« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Beşiktaş 3 kupayı nasıl aldı tartışılır

Erman Kunter "Beşiktaş harika bir sezon geçirdi, bu takımın çok iyi olduğundan mı yoksa rakiplerinin yeterli düzeyde bulunmadığından mıdır, tartışılır" dedi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Ergin Ataman'ın G.Saray Medical Park'a gitmesi üzerine Beşiktaş'ın başına getirilen Erman Kunter, çarpıcı açıklamalar yaptı. Eurosport'a röportaj veren tecrübeli antrenör, kulübün içinde bulunduğu mali durum nedeniyle karşılaştıkları sorunları anlatırken, ilginç ifadeler kullandı. Erman Kunter, kendisine yöneltilen soruları şöyle yanıtladı:

Tek sponsorla olmaz

- Sponsorluk konusunda herhangi bir gelişme kaydedildi mi?

Kulüp tarafından bir sponsorluk çalışması yürütülüyor. Biz de kendi tarafımızdan birtakım temaslarda bulunuyoruz. Ben sadece bir sponsora bağlı kalınmasının sağlıklı bir yapıyı oluşturacağını düşünmüyorum. Birden fazla sponsorun Beşiktaş bünyesi içerisinde yer alması bizim daha yararımıza olacaktır. Mesela, 10 milyon euroluk bir sponsor var; onlar ayrıldığı zaman işte bu hale düşüyorsunuz. Ben, Fransa Ligi'ndeki takımların forma reklamlarını ve ek gelir kaynağı yaratan dökümanlarını getirip kulübe verdim. Mesela bir maçı bir sponsora kiralıyorsun, sembolik olarak hava atışını yapıyorlar. Örneğin 10 bin euro veriyorlar, o şirketin patronu geliyor kendi reklamlarını yapıyor. Bu tür şeyler getirerek ek kaynak yaratmaya çalışacağız. Federasyonla konuştum, mümkün olduğunu söylediler. Bu tip bir sürü projemiz var...

Pianigiani ile görüştük

- Barcelona'da koç Simone Pianigiani ile buluşup, David Hawkins'in F.Bahçe Ülker'e transferi için görüştüğünüz iddia edildi. Bu doğru mu?

Evet, Barcelona'da Pianigiani ile buluştum; hatta aynı masada Unicaja'nın yeni koçu Jasmin Repesa da vardı. Hawkins'in transferi Türkiye içerisinden bir takıma nereden baksan 2 milyon euroya mal oluyor. Oyuncunun istediği ücret 1 milyon 250 bin euro civarında, 750 bin euro da sözleşme gereği bize ödenmeli. Bence Hawkins G.Saray ve F.Bahçe arasında şu an. Biz anca geçen sezon verdiğimiz parayı önerebiliriz, o yüzden bizi ciddiye bile almadılar (gülüyor). Bir şey kazıp çıkaramadık henüz. Petrol falan bulsak iyiydi. Seyirci çok tepki gösteriyor ama hayatın gerçekleri bunlar.

ERMAN KUNTER: "SÖZLERİMİN ARKASINDAYIM"

ÜNAL ÖZÜAK: " ÜÇ KUPA ERGİN ATAMAN'IN BAŞARISIDIR"

Önce G.Saray ile anlaşmıştım

- Oktay Mahmuti'den sonra, G.Saray koçluğu için ilk etapta sizin adınız geçiyordu. Hatta anlaştığınız söylendi. O süreci anlatabilir misiniz?

G.SARAY açısından bir aşamaya gelmiştik ama ondan sonra karşı taraftan ses çıkmadı. G.Saray'dan somut adım atılmayınca şoke oldum. Cholet'ye dönüp 'Kalıyorum' diyecektim. Bu arada Beşiktaş devreye girdi ve onlarla anlaştım. G.Saray'ın en başından beri Ergin Ataman'ı ilk seçenek olarak düşündüğünü biliyordum.

- Peki neden bu sene döndünüz? Niçin Avrupa'da devam etmeyi seçmediniz?

BabamI kaybettikten sonra annem yalnız kalmıştı. Yaşı da çok ilerledi, gelme sebeplerimden biri onunla beraber zaman geçirmek. İkinci neden ise Cholet'de bütçemizin çok kısıtlı olması. İki sene önce Eurochallenge'da final oynarken bütçemiz 1.3 milyon euro idi. Ne yaparsak yapalım, para bazında tıkandık. Burada daha iyi bir takım kurma şansımın olduğunu düşündüm. Bu da bir meydan okuma. Ben Beşiktaş'a imza attığımda sponsor yoktu. Halen de yok.

Bonsu'yu tutamayız

- Transferde son durum nedir?

ÇOK hızlı ilerlediğimiz söylenemez. Mensah-Bonsu'yu tutmamız imkansız gibi gözüküyor. Unics'ten yıllık 1.4 milyon dolarlık bir teklif var, ne kadar doğru bilmiyorum. Arroyo da buna benzer, mesela onun yarım senelik kontratı 800 bin dolar. Jamont Gordon'ı G.Saray 1.4 milyona aldı, bizim böyle bir paramız yok. Cevher Özer ile de ilgileniyorduk ama artık ilgilenmiyoruz. 700 bin dolarlık kontratı var ve ona yakın ücretler vermemiz mümkün değil.

Geçen sezon üç kupa nasıl geldi, tartışılır

- Geçen sezonun bir değerlendirmesini yapar mısınız?

Bu benim şahsi teorim; geçen sene Beşiktaş harika bir sezon geçirdi, bu takımın çok iyi olduğundan mı yoksa rakiplerinin yeterli düzeyde bulunmadığından mıdır, tartışılır. Her zaman böyle bir ortama denk gelemezsiniz. Bu sene özelinde, durum tam tersi mesela. Efes ve F.Bahçe Ülker çok ciddi yatırımlar yaptı, keza G.Saray da öyle.  Gelecek sezon için 1. hedefimiz geçen sezonkinden daha fazla maç kazanmak; 2. hedefimiz Euroleague'de Top 16'ya kalmak ve son olarak da TBL Play-Off'larında başarı elde etmek.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler