Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Beş bombalı eylem

  Hürriyet Haber
  11.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 11.05.2000 - 00:01

  İtiraf:İranlılar para verdi

  Mumcu suikastı zanlılarının Ankara'da 5 bombalı suikaste daha karıştıkları ortaya çıktı. Yusuf Karakuş ve Abdülhamit Çelik, İran'a defalarca gidip eğitim gördüklerini açıkladı.

  MUMCU suikastı zanlısı 9 kişinin sorgusu büyük bir gizlilik içinde sürerken, zanlılar, Ankara'da 5 ayrı bombalı suikasta daha karıştıklarını itiraf etti.

  Ankara Terörle Mücadele Şubesi'nde sorguları devam eden ve Pişmanlık Yasası'ndan yararlanmak isteyen Yusuf Karakuş ile Abdulhamit Çelik, Ankara'da 5 ayrı bombalı suikast daha gerçekleştirdiklerini itiraf etti. İran elçiliğinde görevli istihbarat ataşelerinin isteğiyle önce keşif yaptıklarını, daha sonra tıpkı Uğur Mumcu olayında olduğu gibi bomba yerleştirilirken gözcülük yaptıklarını anlatan zanlılar, ‘‘Her defasında İranlılar bize para veriyordu. Bu süre içinde defalarca İran'a gidip geldik’’ diye konuştular.

  Yusuf Karakuş ile Abdulhamit Çelik'in itiraf ettiği bombalı suikastlar şunlar:

  Mart 1991'de Irak Büyükelçiliği görevlisi Kyas Ali Hüseyin'e Çankaya Pilot Sokak'ta bombalı suikast düzenlenmesi. Kyas Ali Hüseyin, tıpkı Mumcu gibi otomobiline bindiği sırada bomba patlamış ve ağır yaralanmıştı.

  Ekim 1991'de Arap diplomat Abdurrahman Hüseyin El Kurabi'nin Çankaya Sedat Simavi Sokak'ta parkettiği otomobiline bomba konulması. Kurabi ve ilkokulda okuyan kızı patlamadan yaralı olarak kurtulmuşlardı.

  Yine Ekim 1991'de Amerikan Tuslog tesislerinde görevli Çavuş Victor Marvic'in, Ayrancı'da otomobiline bomba yerleştirilmesi. Marwick, sabah işe gitmek için otomobilini çalıştırdığında müthiş bir patlama olmuş ve parçalanarak can vermişti.

  Mart 1992'de İsrail Büyükelçiliği güvenlik ateşesi Ehud Sedan'ın, Çankaya Simon Bolivar Caddesi'ndeki otomobiline bomba konulması. Ehud Sedan, öğle saatlerinde semt pazarına uğradıktan sonra otomobiline binmiş ve otosunu çalıştırdığında müthiş bir gürültüyle patlayan bomba, feci şekilde ölümüne yol açmıştı.

  Aralık 1992'de Hindistan Büyükelçiliği katibi Paul Kumar'ın Çankaya Piyade Sokak'taki otomobiline bomba kanulması. Patlamada, Kumar şans eseri canını kurtarmıştı.

  22 Ocak 1993'de Gazeteci Yazar Uğur Mumcu'nun, otomobiline bomba konulması. Mumcu aracını iki gün kullanmadığı ve bombanın, otomobilin çalışmasıyla patlayacak şekilde ayarlandığı için iki gün gecikmeli patladığı anlaşıldı.

  İMZA VE ADRES AYNI Zanlıların itiraf ettiği bombalı suikastları araştıran polis, bunlarda da tıpkı Mumcu suikastında kullanılan plastik patlayıcı kullanıldığını belirledi. Bu suikastların tamamında, bombaların ateşleme düzeneğinin sürücü otomobiline binip çalıştırdıktan sonra patlayacak şekilde ayarlandığı anlaşıldı.

  EMİRLER İRANLI'DAN Soruşturmayı yürüten bir polis yetkilisi, ‘‘Zanlılar bu suikastların tamamında İranlılardan talimat almış. Önce keşif yapmışlar. Ardından İranlı uzmanlar bombayı yerleştirirken gözcülük yapmışlar. İrtibatlı oldukları İranlıların kod adlarını ve irtibata geçtikleri telefon numaralarını da veriyorlar’’ diye konuştu. Aynı yetkili, ‘‘Gerçekten de bu bombalı suikastların hepsinde plastik patlayıcılarda kullanılan RDX maddesi bulunmuş. Zanlılar çok şeyi itiraf ediyorlar’’ dedi.

  İRAN'A GİDİP GELMİŞLER

  Sorgusu devam eden zanlıların pasaport kayıtlarından defalarca yurtdışına gidip geldikleri de anlaşıldı. Özellikle Hasan Kılıç'ın son 8 yıl içinde 19 kez, Mehmet Şahin'in ise 17 kez yurtdışına çıktıkları belirlendi. Zanlılar, defalarca İran'a gidip geldiklerini itiraf ettiler. Zanlılar, irtibatta oldukları İran'lıların bir kısmını fotoğraflardan teşhis ettiler.

  Soruşturmayı yürüten polis, Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok, Muammer Aksoy suikastlarının da bu grupla veya irtibatlı oldukları İranlılarla ilişkisi olup almadığını inceliyor.

  Gözaltı süreleri uzatılan zanlıların Pazar günü DGM'ye sevkedilmeleri bekleniyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı