ANKARA HABERLERİ

Beş yıllık harem

Haşim KILIÇ
16.01.2012 - 00:00Son Güncelleme :

Osmanlı sarayındaki iktidar mücadelesi ve birbiriyle savaşan güçlerin eylemleriyle yazgıları belirlenen genç kadınların yaşadığı Harem’deki entrikaları anlatan “Harem” balesi, beş yılı aşkın bir süredir Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahneleniyor.

Haşim KILIÇ

Merih Çimencilerin koreografi ve rejisiyle sahnelenen “Harem” balesi, Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin en uzun soluklu gösterilerinden biri. Görsel bir şölen şeklinde sunulan bale eseri, sahneye konduğu ilk günden itibaren yoğun ilgi görüyor. Oyunun dansçılarından Padişah’ı canlandıran Oliver Spence ve harem ağasını oynayan Hakan Odabaşı, eserin büyük ilgi görmesini ise konunun dikkat çekmesine ve dansçıların başarısına bağlıyor.
“Harem ağaları esirlerden seçilirmiş”
Beş yıldır Harem’in Sümbül Ağası’nı oynayan Hakan Odabaşı, insanların tekrar tekrar oyunu izlediğini belirterek, beş yıldır oynadığı rolün değişmediğini anlattı. Odabaşı, oyun ve rolüyle ilgili şunları söyledi; “Sümbül Ağa’yı oynuyorum. Sümbül Ağa, padişahın işlerini hallediyor. Sümbül o döneme göre biraz farklı karakter. Sümbül Ağa sarayda tüm işleri çeviren, politik, duygusal, sevdiğine karşı herhangi bir kötülükte padişaha bile rest çekebilir. Çok güzel eleştiriler aldık. Son 5 yıldır kapalı gişe oynuyoruz. Haremden bir sürü kızlar geldi geçti, ben hiç değişmedim. Hep aynı rolü oynadım.  Oynadıkça farklı yorumlar getirmeye başladım. Muhteşem Yüzyıl dizisindeki Sümbül Ağa’dan biraz daha farklı bir Sümbül Ağa var. Rol size oturdukça kendinizden de bir şeyler katıyorsunuz. Konu olarak Osmanlı’yı anlatıyor. Kösem Sultan, Hürrem, ilgi çekiyor. Canlı orkestra, keman, piyano, yeniçeriler, cariyeler… Saraydaki entrikayı sahneye yansıtmaya çalışıyoruz ve başarılı olduğunu düşünüyoruz. O zamanlar Ağalar esirlerden seçiliyormuş ve hadım ediliyormuş. Siyaha boyanıyorum ve izleyicinin karşısına öyle çıkıyorum. Seyircinin de hoşuna çıkıyor ve dikkat çekiyor. Sahnede bir tek ben farklı renkteyim”.
“Deli İbrahim’i anlatıyor”
Padişah rolünü canlandıran Oliver Spence ise maskülen ve erkeksi rolleri oynamaktan keyif aldığını, o yüzden Harem Balesi’ndeki rolünü çok sevdiğini aktardı. Spence şunları söyledi; “Ben padişah rolünü canlandırıyorum. Deli İbrahim’den esinlenerek yazılan bir rol. Saray içindeki güç çatışmaları, entrikaları ve padişahın aşklarını yansıtan bir oyun. Deli İbrahim, haremden çıkartıp evlenmeye çalıştığı aşkı nedeniyle validesi Kösem sultan tarafından Yeniçerilere boğdurulmuş, uzun süre tahtta kalamayan bir padişah. Aşkına yenik düşüyor. Daha önce Yeniçeri olarak dans ediyordum. Üç yıldır Padişah olarak oynuyorum. Ben, karakter olarak maskülen ve erkeksi rolleri oynamaktan keyif alıyorum. Buradaki rolüm, kalıplar içinde kalmadan oynayabildiğim bir rol.”

Oyunun öyküsü

Öykü Osmanlı sarayındaki iktidar mücadelesi ve birbiriyle savaşan güçlerin eylemleriyle yazgıları belirlenen genç kadınların yaşadığı Harem’deki entrikaları anlatıyor. Bu öyküde mutlak ve herşeye kadir olması gereken bir Padişah vardır. Ancak zayıf bir kişidir ve yaşamını sürdürmesi de bilfiil annesi tarafından tehdit edilmektedir. Zira Valide Sultan onu kendi tutkularını gerçekleştirmede bir engel olarak görmekte, tüm gücü şahsına toplayabilmek için elinde kolaylıkla oynatacağı ve arkasına saklanacağı genç bir torunun tahta çıkmasını tercih etmektedir.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Beş yıllık harem haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ekim 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:17
  • Guneş
   06:56
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:47
  • Akşam
   18:12
  • Yatsı
   19:39
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı