Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Beşar Esad'ın danışmanı Buteyna Şaban Çin'de

  Hürriyet Planet
  16 Ağustos 2012 - 14:08Son Güncelleme : 16 Ağustos 2012 - 14:49

  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın politika danışmanı Buteyna Şaban Çin'e çıkarma yaptı. Şaban Çin ve Rusya'nın Suriye konusundaki duruşunu överken, Almanya'dan her iki ülkeye "Şam yönetimini desteklemekten vazgeçin" mesajı geldi.

  Şaban, Çarşamba günü başlayan ziyaretleri kapsamında medyaya açıklamalarda bulundu. Libya ile aynı kaderi paylaşmadıkları için Rusya ve Çin'e teşekkür eden Şaban, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde iki ülkenin, Suriye karşıtı karar taslaklarını veto etmesine gönderme yaptı.

  Şaban "Çin ve Rusya gibi sömürgeci olmayan ülkeler gördüğümüz için mutluyuz" dedi.

  "ÇİN İLE UZLAŞTIK"

  Çin Dışişleri Bakanı Yang Jieçi ile Perşembe günü yaptığı görüşmeyi değerlendiren Şaban "Mükemmel geçti. Bir çok konuda uzlaştık" dedi.

  Suriye'de neler olup bittiğinin gerçek bir resmini sunmak için ilk kez Çin'i ziyaret ettiğini anlatan Şaban "Batının uyguladığı yaptırımlar yalnızca sıradan Suriyelilere zarar veriyor. Batı Suriye'yi iç savaşa sürükleyenlere para ve silah sağlayarak durumu daha da kötü hale getiriyor" diye konuştu.

  PEKİN'DEN MÜZAKERE TALEBİ

  Çin yönetimi Pazartesi günü Suriyeli muhaliflerle görüşeceğini açıklamıştı. Şaban ile yapılan görüşmenin ardından yazılı bir açıklama yayınlayan Dışişleri Bakanlığı ise Suriye'deki durumun kaygı verici boyutlara ulaştığına yer verdi ve tarafları acilen müzakere masasına oturmaya çağırdı.

  ALMANYA'DAN RUSYA VE ÇİN'E ÇAĞRI

  Almanya'dan da Rusya ve Çin'e Suriye yönetimini yalnız bırakma çağrısı geldi.

  Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle,  "Rusya'yı ve Çin'i, Esad rejimini korumaktan vazgeçmeye, uluslararası camiayla  birlik olmaya ve bizimle birlikte yaptırım kararı almaya davet ediyorum" dedi.

  Westerwelle, "rbb-Inforadio"ya yaptığı açıklamada, ülkesinin Suriye'ye  yönelik askeri müdahaleye karşı olduğunu, bunun yerine Suriye'ye yönelik  yaptırımların artırılması gerektiğini belirterek, olası bir askeri müdahalenin  "tüm bölgeyi ateşe verecek bir yangına sebep olabileceğini" söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı