« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Beşiktaş Arsenal'i nasıl yener?

Beşiktaş, Şampiyonlar Ligi Playoff turu ilk maçında bu akşam kaşrılaşacağı Arsenal'i sizler için analiz ettik...

Kenan BAŞARAN
SON GÜNCELLEME

Beşiktaş'ın bu akşamki rakibi Arsenal, topa sahip olmayı seven, yerden ve kısa pasları tercih eden bir ekip. Orta alanda oyun varyasyonları fazla, kanatları güçlü ve ileride de çabuk çoğalan bir ekip. En büyük kusurları hücuma çıktıklarında geride boşluk bırakmaları. Ayrıca duran top ve disiplinli ekiplere karşı da zorlanabiliyorlar.

BEŞİKTAŞ ARSENAL'İ NASIL YENER?

Arsenal, Beşiktaş öncesi iki resmi maç yaptı. Önce Community Shield Cup'ta geçen senenin Premier Lig şampiyonu Manchester City'i 3-0 yendiler. Bu maçta daha çok kontaatak görünümlü bir futbol oynadılar. Ligin açılış maçındaysa Crystal Palace'ı uzatmada buldukları golle 2-1 yendiler. Bu maçta da cansiparane defans yapan bir ekibe karşı nasıl zorlandıkları ortaya çıktı.
Arsenal ataklara en çok hangi kulvardan çıkıyor, oyunun hangi alanını sıklıkla kullanıyor ve şutları nereden çıkarıyor?

SAĞDAN SAĞDAN GELİYORLAR!

Oynadığı iki resmi maça bakarsak, Topçular ağırlıkla sağ kanadı kullanıyor. M.City maçında atakların yüzde 39'u sağdan olurken Crystal Palace maçında bu oran yüzde 43'e çıktı. Arsenal kaleyi yüksek oranda göbekten görüyor. City maçında rakp kaleye şut denemelerinin yüzde 50'si cepheden olurken sağ ve sol kanatlardan yüzde 25'erle dengeli bir görüntü verildi. Buna karşı Crystal'a karşı yüzde 64 oranında cepheden kaleyi yokladı. City'e karşı şutların yüzde 75'ini 18 içinden çıkarırken, Crystal karşısında 18 dışına çıktı ki atılan şutların oranı bu bölgede yüzde 57 oldu.

Genel olarak Arsenal, orta alanı etkin olarak kullanıyor. City karşı topu orta alanda kullanma oranı yüzde 46, Crystal karşısında ise yüzde 48 oldu. Diğer yandan City'e karşı üçüncü bölgede topu kullanma oranı yüzde 23'te kalırken Crystal karşısında bu oran artarak yüzde 34'e yükseldi.

Bir pas takımı olarak Arsenal City'e karşı yüzde 79 başarı oranı yakalarken daha zayıf olan ve defansif oynayan Crystal'a karşı bu oran yüzde 88'e çıktı. Yüksek toplar takımın yumuşak karnı. City'e karşı başarı oranı yüzde 46 Crystal'a karşı ise yüzde 58 oldu.

Bu veriler ışığında Beşiktaş'ın yapması gerekenler:

1-Başta sağ olmak üzere kanatları kapatmalı
2-Orta alanı kalabalık tutmalı
3-Forvet sürekli pres yapmalı
4-Cepheden şuta izin vermemeli


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler