« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Beş kere kurulan takım

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Feriköyspor şu anda 3. Lig 7. grupta. Son sırada ligde kalma mücadelesi veriyor. Kulübün tarihi boyunca başarıları kadar varolma mücadelesi de öne çıkıyor.

1919'da Feriköy İclaliye Kulübü adıyla kuruldu. Forma rengi kırmızı-yeşildi. Mütareke döneminde fazla bir etkinlik gösteremeden dağıldı. 1923'te Feriköy İdman Yurdu adıyla kırmızı-beyaz renklerle ikinci kez kuruldu. Futbol dışında atletizm ve boksta faaliyet gösterdi. Kısa bir süre sonra parasızlıktan yine dağıldı.

1927'de Feriköy-Şişli İdman Yurdu adıyla aynı forma renkleriyle tekrar spor sahnesine çıktı. Feriköy mezarlığına bitişik olan sahalarının bir kısmı, bir gün mezarcıların baskını ile kazılınca kulüp yeniden kapandı.

Ardından o zamanlar İstanbul'da bulunan Harbiye öğrencilerini kadrosuna alarak Harbiyeyılmaz adıyla tekrar toparlandı. Muhteşem Kural ve Albay Turgut Tuna gibi dönemin ünlü futbolcularıyla güçlü bir kadro kuruldu. Bu takım forma renklerinden dolayı ‘‘beyazlar geliyor’’ diye kendinden söz ettirdi.

Ancak Harbiye Ankara'ya gidince Feriköy için kötü günler başladı. 1937'de yine maddi sorunlardan Kurtuluş Spor Kulübü ile birleşmek zorunda kaldı. 1947'de Feriköy Gençlik Kulübü adıyla son kez kuruldu ve amatör lige katıldı. 1955-1956 sezonunda şampiyon olarak İstanbul 2. Profesyonel Ligi'ne yükseldi. Şampiyon takımın forvetinde birbirinden lakaplarıyla ayrılan beş Ali oynuyordu: Küçük Ali, Mehmet Ali, Babalak Ali, Gavur Ali ve sadece Ali!

1958-1959 sezonunda ikinci ligde şampiyon oldu. 1959-1960 sezonunda birinci ligin 16'dan 20 takıma çıkarılmasına karar verildi. Feriköy seçme maçlarında ilk dörde girerek birinci lige çıktı. Birinci ligde kendisine ölesiye bağlı taraftarıyla tanındı. 50'den fazla taraftarı sevinç veya üzüntüden kendilerini kesici aletlerle yaraladı. En ünlü taraftarlar Apartman Mustafa ve Şoför Mehmet Ali Çiğdem oldu. Şoför Mehmet Ali Bey, 1962'de Feriköy'ün Ankara'dan dört puan alması üzerine verdiği sözü tutarak karlı bir ocak gecesi saat ikide araba vapurunun üstünden boğaza atladı ve sahile kadar yüzdü.

Feriköyspor 1967-1968 sezonunda tekrar ikinci lige, 1973-1974 sezonunda da üçüncü lige düştü.

<ı>Kaynaklar: İstanbul Ansiklopedisi ve Necati Bilgiç'in 1960'lardaki bir yazısı.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler