« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bertnardi yeniden başkan seçildi

Federasyonların sorunları ve çözüm önerilerinin tartışıldığı genel kurulda, İtalyan Renato Bertrandi yeniden başkanlığa seçildi.

A.A-DHA
SON GÜNCELLEME

Avrupa Triatlon Federasyonu (ETU) Genel Kurulu Alanya'da yapıldı. Grand Kaptan Otel'de gerçekleştirilen genel kurula, 37 ülkeden 74 delege katıldı. Değişen kurallar, federasyonların sorunları ve çözüm önerilerinin tartışıldığı toplantıda İtalyan Renato Bertrandi, yeniden başkanlığa seçildi. Genel kurulda Fransa'dan Denis Jeager asbaşkanlık, Belçika'dan Kethleen Smet genel sekreterlik ve İspanya'dan Alicia Gareia ise mali işler sorumlusu görevlerine getirildi.

Yönetim kurulu üyeliklerine İrlanda'dan Chris Kitchen, Polonya'dan Krysztof Pratkawski, İngiltere'den Ian Howard ve Lüksemburg'dan Eugere Kraus seçildi. Türkiye Triatlon Federasyonu Kurucu Başkanı Halil Kılıçoğlu ise ETU Denetleme Kurulu üyeliğine getirildi.

Avrupa kıtasındaki 40 ülke federasyonunun üye olduğu ETU'nun 4 yılda bir gerçekleştirilen seçimli genel kurulunun ardından konuşan Başkan Bertrandi, genel kurulların, Avrupa şampiyonalarına ev sahipliği yapan ülkelerde gerçekleştirildiğini söyledi. Bertrandi, "Bu defa seçimlerimiz Alanya'ya rastladı. Her şey çok iyi geçti. Çok memnunum. Tek aday olmam da güzel. Demek ki başkanlığım dönemimdeki çalışmalarımız takdir ediliyor" diye konuştu.

AVRUPA TRİATLON ŞAMPİYONASI YARIN BAŞLIYOR

Antalya'nın Alanya İlçesi'nde düzenlenecek Avrupa Triatlon Şampiyonası, yarın yaş grupları, genç kadınlar ve büyük kadınlar yarışlarıyla başlayacak.
Avrupa Triatlon Şampiyonası'nın basın toplantısı, Alanya Grand Kaptan Otel'de düzenlendi. Toplantıya Avrupa Triatlon Federasyonu (ETU) Başkanı Renato Bertrandi, Türkiye Triatlon Federasyonu (TTF) Başkanı Hamdi Güneş ve Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu katıldı.

2 GÖZLEMCİ İZLEYECEK


Toplantıda konuşan ETU Başkanı Renato Bertrandi, 3 gün sürecek yarışlarda, daha önce Avrupa şampiyonu olan birçok sporcunun yarışacağını söyledi. Yaş grupları, elitler, küçükler ve karışık takım kategorilerinde yapılacak yarışları Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nden 2 gözlemcinin de izleyeceğini belirten Bertrandi, "Bu gözlemciler özellikle karışık takım kategorisindeki yarışı gözlemleyecek. Eğer yeterli derecede başarılı bulurlarsa, Rio Olimpiyatları'nda bu dal da olabilecek. Bunun kararını burada verecekler. Bu bizim için çok önemli bir test olacak. Bu gözlemcilerden iyi not alacağımızı düşünüyorum. Eğer kabul edilirsek kararı Ekim ayında bize bildirecekler" dedi.

HEDEF RİO OLİMPİYATLARI

Türkiye Triatlon Şampiyonası'nın Alanya'ya alınmasını 2011 yılında başardıklarına dikkati çeken TTF Başkanı Hamdi Güneş ise şöyle dedi:
"Avrupa ülkelerinin federasyon başkanlarının katılımıyla ETU Genel Kurul'nun heyecanını da burada yaşıyoruz. Bu şampiyonada triatlonun her yaşta yapılabildiğini göreceğiz. Milli takım olarak elitlerde 6, gençlerde 7, paralimpik kategorisinde yarışacak 1 engelli sporcuyla mücadele edeceğiz. Milli takımımız 10 gündür Alanya'da kamp yapıyor. Sporcularımızın bu yarışta derece elde etmesini bekliyoruz. Hedefimiz 2016'da Rio'da yapılacak olimpiyat oyunlarında Türkiye'yi temsil etmek. Geçen yıl bu yarışın provasını yaptık ve çok eksiğimizin olmadığını gördük."

TÜRKİYE'DE İLK KEZ DÜZENLENİYOR

Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu da şunları söyledi:  "Türkiye Avrupa Triatlon Şampiyonası'na ilk kez ev sahipliği yapıyor. Alanya 1991 yılında triatlonu Türkiye ile buluşturan bir kent. 1991 yılındaki amatör zihniyet bugün Alanya'da Avrupa Şampiyonası'nın ev sahipliği imkanını tanıdı. Geçen 22 yılda birçok kişi amatörce ve profesyonelce emek verdi. Bütün yarışmacılara başarılar diliyorum."

 

 

 

 

 

 


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler