« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Beşiktaş aynı tas aynı hamam

Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören göreve geldiği 2004 yılının Mayıs ayından itibaren 60'dan fazla oyuncuyu Siyah Beyazlı takıma transfer etti.

DHA
SON GÜNCELLEME

Bu oyuncuların 40'a yakını yine Demirören'in başkanlığı döneminde Beşiktaş ile yollarını ayırdı veya takımdan gönderildi. Bu oyuncular için yaklaşık 80 Milyon Euro bonservis bedeli ödeyen Siyah Beyazlı kulüp, son 2 sezondur transfer dönemlerinde 6 artı 2 yabancı kontejanı sebebiyle sıkıntılar yaşadı.

Beşiktaş yönetimi 2007 - 2008 sezonun devre arasından bu yana her transfer döneminde yabancı kontejanı sebebiyle yaşadığı sıkıntıları maddi zararlara girerek çözmeye çalıştı. 2010-2011 transfer sezonunun başlamasına bir aydan az bir süre kala Siyah Beyazlı yönetim yine 'Yabancı Oyunucu' krizi ile karşı karşıya kaldı. Bu sezonun sonunda kadrosunda 11 yabancısı olacak olan Beşiktaş, bu futbolculardan en az beşi ile yollarını ayırarak, yeni yabancı oyuncu transferi için kontejan yaratmaya çalışacak.

Beşiktaş'ın 2007-2008 devre arası transfer döneminden bugüne yaşadığı sıkıntılar ise şunlar oldu:

2007-2008 DEVRE ARASI TRANSFER DÖNEMİ: HIGUAIN VE DIATTA GİTTİ, HOLOSKO VE SCHILDENFELD GELDİ

Siyah Beyazlı takımda 2007-2008 sezonun ilk yarısı süresince Bobo, Cisse, Higuain, Diatta, Delgado, Ricardinho ve Tello, yabancı kontejanın da oynayan futbolculardı. Yönetim devre arasında Holosko ve Schildenfeld'i transfer etmek için kadrodan en az bir oyuncu ile yollarını ayırmak zorunda kalmıştı. Yaşanan bu durum yönetimin bir süre başını ağrıtmış, sorun Higuain ve Diatta'nın takımdan gönderilmesi ile sonuçlanmıştı.

2008-2009 SEZON BAŞI TRANSFER DÖNEMİ: SCHILDENFELD GİTTİ, ZAPOTOCNY, SİVOK VE SERİC GELDİ

2008-2009 sezonu transfer dönemine de hızlı giren Beşiktaş Zapotocny, Sivok ve Seric'i transfer etmiş, ancak kadrodaki yabancı oyuncu sayısı sebebiyle 6 ay önce yaşadığı sorun ile yine karşı karşıya kalmıştı. Hatta resmi sözleşmeyi imzalayan Seric'in mukavelesi 2 hafta sonra fes edilmişti. 6 ay önce 2 milyon Euro bonservis bedeli ile transfer edilen Schildenfeld'in yoğun uğraşlar sonunda Duisburg'a kiralık olarak verilmesi ve Ricardinho'nun takımdan ayrılması o dönemde de Beşiktaş yönetimini sıkıntıdan kurtarmıştı.

2008-2009 DEVRE ARASI TRANSFER DÖNEMİ: SERIC GİTTİ, ERNST GELDİ

2008-2009 sezonu devre arası transfer dönemine girildiğinde de Beşiktaş'ta değişen bir durum yoktu. Yönetim bu dönemde de 6 ay önce kadroya dahil edilen Seric'i göndermek ve Ernst'i transfer edebilmek adına yoğun çaba harcadı. Hırvat oyuncuyu maddi zarara girilerek takımdan gönderildi ve Fabian Ernst transfer edildi.

2009-2010 SEZON BAŞI TRANSFER DÖNEMİ: ZAPATOCNY, SCNILDENFELD, CISSE VE DELGADO GİTTİ, FERRARI, FINK VE TABATA GELDİ

Bu sezon başında da Beşiktaş yönetimi tecrübe kazandığı bu sıkıntı ile yeniden karşı karşıya kaldı. Yaklaşık bir yıl önce takımdan gönderilmek istenen Zapotocny oluyor, yerine ise Ferrari alınmak isteniyordu. Ayrıca Duisburg ile sözleşmesi sona eren Schildenfeld'de Beşiktaş'ın mukaveleli oyuncusu olarak yeni sezonun başlaması bekliyordu. Uzun uğraşlar sonunda 1 yıl önce 4.2 Milyon Euro'ya transfer edilen Zapotocny Bursaspor'a bir yıllığına kiralık verildi. Ferrari ise 4 Milyon Euro bonservis bedeli karşılığında Beşiktaş'a transfer oldu. "Problem Adam" Schildenfeld ise ücretinin büyük bir kısmı Beşiktaş tarafından ödenmek üzere Strum Graz takımına kiralandı. Beşiktaş yönetimi yine bu sezon başında Delgado'nun sözleşmesini askıya alıp yerine "10,5" numaralı bir oyuncu almak için yaklaşık iki ay sıkıntı yaşadı. Sonunda yine zararlı çıkılsa da Delgado'nun mukavelesi askıya alındı ve 8 Milyon Euro'ya Tabata geldi. Ayrıca mukavelesi sona eren Cisse, Marsilya'nın yolunu tutarken, Fink Beşiktaş'ın yeni Alman'ı oluyordu.

2009-2010 DEVRE ARASI TRANSFER DÖNEMİ: DELGADO YENİDEN ASKIYA ALINDA, KİMSENİN GİTMESİNE GEREK KALMADI

Yaşadığı olaylardan ve maddi kayıplardan tecrübe kazanamayan Beşiktaş yönetimi, Delgado'nun altı ay askıya alınan sözleşmesinin 2010 Ocak ayında yeniden geçerli hale geleceğini bile bile önlemin almadı ve devre arası transfer döneminde de aynı sorun ile karşı karşıya kaldı. Uzun süren uğraşlar sonucu Delgado'nun mukavelesi yeniden 6 aylığına askıya alındı ve takımdan yabancı oyuncu gönderilmedi.

Beşiktaş 1 Haziran'da başlayacak transfer sezonu öncesi kadrosunda 11 yabancı oyuncu ile girecek. Siyah Beyazlı kulübün yöneticileri transfer dönemi öncesi Kuranyi ve Quaresma ile ciddi olarak görüşmelerde bulundular. Bu futbolculardan Quaresma'nın Beşiktaş'a transfer olma olasığılı bulunuyor. Ancak 11 yabancı Beşiktaş'ın başını ağrıtacak en büyük sorunu oluşturuyor.

Son 5 transfer döneminde olduğu gibi Siyah Beyazlı yönetim yine aynı problem ile uğraşmak zorunda kalacak. Yaşanan maddi kayıplardan ders çıkaramayan Beşiktaş yönetiminin bu durum karşısında ne yapacağı ise henüz belli değil. 11 yabancı oyuncudan Zapatocny ve Schildenfeld İstanbul'a dönmeden yeni takımlarına imza atmaya en yakın iki isim olarak göze çarpıyorlar. Ancak kalan 9 futbolcudan en az ikisinin daha takımdan gönderilmesi gerekiyor. Bu isimlerin hangisi olacağı konusunda karar veremeyen yönetim, teknik direktör Mustafa Denizli'den rapor bekliyor.

Beşiktaş yönetiminin bu sıkıntıyı nasıl aşacağı merak edelirken, yönetimin bu transfer dönemini de maddi kayıp ile geçirmesi sürpriz olamayacak.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler