Beş yıldızlı marina

Hürriyet Haber
29.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 29.07.1999 - 00:01

Türk turizmini yönlendiren merkezlerin başında gelen Bodrum, Karada Marina'nın işletmeye açılmasıyla ufkunu genişletmiş oldu. Hızlı değişimin ve gelişimin simgesi, uygarlık kapısı Karada Marina, Bodrum'da Turizm hareketlerinin yeni merkezi haline geldi.

TURBAN Turizm'in 1976 yılında kurduğu 120 yat kapasiteli marina, 21 yıl aradan sonra Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından Karada Marina'ya satıldı. 1 Aralık 1997 tarihinde başlatılan altyapı çalışmaları ve tesislerin yapımı, 1.5 yılda tamamlandı. Modern anlayışla, dünya standartlarında hizmet verebilecek duruma getirilen Karada Marina, törenle hizmete açıldı. 1732 metrekaresi iskele olmak üzere toplam 23 bin 495 metrekare alana sahip Bodrum Karada Marina, önümüzdeki 15- 20 yılda ortaya çıkabilecek ihtiyaçları karşılayacak duruma getirildi.

YATLARA MODERN DESTEK

Bodrum Karada Marina Genel Müdürü Ömer Vehbi Karacalar, ilave edilen 3 yüzer iskeleyle kapasitesinin 120 yattan 375 yata çıkarıldığını belirterek, yatlara her türlü hizmetin verilebileceğini söyledi.

Marinada 50 teknelik çekek yeri, 70 tonluk travel lifti (hareketli vinç), boya, marangoz ve motor atölyeleriyle teknelerin her türlü bakım ve onarımının yapılabildiğini anlatan Karacalar, ‘‘En ileri olanaklarla modernize edilen marinada teknelere telefon, 4 uydu kanalından televizyon yayını, su ve elektrik bağlantıları sağlanıyor. Ayrıca sağlık ünitesi, PTT, Fax, telefon, internet sistemlerinin yanı sıra itfaiye, akü, palamar, dalgıç, yıkama servisleri hizmet veriyor’’ dedi.

Karada Marina'nın sağladığı avantajlar, sadece yat hizmetleriyle sınırlı kalmıyor. Kent halkının ve tatilcilerin yararlanabileceği her türlü olanağı sağlayan marina 5 yıldızlı otellerdeki lükse de sahip. Modern tuvalet, sıcak suyu bulunan duşları, çamaşırhaneleri, döviz bürosu, atık su şebekesi, 150 ton kapasiteli içilebilecek nitelikte su arıtma sistemi, 500 kilovatlık jenaratör sistemiyle de Akdeniz'in aranan marinaları arasındaki yerini aldı. Turizmde en önemli unsur olan insana yatırım yapan, konaklayanların yaşamlarını kendi evlerindekinden farklı olmayan konforu yaratan Bodrum Karada Marina, 250 kişiye de iş olanağı sağlıyor.

Marina'nın yıllardır etrafını kuşatan tel örgüler kaldırıldı ve halkın buraya rahatça girebilmesi sağlandı. Tecritden kurtulan marina, bugün yörenin geleneksel yapı ve kültürüyle uyumlu hale geldi. Yöre florasına uyumlu peyzajıyla görsel estetiği de ön planda tutan marina, ilçe halkının ve turistlerin uğrak yeri oldu.

BODRUM'A YENİ SOLUK

Bodrum'a yeni bir renk ve canlılık getiren Karada Marina Alışveriş Merkezi'nde Türkiye'nin ve dünyanın seçkin mağazaları yeralıyor. 2 bin 200 metrekarelik alana inşa edilen 39 dükkandan oluşan modern çarşıda Mudo, Vakkorama, Levi's, Aprido, Polo, D&R, Tommy Hilfiger, Sevil Parfümeri, Gant USA, Ayyıldız, Alber Home Gima gibi mağazaların yanı sıra Escape Restaurant da nefis İtalyan mutfağı ve doyumsuz manzaralı barıyla Bodrumlular'a hizmet veriyor.

Marina'da bulunan Marina Elektrik ve Amphora Deniz Nalburiye Mağazası, tekne sahiplerinin ihtiyaçlarına cevap veriyor. 68 bin metrekarelik deniz kullanım alanına sahip Bodrum Karada Marina, 1998 yılında 2 milyon 100 bin, 1999 yılının ilk ayında da 842 bin dolar olmak üzere 1.5 yılda ülkemize toplam 2 milyon 942 bin dolar döviz girdisi sağladı.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı