Bernanke, ‘serbest düşüş’e fren koydu Obama, ‘FED Başkanlığı’na devam’ dedi

Hürriyet Haber
26.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

ABD Başkanı Barack Obama, görev süresi 31 Ocak 2010’da bitecek olan Bernanke’yi bir 4 yıl daha FED başkanlığı için tekrar aday göstereceğini açıkladı. Başkan Obama, Bernanke ile birlikte düzenlediği toplantıda, FED Başkanı’nın ekonomiyi uçurumun eşiğinden döndürdüğünü belirterek, “Ben’in çökmek üzere olan finansal sisteme sakin, bilge ve kalıpların dışında yaklaşması, ekonomideki serbest düşüşün fren yapmasına katkı sağladı” dedi. Bernanke’nin üst üste ikinci kez seçilebilmesi için ABD Senatosu’nun onayı gerekiyor. Demokratların çoğunluğu elinde bulundurduğu Kongre’de ise Bernanke’nin ikinci dönem FED başkanlığının onaylanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Hayal bile etmemiştir

Obama, 55 yaşındaki Bernanke’yi yeniden FED Başkanlığına atayacağına ilişkin açıklamayı yapmak için Massachusetts’teki Martha’s Vineyard adasında yaptığı tatili yarıda kesti. Obama, şunları söyledi: “Yanımdaki adam, Ben Bernanke, bu ulus ve dünyanın şimdiye kadar karşılaştığı en kötü finansal kriz ortamında FED’i yönetmeyi başardı. ‘Büyük Buhran’ konusunda uzman olan Ben, emenim ki bir başka ‘Buhran’ı engellemek için çalışan bir ekibin parçası olacağını daha önce hayal bile etmemiştir. Ben’in geçmişi, cesareti, yaratıcılığı başarılı olmasına yardımcı oldu. Bu nedenle de Ben’i ikinci kez FED başkanlığına atıyorum.”

Obama’nın Bernanke’yi kriz süresince attığı cesur adımlarla ekonomideki serbest düşüşün frenlenmesine katkıda bulunduğu için FED koltuğunda görmek istediği kaydedildi. Piyasalar ile yatırımcılar açısından Bernanke’nin başkanlık görevine atanması bir sürpriz olmazken, Obama tarafından yapılan atama açıklamasının ise ‘erken’ olduğu belirtildi. Uzmanlar, Obama’nın bu ‘erken hamleyle’, ‘FED Başkanı kim olacak’ endişesini ortadan kaldırmayı amaçladığı yorumunu yaptılar.

FT: Küresel toparlanma çantada keklik değil

FINANCIAL Times gazetesi, Almanya, Fransa ve Japonya’da sağlanan üretim artışlarının ertesinde yaşanan iyimserliğe karşı uyarırken hükümetlerin görünürdeki gelecekte canlandırma politikalarını sürdürmesi gerekeceğini savunarak, “Dünyada toparlama henüz çantada keklik değil” yorumunu yaptı. Ekonomi gazetesi, “Dünyada toparlama henüz çantada keklik değil” başlıklı başyazısında, “İkinci çeyrek GSYH sonuçları iyi idi ancak anlamı fazla abartılmamalı” uyarısı yaptı. GSYH’daki büyümenin, “güçlü bir küresel canlandırma kokteyli” ile desteklendiğini vurgulayan gazete, alınan canlandırma önlemlerinin olumlu etkilerinin de sonraki çeyreklerde daha da hissedileceğini kaydetti.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı