Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Beş oy fark kesmedi meydan okudu

JAPON PTT’sinin özelleştirme yasası beş oy farkla kabul edildiği için, meclisi feshediyor. Seçimlere gidiyor. Yasa kabul edilmiş olsa bile, beş oy farkını kendine güvensizlik olarak görüyor.

Geçen eylülde seçimlere gidiyor ve Japon siyasal tarihinin en büyük başarılarından birine imza atarak, ezici bir çoğunlukla yeniden iktidara geliyor. Seçime giderken, yaptığı çok önemli bir tercih var.

Milletvekili adaylarını belirlerken, pek çok eski siyasetçiye veda ediyor, yeni insanlar seçiyor. Yüzde doksanı aşan oranda, yeni yüzleri siyasete kazandırıyor.

Dün akşam Ankara’ya gelen, bugün resmi ziyarete başlayacak olan Japon Başbakanı Koizumi böyle ilginç bir kişilik. Siyasal tercihlerinde keskin, ilkeli, kararlarında hiçbir biçimde geri adım atmayan biri.

GALİBA İLK KEZ

Yanılmıyorsam, çok uzun süreden sonra ilk kez, belki de ilk kez bir dini bayram sırasında, Ankara yabancı bir konuğa ev sahipliği yapıyor.

Koizumi’nin ilk programına göre, gezisi İsrail ile Filistin’den başlıyor, sonra Türkiye’ye geçiyor. İsrail Başbakanı Şaron’un ağır hastalığı nedeniyle, Koizumi gezinin o bölümünü iptal ediyor. Doğrudan Türkiye’ye geliyor.

Ülkesi dışına çok az seyahat ediyor, yılda bir-iki kez. Onun için, Ankara ziyareti, Japonya’nın Türkiye’ye verdiği önemi gösteriyor.

DOĞRUDAN KREDİ

Japonlar’ın Türkiye’de ciddi yatırımları var. Ankara’nın içme suyu, İzmit Yuvacık Barajı, İstanbul’da viyadüklerin depreme karşı güçlendirilmesi, Marmaray ve otomotif endüstrisi gibi.

Doğrudan yatırımın yanı sıra, Türkiye Japonya’dan en çok kredi alan ülkelerden biri. Araya başka kurum sokmadan, kalkınma kredisi veriyor. Bu ziyarette, Türkiye Japon Başbakanı’ndan daha fazla yatırım ve ek kredi isteminde bulunmayı düşünüyor. Dolayısıyla, görüşmelerin ana ekseni ekonomi.

YASUKUNİ TAPINAĞI

Ziyaretin kendisi önemli, ama benim ilgimi Japon Başbakanı’nın renkli kişiliği daha çok çekiyor.

Japonya’da Yasukuni Tapınağı. Burada İkinci Dünya Savaşı’nda ölen Japonların mezarları var. Ama, bu askerlerin ondördü savaş suçlusu. Buna rağmen, Koizumi zaman zaman bu tapınağı ziyaret ediyor. Her ziyareti, hakkında bir dizi eleştiriye yol açsa bile, pek aldırdığı yok.

Farklı siyasal tercihlerinin yanı sıra, klasik müzik ve opera ile arası çok iyi. Karizmatik. İçki içmekten hoşlanıyor. İçki yasakları, kırmızı sokaklar ona göre değil.

Siyasal açıdan, en dikkat çekici kararını eylülde kazandığı seçimlerden hemen sonra veriyor:

"Tamam seçimi kazandım, ama gelecek yıl ben artık yokum."

Beş oy farkı az bularak seçime giden Koizumi, kazandığı zafer sonrasında da, "başkalarına yer açmak gerek" diyerek, bu eylülde siyaseti bırakmaya karar veriyor.

Koizumi’nin tavırları ve kararları bizimkilere binlerce dersle dolu. Zaten, onun için dünya çapında bir lider.

Av denetimi nanay

KUŞ gribi nedeniyle, doğru bir kararla av yasaklanıyor. Ya denetim?.. Orada, yine çuval modası.

Ankara’da bir tedirginlik var. Kuş gribinin Nallıhan’a dayandığı, verilen haberler arasında. Onun için av yasağının denetimi önem taşıyor.

Önceki gün Ankara’nın sulak bölgeleri. Yani, göçmen kuşların tünediği alanlar. Av için uygun alanlar. Av yasak. İyi, güzel.

Ne var ki, sulak alanlarda, av denetimi ile görevli Orman Bakanlığı’ndan tek bir yetkiliyi ara ki, bulasın. Başıboş alanlar. İsteyen, istediği gibi avlanmaya devam ediyor. Yasak filan nafile.

TV’lere boy boy çıkıp, büyük sözlerle "av yasağı getirdik" diye gerinmenin anlamı kalmıyor.
X