Dünya Haberleri

  Berlusconi’ye karşı Cumhuriyet mitingi

  Hürriyet Haber
  26.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İtalya’nın başkenti Roma’nın, antik Circus Maximus meydanı dün, mecliste sahip olduğu yüzde 60’lık çoğunluğa güvenip ’faşizmle flört etmek’ diye nitelenen politikalar yürürlüğe koymaya çalışan muhafazakar Berlusconi hükümetine karşı 2.5 milyon insanın tepkisine sahne oldu.

  Demokratik Parti lideri Walter Veltroni’nin önderliğindeki kalabalık, devlet üniversitelerine fonları kesmeyi ve göçmen çocuklarını ayrı sınıflarda okutmayı planlayan Berlusconi liderliğindeki koalisyona demokrasi dersi verdi. Daha önce de Roman vatandaşlara ait gecekonduların yıkılması, askerlerin sokaklara yerleştirilmesi ve kendisi ile birlikte bir takım üst düzey yetkililere hukuki muafiyet gibi planlarıyla tepki çeken Berlusconi’ye karşı mitingde "O gülüyor, İtalya ağlıyor" pankartı açıldı, "İtalya Berlusconi’den ibaret değil" sloganları atıldı. Aynı zamanda eski Roma valisi olan Veltroni’nin, "Şunu hiç unutmayalım: bir başka İtalya mümkün ve onu birlikte inşa edelim" sözleri hem sol hem de /images/100/0x0/55eb4ef2f018fbb8f8b8e59fsağdan göstericilerce alkışlandı. Sol partilerle de sık sık ’komünist’ diye alay eden Berlusconi’nin ’küresel kriz bitene kadar finans piyasalarını kapatalım’ önerisi kendisi hakkındaki "faşizm" suçlamalarına tuz biber ekmişti. İtalya’da dünkü görülmemiş dev miting için otobüsler, trenler, hatta tekneler yüzbinlerce insan taşıdı.

  15 yıldır İtalyan siyaset sahnesinde olan Berlusconi, geçen nisandaki seçim sonrası iki sağ partinin desteğiyle kurduğu hükümetle mecliste yüzde 60 çoğunluk elde etmişti.İtalyan başbakana yönelik eleştiriler, politik gücünü kendi ve siyasi müttefiklerini kayırmak için yasa tasarıları geçirmesiyle şiddetlenmişti.

  Türkiye’de cumhuriyet mitingleri

  Geçen yıl Nisan ve Mayıs aylarında Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler öncesinde laiklik hassasiyeti duyan kuruluşlar ve sivil toplum örgütler tarafından Cumhuriyet Mitingleri adı altında açık hava toplantıları düzenlendi. Ankara, İstanbul, İzmir ve Samsun gibi illerde gerçekleştirilen Cumhuriyet Mitingleri büyük kalabalıklar topladı..
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı