Gündem Haberleri

  Beşar gitmeye hazır değil

  Hürriyet Haber
  03.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın kuzeni Ribal Esad, İngiliz haber kanalı Sky News’un canlı yayınına, Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz ile birlikte konuk oldu. Ribal Esad, “Beşar gitmeye hazır değil, pragmatik olmalıyız” dedi. Beşar Esad’ın ise Moskova’ya “Yeni askeri taktiklerim tutuyor. İsyanı iki ay içerisinde bastırabilirim” dediği öne sürüldü.

  Ağabeyi Hafız Esad’a darbe girişiminin ardından Avrupa’ya sürgüne gitmek zorunda kalan Rıfat Esad’ın oğlu Ribal Esad, Suriye Devlet Başkanı olan kuzeni Beşar Esad’ın geleceğini yorumladı. Babasının kurduğu televizyonun Londra büro şefi olarak görevini sürdüren Ribal Esad, Sky News kanalının canlı yayınına Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz ile birlikte konuk oldu. Esad özetle şunları söyledi:

  “Uluslararası toplumun büyük bölümü Beşar Esad’ın gitmesini istiyor. Ama o hiçbir yere gitmedi. Ayrıca görüyoruz ki gitmeye de hazır değil. Dolayısıyla bugün pragmatik olmak zorundayız. Muhalifler silahlandırılmamalı ve tüm demokratik muhalefet sürece dahil edilmeli. Mesela Türkiye’nin, yüzde 80’i İslamcılardan oluşan Suriye Ulusal Konseyi (SUK) lehine taraf tutması doğru değil. Bize yanıt bile vermediler.”

  7. Bölüm gündeme gelebilir

  Büyükelçi Çeviköz şu ifadeleri kullandı:
  “Türkiye’nin önemli bir komşu olduğu ve bir rol oynaması gerektiğine katılıyorum. Ama muhalefetin sadece bir bölümüne destek verdiğimiz görüşünü kesinlikle doğru bulmuyorum. Türkiye 10 gün önce, muhalif grupların İstanbul’da biraraya gelip toplantı yapmalarını sağladı. Bu, bir sürecin başlangıcı. Cenevre’de ilk kez Rusya, Çin ve Güvenlik Konseyi’nin diğer daimi üyeleri hemfikir oldu. Bu ciddi bir başarıdır. Cenevre kararları takip edilecek. (Şam, Annan planını uygulamamaya devam ederse) belki yeni yaptırımlar getirilebilir -ki bunlar arasında BM Kurucu Antlaşması’nın yedinci bölümünü (barış amaçlı askeri müdahale) gündeme almak da bulunabilir.”

  Yaşlı komutanlar emekli

  İsrail istihbaratına yakın olduğu belirtilen DEBKAfile adlı internet sitesi ise Beşar Esad’ın Rus yetkililerle yaptığını iddia ettiği görüşmeyi yazdı. Esad’ın Moskova’ya “Yeni askeri taktiklerim tutuyor. İsyanı iki ay içerisinde bastırabilirim” dediği öne sürüldü. Yeni taktikler arasında “yaşlı komutanların emekli edilmesi” ve şiddetin artırılması var.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı