Besiciler Konya'da yol kapattı

Hürriyet Haber
03 Mayıs 2010 - 13:58Son Güncelleme : 03 Mayıs 2010 - 13:58

Konya Kırmızı Et Yetiştiricileri Birliği üyesi besiciler, et ithalatı kararına tepki olarak, hayvan pazarı yanından geçen Konya-Ereğli yolunu yaklaşık 20 dakika trafiğe kapattı.

Konya Hayvan Pazarı'nda sabah saatlerinden itibaren toplanmaya başlayan besiciler, Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Üst Birliği Başkan Yardımcısı, Konya Kırmızı Et Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut ile birlikte yürüyerek, pazarın yakınından geçen Konya-Ereğli yoluna geldi.

100'den fazla besici, et ithalatı kararına tepki göstermek için yolu çift yönlü olarak yaklaşık 20 dakika kapattı. Bu süre içinde yolu kullanmak isteyen araç sürücüleri eylemin bitmesini beklemek zorunda kaldı.

Konya Kırmızı Et Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut, burada yaptığı basın açıklamasında, et fiyatlarının yükselmesinin ardından gündeme getirilen et ithalatı kararının, soruna çözüm getirmekten öte sakıntıların katlanarak büyümesine yol açacağını savundu.

Et ithalatının Türk hayvancılık sektörünün tamamen yok olmasına neden olabileceğini ve ülkenin dışa bağımlı olduğu sektörlere bir yenisinin daha eklenmesinden öte bir işe yaramayacağını belirten Karabulut, şunları kaydetti:

“Bir hafta önce kilosu bizden 15-16 liraya alınan et, market reyonlarında 30-35 liraya satılıyordu. Bu fark besicinin cebine girmiyor. Piyasada satılan etin fiyatı, besicinin elinden çıkan fiyat değildir. Bugün besiye alınacak bir dananın kilogram maliyeti 13 lirayı bulmuştur. Yetiştiricinin bu hayvanı en az 8 ay besledikten sonra 1 kilo et maliyeti 14,8 lirayı bulmaktadır. Yetiştirici, hayvanı bu maliyetin üzerinde bir fiyata satmalı ki kazanç elde edebilsin... Tüm girdiler pahalıyken, etin fiyatının düşmesini beklemek sağduyulu bir yaklaşım değildir. Böyle bir ortamda et ithalatının başlamasıyla birlikte geçimlerini bu şekilde sağlayan tüm besici ve üreticilerin de sonu hazırlanmış olmaktadır.”

1980'li yıllarda menşe belli olmayan buffalo ve hastalıklı etlerin ülkeye sokulması sonucu insanlarda görülen hastalıkların arttığını savunan Karabulut, “Bize göre etteki sorunun çözülmesi için ithalata gerek yok. Zaten tüketicinin muhatap olduğu et fiyatındaki artışta çiftçinin, besicinin suçu yok. Kemikli toptan et fiyatı normal seviyeye indi, et ithalatı besiyi bitirir” dedi.

Karabulut, damızlık düve ve gebe hayvan kesiminin önlenmesi, canlı hayvan sayınının tam olarak kayıt altına alınması, besicinin damızlık düve ve 6 aylık erkek dana teminindeki güçlüklerin ortadan kaldırılması ile yem sıkıntısının aşılması için devletin elindeki tarım arazilerinin uygun fiyatla besicilere kiralanmasının sağlanmasının, sundukları çözüm önerileri olduğunu sözlerine ekledi.

Basın açıklaması yapılan eylemde besiciler, üzerinde “ithal ete hayır, buffalo etine hayır” yazılı pankartlar taşıdı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı