Beşiği çıkarmak kısmet olmuyor

Ayşe Kucuroğlu hem iş kadını hem de beş çocuklu bir anne... Bebek’teki mekanında işleri aksatmadan beş çocuğu nasıl büyütebildiğine akıl sır erdirmek ise gerçekten zor. Kucuroğlu, bu çılgın tempoyla nasıl başa çıktığını Parents dergisine anlattı.

Röportaj: Müge SERÇEK BİROĞLU Fotoğraf Metin BAKIRKAYA
30.06.2012 - 17:02

AYŞE KUCUROĞLU VE ÇOCUKLARI (FOTO GALERİ) 

ÜNLÜLER ÇOCUK DOĞURMA YARIŞINA GİRDİ(FOTO GALERİ)

Çılgın biri misiniz?

- Olabilir neden olmasın. Kendimi hiç çocuklu bir kadın olarak düşünmezken şu an beş çocuğum var. İyi ki de varlar, onlarla çok mutluyum.

Beşi de planlı mıydı?

- Taner’le üç tane çocuğumuzun olmasını istiyorduk, “dört belki” diyorduk. Sonra beşinci çocuğumuz da oldu. Beşi de bilinçliydi.

Hamile olduğunuzu öğrenince ne yaptınız?

- Ben “Eyvah hamileyim” dedim. Eşimse “Harika bir haber bu” dedi. Taner halinden çok memnun. Daha çok kazansak ve daha çok imkanımız olsa, altıncı çocuğa bile sıcak bakabiliriz.

Beşinci çocuğu daha çok kızınız Suna istemiş...

- Evet, Suna bir kız kardeşinin olmasını çok istiyordu. Hatta Cenk doğduğunda, neden kız olmadı diye bana kızdı. Hamile olduğumu öğrendikten sonra acaba cinsiyeti ne olacak diye biraz tedirginlik yaşadım açıkçası. Kız olduğunu öğrenince Suna da ben de çok sevindik.

ERKEK ÇOCUKLARA PEK GÜVENMİYORUM

Kız ve erkek bebeğe hamile kalmak arasında fark var mı?

- Tüm hamileliklerim birbirinden farklıydı ama hepsi de çok güzel ve rahat geçti. Kimisinde hiç midem bulanmazken kimisinde son ayda midem bulandı. Hepsinin tek ortak yönü, son ana kadar içimde kalmış olmaları. Bütün doğumlarım 40. haftadan sonra oldu.

Kız ve erkek çocuk büyütmek arasında ne gibi farklar var?

- Kız çocuk büyütmek çok güzel ve ayrıcalıklı bir şey. Biliyorum ki Suna ve Selma hayat boyu yanımda olacaklar. Erkeklere pek güvenmiyorum açıkçası, belli bir yaştan sonra çekip gitme ihtimalleri çok yüksek. Biz üç kız kardeşiz ve sürekli annemin yanındayız. Bu örneği düşündükçe çok mutlu oluyorum.

Siz de kalabalık bir ailede mi büyüdünüz?

- Annem eczacıydı, babam da mühendis. Biz üç kardeş aynı odada kalırdık, aynı dolabı paylaşırdık. İşin komik tarafı babam da beş kardeş. Her bayramda dedemin çiftlik evinde toplanırdık ve ortada toplam 20’ye yakın torun olurdu. Nasıl bir curcuna hayal bile edemezsiniz. Biri kolunu kırar, diğeri kaybolur, öbürü düşer yaralanır... Çok büyük bir masada toplanırdık, yemekler yapılırdı... Çok keyifli bir ortamdı.

Siz de bu ortamı devam ettirmek istediniz.

- Bazı şeylerin, insanın aklına kodlandığına inanırım. Zaten çok çocuklu bir yaşama hazırmışım.

BEŞİĞİ ODADAN ÇIKARMAK KISMET OLMUYOR
  
Odanızdaki beşik ilk bebekten bu yana hiç çıkmamış galiba.

- Evet doğru. O beşiği ne zaman birine hediye etmeyi düşünsem, hemen ardından hamile olduğumu öğreniyorum. Aynı beşikte beş çocuk büyüttüm diyebilirim. Bazı şeylerin uğuruna çok inanırım. Selma büyüdükten sonra o beşiği çocuğu olmayan birine hediye edeceğim.

Çocukların arası nasıl?

- Ya çok iyiler ya da çok kötü. Sürekli kavga ediyorlar ama biz araya girmeye kalktığımızda hemen birbirlerini korumaya başlıyorlar, bu sefer biz kötü oluyoruz.

İlk çocuğunuza banyosunu kitap yardımıyla yaptırmışsınız. Şimdi o halinize gülüyor musunuz?

- Hem de nasıl, çok komikti gerçekten. O zaman bebeği nasıl tutacağımı bile bilmiyordum Şimdiyse çok rahatım. Tabii tüm bunlar alışkanlık ve pratiklikle ilgili bir durum.

Tam olarak kaç yaşındalar?

- Suna 8, Kemal 6, Osman 4, Cenk 2 yaşında ve Selma da 1 aylık.

HERKES TAM MI DİYE EVDE KAFA SAYIYORUM

Evdeki disiplini nasıl sağlıyorsunuz?

- Bu konuda Taner benden daha iyidir. Çünkü çoğunlukla ben de çocuklara uyarım ve onlarla birlikte yaramazlık yaparım. Bir de evin içinde sürekli kafa sayıyorum, herkes tam mı diye.

İçinizden “imdat” diye bağırmak gelmiyor mu hiç?

- Oluyor tabii. Ama zamanla o gürültüye, o dağınıklığa, o hızlı yaşama alışıyorsun. Bu Florya’da oturmak gibi bir şey; orada oturanlar bir yerden sonra nasıl iniş yapan uçakların sesini duymuyorsa, benimki de o hesap.

Beş bebeği de normal doğumla dünyaya getirmek nasıl bir duygu?

- Gerçekten çok güzel bir duygu, Allah’a şükrediyorum. Sezaryen doğum yapmaktan oldum olası çok korkmuşumdur ve bunu yaptırmak için can atan insanları da anlayamıyorum. Bu bir tercih meselesi olmamalı. Doğum sırasında bir sorun olduğunda elbette sezaryen doğuma geçilmeli ama bunun dışında normal doğumu savunan biriyim. Elbette acı çekiyorsun, ama o acı hemen unutuluyor. Son doğumda bebek ters geldi, çok sancım oldu, buna rağmen doğurdum.

Beş çocukla birlikte iş yaşamınızı nasıl yürütüyorsunuz?

- Pratik bir anneyim. Bir de kendi yaşamımı köy hayatına çevirmeye çalışıyorum. Şöyle ki; evimle işim bitişik yerlerde. Selma’yı emzirir emzirmez işe gidebiliyorum. Yeni projelere bile el atıyorum.

Kendinize zaman ayırabiliyor musunuz?

- Genelde kendimi unutuyorum. Yani kafayı kendime takmıyorum. Beni karanlığa sürükleyecek hiçbir şeyi düşünmüyorum. Pozitif olmamda bunun çok etkisi var.

AŞKSIZ YAŞAYAMAM

Çocuk olduktan sonra eşinizle ilişkiniz değişti mi?

- Öyle bir yönüm var ki bazen çocuktan beter olurum. Bu halim çocukları çok eğlendirirken, Taner’i çileden çıkarıyor. Çünkü o zaman beş çocuğu bir de beni toparlamak zorunda kalıyor. Bizim farklı karakterlere sahip olmamız bizi birbirimize bağlayan en önemli şeydir. Taner’i ilk zamanki gibi çok seviyorum. Her zaman onun sevgisine muhtacımdır.

Eşiniz size hayranlıkla bakıyor mu?     

- Evet, beş defa ailemiz için hamile kaldığımı ve bu yüzden çok mutlu olduğunu bana hissettiriyor. Bana asıl enerji veren de bu. Çünkü aşksız yaşayamam.

Yayınlanma Tarihi : 01.07.2012 - 00:00
Etiketler:


  EN ÇOK OKUNANLAR

   Koç Burcu
   21 Mart - 20 Nisan

   Kişisel farkındalığınızı arttıracak, bilgi kazanmanızı sağlayacak, ama bu esnada bütçenize çok fazla zarar vermeyecek şeyler planlamalısınız. Tüm...Koç Burcu - Bugün

   Boğa Burcu
   21 Nisan - 20 Mayıs

   Başarınızı diğerleriyle de kutlayabilirsiniz. Bilgi toplamalı, bilgilerin gerçekliğinden emin olmalı ve başladığınız işleri bitirmelisiniz. Fark yaratmak istiyorsanız,...Boğa Burcu - Bugün

   İkizler Burcu
   21 Mayıs - 20 Haziran

   Evinizde ve özel ilişkilerinizde yapacağınız değişiklikler duygusal anlamda istikararı sağlayabilir. İş birliğine açık olmanız durumunda, evinizi veya yaşadığınız yeri...İkizler Burcu - Bugün

   Yengeç Burcu
   21 Haziran - 22 Temmuz

   Önemli detayları atlamadığınızdan emin olun. İstediğinizi açık açık ortaya koymak işe yarar çözümler üretmenizde size yardım edebilir....Yengeç Burcu - Bugün

   Aslan Burcu
   23 Temmuz - 23 Ağustos

   Duygusal anlamda motive bir gündesiniz. Yanlış nedenlere dayalı değişiklikler yapmak doğru olmayabilir. Olayları doğru değerlendirmeli, daha alçak...Aslan Burcu - Bugün

   Başak Burcu
   24 Ağustos - 23 Eylül

   Sahip olduğunuzdan daha fazla paranız varmış hissine kapılmayın ve aşırı harcamalardan kaçının. Sizi motive eden kişilerle görüşebileceğiniz bir hafta...Başak Burcu - Bugün

   Terazi Burcu
   24 Eylül - 23 Ekim

   Bu hafta sonu, önemli kişisel değişiklikler yapmanız durumunda kendinizi çok iyi hissedebilirsiniz. Sizi bekleyen güzel bir gelecek varken lüzumsuz...Terazi Burcu - Bugün

   Akrep Burcu
   24 Ekim - 22 Kasım

   Dış etkilere bağlı duygusal durumlarla uğraşabileceğiniz bir hafta sonundasınız. Bazı kişilerin yapacağı son dakika değişiklikleri sizi asıl uğraşmanız gereken işlerden...Akrep Burcu - Bugün

   Yay Burcu
   23 Kasım - 21 Aralık

   Duyduğunuz her şeye inanmamalısınız. Belli anlaşmalar yapmadan ya da bazı sözler vermeden önce, kendi araştırmanızı bizzat yapmanızda fayda var. Bu hafta sonu, elinize...Yay Burcu - Bugün

   Oğlak Burcu
   22 Aralık - 20 Ocak

   Endişelerinizi dile getirerek olaylara netlik kazandırabilir ve doğru kararlar alabilirsiniz. Eviniz ve ailenizle bağlantılı konularla ilgilenirken daha sorumlu davranmalısınız....Oğlak Burcu - Bugün

   Kova Burcu
   21 Ocak - 18 Şubat

   Çok fazla bilgi paylaşımı size ters şekilde geri dönebilir ve size bazı bedeller ödetebilir. Bu hafta sonu, sevdiğiniz kişilerle ilişkilerinizi...Kova Burcu - Bugün

   Balık Burcu
   19 Şubat - 20 Mart

   Bu hafta sonu, bazı işleri ele alış veya uygulayış biçiminizi ya da bilgi edinme ev haber alma yöntemlerinizi gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede kendinizi...Balık Burcu - Bugün