Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Beşiktaş arızalı

BEŞİKTAŞ için arızalı diyorum şundan dolayı; bir futbol takımı, karşı takım atıyor demiyorum, golü kendi yiyorsa arızalıdır.

Beşiktaş’ın bu zaafı 1-2 sezondur var. Arkada oynayan kardeşlere bakıyorum, tek tek başka başka takımlarda oynasalar, iş görecek oyuncular. Hep beraber Beşiktaş’ta oynayamıyorlar. Tigana değil, futbol tanrısı gelse, bunu düzeltmesi çok zor. Ben, karşılığı üç puan olmayan maçlara pek dikkatli bakmam, ışık da aramam. Beşiktaş Efes Cup’ı kazandı, bir de hazırlık maçını 2-0’dan 2-2’ye getirdi. Bunlar stresi olmayan maçlar. Ben bir futbol takımına hep karşılığı olan maçlarda bakarım. Orada bir ışık görmüştüm, belkisi vardı. Belki olmadı.

Bu kadar hata yapılmaz

Dün akşam öyle bir Beşiktaş seyrettim, elini kolunu sallaya sallaya üç puanı cebine koyacak diye düşündüm. O da olmadı. Yenilen bir ilk gol var; ortada fol yok yumurta yok. Ve dün akşam için sahanın en iyi oyuncusu İbrahim Toraman, taca, kornere, tribüne atacağı topu rakibine servis yaptı. Ben Toraman’ı çok beğenen bir adamım. İyi futbolcu. Beşiktaş’ın arkasında oynayan en kaliteli adam. Ama top illaki bende kalacak diye düşünmenin alemi yok. İbrahim bunu bir defalık yapmadı. Şimdiye kadar çok yaptı. Penaltıdan yenilen bir gol var. Rakip almış başını auta gidiyor, kaleci Murat ne hikmetse penaltı yaptırıyor. Bu kadar hatalar içinde olan bir defans maç kazanır mı? Mümkün değil.

Her maçta gol yer

Benim Tigana’ya söyleyecek fazla bir şeyim yok. Adam geldi baktı, bu takımın kenarlardan gole gidecek hali yok. Çünkü öyle oyuncuları yok. Göbekten rakibi delebilirsem işimi halledebilirim diye düşünmüş, böyle de oluyor. Bu takım her maçta gol bulur ama her maçta da gol yer. İşte dediğim arıza orada. Bu sene yakalanabilecekse hedef bir üçüncülüktür. Bunun yanında bir Türkiye Kupası var. Bu kadar hatalı gol yiyen bir takımın oraları yakalaması ne kadar kolay olur, onu şimdiden kestirmek mümkün değil.

Tek tek oyuncuların arasına girip vıdı vıdı yapmak istemiyorum. Takımın tüm olarak görünüşü bu. Bir de şunu eklemek istiyorum. Beşiktaş forması giyip o sahadan utanarak çıkacak oyuncuyu aklıma getirmiyorum. Demek ki, kapasite bu. Daha özverili olacaklar. Tigana da bu defans zaaflarına bir an önce tedbir alacak. Tribünde oturan insan zaten Beşiktaş’tan vazgeçmiş değil. Biraz pırıltı görse, ellerinden gelse sahanın içine girecekler. Böyle seyirci dostlar başına. Beşiktaşlı oyuncu bundan sonra tribünde oturan insanını düşünüp oynarsa daha iyi yerlere taşınır.

Boşu boşuna olmaz

Beşiktaş’ı anlattık, Erciyes’in hakkını yemeyelim... Ligdeki konumları zaten çok şey ifade ediyor. Demek ki, boşu boşuna buralara taşınmamışlar. Dün akşam da Beşiktaş gibi bir takımla oynarken ve üstelik 2-0 arkaya düşmüşken oyunu 2-2’ye getiriyorlarsa, bu işler boşu boşuna olmuyor demektir.

Maçın hakemi benim için Türkiye’de en sağlıklı düdük çalan kardeşlerden biri. Hakem kalitesine bir şey demem. Bildiği kadarını, gördüğü kadarını çalıyor. Ama yakından tanıdığım için adamlık kalitesine okey derim, altına imza atarım. Keşke bütün hakemlerimiz Erol Ersoy gibi iyi niyetli olsalar.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI