Gündem Haberleri

  Beşar Esad’dan gizli tehdit

  Hürriyet Haber
  09.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Lübnan El Manar tv’sinin internet sitesindeki habere göre Suriye lideri Esad, ziyaretçilere yaptığı konuşmalarda Türkiye’yi eleştiriyor.

  Esad’ın, “Eğer herhangi bir ülke bizim sorunlarımızdan faydalanmak isterse, o ülke de bu durumdan etkilenecektir. Onların krizi bizimkinden de büyük olacaktır. Türkiye’deki durum tedbirli olmayı gerektirse de çok büyük etkileri ve sonuçları yok, Suriye’nin içişleri için doğrudan tehdit yaratmıyor” dedi.

  Bir tehdit de İran’dan

  İRAN dini lideri Ali Hamaney’in askeri danışmanı Tümgeneral Yahya Rahim-Safavi, Mehr Ajansı’na yaptığı açıklamada, Türkiye’den Suriye politikası, NATO füze kalkanı ve Arap dünyasına laiklik çağrısı gibi tutumlarını gözden geçirmesini istedi, aksi halde kendi halkı ve komşularıyla sorun yaşayabileceği konusunda uyardı.

  Rahim-Safavi, “Türkler, birkaç stratejik hata yaptı. Biri Erdoğan’ın Mısır gezisi ve laik bir modelin sunumu oldu. Mısır halkı Müslüman olduğundan, bu beklenmedik ve tahayyül edilmeyen bir durumdur. Eğer Türk liderler, dış politika ve İran ile bağlarını açıklık getirmezse, problem yaşarlar. İddia ettikleri gibi İran ile sözleşme hacmini 20 milyar dolar seviyesine çıkarmak istiyorlarsa, nihayetinde İran’a uyum sağlamalıdırlar” diye konuştu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı