vodefone Arena’da çalışmaların devam ettiğini, stadın çatısını yapmaya başladıklarını belirten Orman, “Stat yapmak bizi konut yapmaktan daha fazla zorladı. Konut yaparken kar ve zararınız sizi bağlıyor. Ama stat çok geniş bir kesimi ilgilendiriyor” dedi. Gayrimenkul yatırımlarına devam edeceklerini belirten Orman, İstanbul’un merkezinde yaklaşık 450 milyon dolarlık yeni bir konut projesi için çalışmalara başladıklarını ifade etti.

DÖNÜŞÜMDEN VAZGEÇTİ

Zincirlikuyu’daki İstanbloom için 90 milyon dolar yatırım yaptıklarını belirten Orman, metrekare satış fiyatı 7-10 bin dolar konutların yüzde 75’ini sattıklarını ifade etti. Projenin yüzde 8’ini yabancılara yaptıklarını belirten Fikret Orman, “Yabancı yatırımcı gelmeden inşaat sektörü hareketlenmez” dedi. Esin Yapı olarak kentsel dönüşüm sürecini incelediklerini, ancak geri adım attıklarını belirten Orman şunları söyledi: “Kentsel dönüşüm rantsal dönüşüm olmuş. Mülk sahipleri elinde dosya ile şirket şirket geziyor. Fikret Orman adını kullanıp pazarlık yapmalarına izin veremezdik. Mevcut haliyle dönüşüm bize uygun olmayacağı için bu alana yatırım yapmaktan vazgeçtik. “

STAD EK MALİYET GETİRDİ

Vodafone Arena ile İstanbul’a simge bir bina kazandıracaklarını söyleyen Fikret Orman, “Görüntü şehri rahatsız etmesin diye stadı deniz seviyesinin altına aldık. Eksi 5, 6 seviyesine geldi. Bu bize 20 milyon dolar ek maliyet getirdi. Yapım sürecinde stat alanından Bizans Saray çıktı gibi dedikodular oldu. Biz de girişe bir kamera koyup herkesin izlemesini sağladık” dedi. Stadın etrafına anıt heykeller planladıklarını belirten Orman, ticari birimlerin kiralanması sürecine başladıklarını ifade etti. Stadın tamamlanması süreci konusunda net bir tarih vermekten kaçınan Orman, en kötü senaryolarının yeni sezona yetişmek olduğunu kaydetti.

OTELE DEVAM

BODRUM’da inşa ettikleri oteli mart ayında açacaklarını belirten Fikret Orman, otelin işletmesini Yunan şirket olan Greek Otel’e verdiklerini söyledi. İstanbul Sirkeci’de de yatırımları olduğunu belirten Orman, burada da bir binayı otel olarak tasarlayıp, işletmeye vereceklerini kaydetti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı