Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Beş günde iki milyar hintkeneviri söküldü

  Osman BEKLEYEN / DHA
  11 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 11 Ağustos 2009 - 08:49

  Uyuşturucu ile mücadelede elde edilen başarılara bir yenisi daha eklendi ve Van’da hintkeneviri ekilen binlerce dönüm arazi imha edildi.

  Yüzlerce asker ve köylü iki milyar kök hintkenevirini ancak beş günde sökebildi. Ayrıca, Van’dan İstanbul’a giden bir otomobilde de 104 kilo esrar bulundu.

  VAN’da bir ihbar üzerine harekete geçen jandarma ekipleri, Başkale İlçesi’ne bağlı Hasanbey Köyü Yunus Emre Mezrası’nda tespit edilen hintkeneviri tarlalarına operasyon düzenledi. 41 ayrı kişiye ait binlerce dönüm araziye kimler tarafından dikildiği belirlenemeyen hint kenevirleri yüzlerce asker ve köylü tarafından beş gün boyunca söküldü. İki milyar yirmi bin kök olan dişi hintkenevirleri toplandıktan sonra yerinde yakılarak imha edildi. Son yılların en büyük hintkeneviri operasyonu kapsamında aynı köyde jandarma ekiplerinin yaptığı aramada, ot yığınları altında 1.5 ton esrar ele geçirildi. Askeri yetkililer daha önce bu kadar çok sayıda hintkeneviri ekiminin yapılmadığını belirtti. Yakalanmasaydı, yaklaşık değeri 25-30 milyon TL olan 48 ton esrar elde edilecek olan hint kenevirleri ile ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldı. Yetkililer, yapılan araştırmada söz konusu araziler için devletten  destekleme parası alındığının tespit edildiğini belirtti.

  Leon 104 kilo yakaladı

  Van’dan İstanbul’a otomobille götürülmek istenen 104 kilo toz esrar, narkotik dedektör köpek ‘Leon’ tarafından bulundu. Emniyet Müdürlüğü, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube ekipleri, Van’dan İstanbul’a giden özel otomobili kent merkezinde durdurdu. Plaka ve sürücüsü açıklanmayan otomobilde narkotik dedektör köpek ‘Leon’ arama yaptırıldı. Aramada otomobilin gizli bölmelerine 100 ayrı paket içinde toplam 104 kilo toz esrar ele geçirildi. Gözaltına alınan otomobil sürücüsü sevk edildiği mahkemece tutuklandı.
  Trabzon’un Akçaabat ilçesinde bir ihbarı değerlendiren jandarma ekipleri, O.S.’nin (19) üzerinde yaptığı aramada bir miktar esrar ele geçirdi. Bu kişinin, uyuşturucuyu nereden temin ettiği yönünde verdiği bilgiler doğrultusunda, Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin de katılımıyla, ilçenin Dürbinar Mahallesi’ndeki, A.S.’ya ait bahçede arama yapıldı. Aramada, 39 kök Hint keneviri ile üç kilo 400 gram kubar esrar ele geçirildi. O.S., nöbetçi savcılıkça serbest bırakılırken, mahkemeye çıkarılan A.S., tutuklandı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı