Gündem Haberleri

  Besi hayvanlarının soyu tehlikede

  Hürriyet Haber
  06.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Teşkilatı (FAO), besi hayvanlarının cinslerinin çeşitliğinin giderek azaldığı uyarısında bulundu. Türkiye'nin de üyesi bulunduğu FAO'nun BM Çevre Programı (UNEP) ile birlikte hazırladığı "Besi Hayvanlarında Çeşitlilik Dünya Gözlem Listesi" başlıklı rapora göre, besi hayvan cinslerinde çeşitliliğe en büyük tehdit, bu hayvanların gelişmiş dünyadan, kalkınmakta olan ülkelere ihracından kaynaklanıyor.

  Bu nedenle, yerli besi hayvanları ırkları, cinsleri melezleşiyor ya da ortadan bile kalkıyor. FAO uzmanları, "Kalkınmakta olan ülkeler, sanayileşmiş ülkelerden gelen cinslerin daha verimli olduğunu sanıyor, fakat, asıl sorun şu ki, bu besi hayvanları esasen, geldikleri ülkenin şartlarına uyumlu ve kalkınmakta olan ülkelerin genelde sert, haşin ortamıyla başedebilmede güçlük çekiyor" diyor.

  "Besi hayvanlarında çeşitlilik kendine özgüdür ve başka şeyle ikame edilemez" görüşündeki FAO uzmanlarına göre, yeni biyo-teknoloji besi hayvanları cinslerini ne kadar ıslah etmeye çalışırsa çalışsın, kaybedilen çeşitliliğin yerine konulması mümkün olmayacak. Haftada iki besi hayvanı ırkının soyunun tükendiğini ve 1.350 besi hayvanı cinsinin daha soyunun tükenme tehlikesinin son derece yüksek olduğunu belirten FAO'ya göre, geçen 100 yılda yaklaşık 1,000 cins ortadan kayboldu. FAO uzmanları, "çeşitlilik kaybı sonsuza kadardır, biyo-teknoloji, kaybedilen çeşitliliği yeniden yaratmaya muktedir olamayacaktır" diyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı