Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Berna Yılmaz'dan gazetelere 5 dava

  Hürriyet Haber
  18.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz'ın eşi Berna Yılmaz, kişilik haklarına hakaret edildiği gerekçesiyle, Aydınlık, Yeni Şafak ve Gözcü gazeteleri hakkında, 5 ayrı manevi tazminat davası açtı.

  Berna Yılmaz'ın, eşiyle birlikte Aydınlık Gazetesi hakkında açtıkları davanın dilekçesinde, gazetenin 3 Aralık 2000 tarihli sayısının 4. sayfasında, ''... Mesut Yılmaz'a iddialar...'' başlığı ile bir haberin yayınlandığı belirtildi. Haberde, ''... MNG'den Berna Yılmaz'a hediye... MNG Holding'in patronu Mehmet Nazif Günal, süper lüks bir konak yaptırıyor.. Bu konağın esasında Berna Yılmaz'a hediye edileceği iddia ediliyor. Yılmazların bu eve taşınıp taşınmayacağı merak ediliyor...'' denildiği kaydedilen dilekçede, her bir davacı için 5 milyar lira olmak üzere, toplam 10 milyar lira manevi tazminatın, olay tarihinden işleyecek yasal faizi ile davalı gazeteden tahsil edilmesi istendi.

  Berna Yılmaz'ın, yine Aydınlık Gazetesi'nin 3-7 Aralık 2000 tarihli nüshalarında yayınlanan iki ayrı haber nedeniyle açtığı iki ayrı davanın dilekçelerinde de davacı Yılmaz hakkında, Aydınlık Gazetesi'nin 3 Aralık 2000 tarihli sayısındaki iddialara benzer, ''araştırma yapmadan gerçek dışı ithamlarda bulunulduğu'' ifade edildi. Gazeteden her bir dava için 5 milyar lira olmak üzere, toplam 10 milyar lira manevi tazminat yasal faizi ile talep edildi.

  Valiz davası

  Gözcü Gazetesi aleyhinde açılan davanın dilekçesinde ise gazetenin Asabi adlı ilavesinin 6 Aralık 2000 tarihli sayısında, ''Berna Hanım bu yıl leyleği havada gördü... '' başlıklı bir haber yayınlandığı bildirildi. Haberde, ''Pimpiriklilerin sesi bir haftalık gazete, Berna Hanım'ın gezilerine çok valiz ile çıkıp az valiz ile döndüğünü ileri sürerek, kafalardaki karışıklığı iyice artırdı. Gazete, gezilerin daha çok off-shore adalarına yapıldığını yazdı...'' ifadelerine yer verildiği belirtilen dilekçede, Gözcü Gazetesi'nden 5 milyar lira manevi tazminat istendi.

  Yeni Şafak Gazetesi hakkında açılan davanın dilekçesinde de gazetenin 5 Aralık 2000 tarihli nüshasında, resimli olarak yayınlanan haberde, ''... Berna Hanım'ın valizleri kafa karıştırdı... Berna Hanım nereye gidiyor...'' denildiği kaydedildi. Dilekçede, söz konusu iddialar nedeniyle gazeteden yasal faizi ile 5 milyar lira manevi tazminat talep edildi.

  Etiketler: son dakika
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı