ANKARA HABERLERİ

Besici eylem hazırlığında

Yılmaz ÇAMDALI / DHA
26.08.2012 - 00:00Son Güncelleme :

Vali Yüksel’in, “Kötü koku yayan işletme ve çiftliklerin kapatılması” yönünde yayınladığı genelgeye tepki gösteren besiciler, Yüksel’e seslerini duyurabilmek amacıyla Esenboğa protokol yolunda bugün eylem yapacaklarını söyledi.

Yılmaz ÇAMDALI / DHA

Ankara Valisi Alaaddin Yüksel’in, Esenboğa Havalimanı çevresinde faaliyet gösteren, kötü koku yayan işletme ve çiftliklerin kapatılması talimatını vermesine bölgedeki besiciler tepki gösterdi.
Vali Yüksel’in genelgesinden sonra çok zor durumla karşı karşıya kaldıklarını ve tek geçim kaynaklarının hayvancılık olduğunu belirten Rıfat Kondur, şunları söyledi:

20 yıldır buradayız

“20 yıldır burada besicilik yapıyoruz. Kırmızı Et Birliği’ne üye olunmamız önerildi, olduk. Mevcut yerimizde işimize devam edebilmemiz için Çubuk Orgazine Hayvancılık Sanayi Bölgesi’ne üye olmamız istendi, olduk. 250 büyükbaş hayvanın barınmasını karşılayacak ahır yeri için 15 bin TL kapora aldılar. Bize OHSB’nin 2014’te biteceği ve bu zamana kadar eski yerimizde işimize devam edeceğimiz söylendi.

Bir anda boşaltmak imkansız

Bu konuda valilikle sözleşmemiz olduğu halde Yenice bölgesinde bulunan 30 besici arkadaşın toplam 15 bin civarında büyük ve küçük baş hayvanla bir anda bölgeyi boşaltması imkansız. Sayın Vali bize Kurban Bayramı’nın sonuna kadar zaman tanısın istiyoruz. Tüm besici arkadaşların bankalara borcu var. Kurban Bayramı’nda hayvanlarımızın bir kısmını elden çıkarttıktan sonra otumuzu, gübremizi, samanımızı taplayıp OHSB faaliyete geçene kadar belirlenecek bir yere taşınırız.”

İki arada bir derede kaldık

Ankara Valisi Alladdin Yüksel’e seslerini duyurabilmek amacıyla Esenboğa protokol yolunda bugün eylem yapacaklarını ifade eden bir başka besici Faruk Duran ise, “2009 yılında Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nce 35 bin TL para cezasına çarptırıldık. Ahırlarımızdaki gübreyi taşıyan taşeron firmaların bu işi yapması Büyükşehir Belediyesi tarafından engellenince bölgede bulunan gübreler açık bir alanda birikti, ceza kaçınılmaz oldu. Bu uygulamadan sonra gübre taşımaya kalkışan taşeron firmalar da 105 bin TL para cezasına çarptırıldı. İki arada bir derede kaldık biz kanunlara nizamlara saygılı insanlarız. 20 yıldır hayvancılık yapılan bölgedeki ahırları bir haftada kapatmamız mümkün değil yem stoklarımızı bile taşımamız en az bir ay zamanımız alır” diye konuştu.

Nazıaka Bakan Eker’e sordu

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi. “Ülkemizin genelinde olduğu gibi Ankara’nın Çubuk ve Aykut ilçelerinde yüksek yem fiyatları, yetersiz destek politikaları nedeniyle, hayvan üreticileri ve besiciler zor günler yaşamaktadır” ifadesini kullanan Nazlıaka, “Çubuk ve Akyurt’ta hayvancılıkla uğraşan üretici sayısı nedir? Toplam kaç baş hayvan bulunmaktadır? Aile işletmelerinin sayısı nedir?, Başbakanın talimatıyla ahırların kaldırılması, ahırını kaldırmayan üreticiye yüksek miktarlarda ceza kesilmesi demokratik devletlerde görülen bir uygulama mıdır? Bu uygulamalar AKP’nin ileri demokrasi anlayışının bir sonucu mudur?” diye sordu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Besici eylem hazırlığında haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:07
 • Guneş
  07:54
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı