Beş ayda 48 bin 688 kişi işsiz kaldı

Hürriyet Haber
04.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Dünya ekonomik krizinin Türkiye'ye yansımalarıyla meydana gelen ekonomik durgunluk nedeniyle, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı resmi verilerine göre son 5 ayda 48 bin 688 işçi işten çıkarıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hakan Tartan, ancak işten çıkarmaların Ocak'tan itibaren azalmaya başlamasını, olumlu bir gelişme olarak niteledi.

Tartan, dün Ekonomik ve Sosyal Konsey (ESK) kararlarından biri olarak oluşturulan işten çıkarmalara ve sosyal güvenliğe ilişkin komisyonları topladı. İki komisyonun çalışmasını ayrı ayrı sürdüreceğini belirtti. Dış satımdaki daralma ve öteki nedenlerle, özellikle tekstil, deri ve otomotiv sektöründe başgösteren sıkıntılara karşı bundan önceki hükümet döneminde önlemler alındığını anımsatan Tartan, İzleme Komiteleri'nin işten çıkarma başvurularını hızla denetime alıp sonuçlandırdığını söyledi.

İzleme Komitelerinin işçi ve işveren kesimiyle diyalog ve işbirliği içinde olduğunu vurgulayan Tartan, izleme komitelerinden gelen bilgiye göre, toplu işten çıkarmada Ocak'tan itibaren azalma görüldüğünü söyledi. Tartan'ın verdiği bilgiye göre, son 5 ayda ekonomik nedenlerle 16 bin 808'i tekstil, 9 bin 875'i metal, 4 bin 52'si inşaat, 3 bin 306'sı gıda, 2 bin 704'ü ticaret, 2 bin 197'si petrol, 2 bin 137'si çimento ve 2 bin 75'i deri işkollarında olmak üzere, toplam 48 bin 688 işçi işten çıkarıldı. Bakan Tartan, işten çıkarılanların yeniden istihdamı için, her türlü önlemin alınacağını vurguladı. Bir türlü yapılamayan sosyal güvenlik reformuna da değinen Tartan, reform için sosyal tarafların görüş birliği içinde olduğunu, TBMM'de bulunan yasa tasarılarının seçimlerle birlikte kadük duruma düşeceğini, bu tasarılar üzerinde gerekli rötuşları yaparak yeni yasama dönemine hazır hale getireceklerini söyledi. Tartan, ‘‘Sosyal güvenlikle ilgili komisyonumuzun ülkemizin koşullarını göz önünde bulundurarak yapacağı çalışmalar, seçim sonrası için önemli bir hazırlık niteliği taşıyacaktır’’ diye ekledi.Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı