ANKARA HABERLERİ

Besiciler gidiyor

Ender BAYKUŞ
28.08.2012 - 00:00Son Güncelleme :

Vali Alaaddin Yüksel’in kapatılması talimatını verdiği Esenboğa çevresindeki besi çiftlikleri için harekete geçildi. Akyurt Belediyesi Zabıta ekipleri, Çevik Kuvvet eşliğinde bölgeye gitti. Görüşmelerin ardından bölgenin iki gün içerisinde boşaltılacağı öğrenildi.

Ender BAYKUŞ


ANKARA Valisi Alaaddin Yüksel, geçtiğimiz günlerde ilgili birimlere gönderdiği talimat ile Esenboğa Havalimanı çevresindeki besi çiftliklerinin çevreye yaydıkları kötü koktuğu gerekçesiyle kapatılmasını istedi. Vali Yüksel’in talimatı üzerine çalışma başlatan Akyurt Belediyesi, besicilere iki hafta önce havyanların bölgeden taşınması gerektiğini bildiren tebligatları ulaştırdı.

Belediye yetkilileri, besicilere tanınan sürenin sona ermesi ile birlikte, çiftliklerin boşaltılıp boşaltılmadığını kontrol etmek üzere Çevik Kuvvet ekiplerini de yanlarına alarak bölgeye gitti. Zabıta ve Polis’i karşılarında gören besiciler, “Biz yasal olmayan bir şey yapmıyoruz” diyerek tepki gösterdi. Çiftlik sahipleri, kendilerine “hırsız” muamelesi yapıldığını söyledi. Belediye yetkilileri ile görüşen besiciler, bölgeyi iki gün içerisinde boşaltma kararı aldı. Öte yandan bölgedeki bazı besicilerin çiftliklerini Çubuk Şabanözü Organize Sanayi Bölgesi’nde kendileri için hazırlanan alana taşıdıkları öğrenildi.

ÇEVİK KUVVET ÇİFTLİĞE GİRDİ - WEBTV

Alın hayvanınızı gidin

Yıllardır bölgede besicilik yapan ve yaklaşık bin adet büyükbaş hayvanı bulunan Tuncay Acaylar, 15 gün gibi kısa bir sürede hayvanların buradan götürülmesinin imkansız olduğunu savundu. Acaylar şunları söyledi:
“Burada yaşadığımız duruma anlam veremiyorum. Yaptığımız işin yükü ağır. Bir de devlet güçleriyle haksız yere karşı karşıya geliyoruz. Şimdi bize ‘Alın hayvanınızı gidin, burayı mühürleyeceğiz’ diyorlar. Bu işlemi yapacaklarının tebliğini sadece 15 gün önce yaptılar. Bu kadar kısa sürede bölgede bulunan 10 bine yakın hayvanı nereye götürelim, nerede kestirelim?

Telef olurlar

Elimizde bulunan hayvanları dışarı çıkartıp, burayı mühürlemek istiyorlar. Eğer dediklerini yaparlarsa dünyaya rezil oluruz. Çünkü bunlar besi hayvanı. Aylardır dışarıya çıkarılmadılar. Serbest kaldıklarında saldırganlaşır ve telef olurlar.”

Yer göstersinler gidelim
 
Bize ‘Bölgeyi terketmeniz gerekiyor’ denildi. Biz ‘Hayır illa burada kalmak istiyoruz’ demedik. Çubuk Organize Sanayi Bölgesi’nde yer yapılacak ve oraya taşınacaktık. Her besiciden 15 bin TL alındı. Ancak ne orada bize yer gösterildi ne de burada kalmamıza müsaade ediliyor.”

İki gün içinde boşaltacaklar

Esenboğa Havalimanı çevresini kötü kokudan kurtaracak uygulamada besi çiftliklerinin sahipleri ve Akyurt Belediyesi yetkililerinin arasındaki görüşmeler yaklaşık altı saat sürdü. Çevik Kuvvet ekiplerinin hazır bulunduğu bölgede gerçekleşen görüşmenin ardından besicilerin, bölgeyi iki gün içerisinde boşaltacakları öğrenildi.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Besiciler gidiyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Ağustos 2012 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Besiciler gidiyor haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:10
 • Guneş
  07:57
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:33
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı