Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Berlusconi’nin çöplerle imtihanı

  Hürriyet Planet
  14.05.2011 - 11:38 | Son Güncelleme:

  İtalya Başbakanı Berlusconi, hakkında reşit olmayan bir fahişeyle ilişki kurduğu iddiasıyla açılan davanın ardından ilk seçim sınavına giriyor. Hafta sonu yapılacak belediye seçimleri Berlusconi’nin siyasi kariyerinin gidişatının ipuçlarını da verecek. Başbakan’ın memleketi Milano’nun yanı sıra, ezeli rakibi merkez solcuların kalesi olarak görülen, sokakları çöplerle kaplı Napoli’den çıkacak sonuçlar kritik.

  Yarın ve Pazartesi günü yapılacak seçimler Berlusconi için kişisel bir önem taşıyor. Özellikle Milano’da durmaksızın kampanya yapan Berlusconi, seçmenleri ulusal hükümete verdikleri desteği göstermek adına kendi adaylarına oy vermeye davet etti.

   

  Başbakan’ın partisinin internet sitesinde yayımlanan mesajında, “Sadece bu şehirlere düzgün birer belediye kurmak için değil aynı zamanda ulusal hükümeti güçlendirmek ve teyit etmek için de kazanmalıyız” denildi.

   

  Yaklaşık 13 milyon seçmen, yani İtalya nüfusunun neredeyse dörtte biri, 1,200 şehir ve kasabada yapılacak seçimlerde oy kullanacak. Ancak bütün gözler Berlusconi’nin yakın bir müttefiki olan şu anki belediye başkanının kazanması beklenen Milano ve Berlusconi taraftarlarının yıllardır iktidarda olan merkez solu devirmeyi hedeflediği Napoli’ye odaklandı.

   

  MİLANO BAŞBAKAN'IN EVİ

  Milano, Berlusconi’nin en fazla yatırım yaptığı şehir: Başbakan’ın medya krallığının merkezi olmasının yanı sıra başkanı olduğu AC Milan futbol kulübü de bu şehri temsil ediyor. Ancak aynı zamanda Berlusconi fuhuş ve yolsuzluk davalarından Milano’da yargılanıyor.

   

  Napoli’nin durumu ise daha farklı. Berlusconi, ezeli rakibi olarak gördüğü merkez solcuların kalesi durumundaki belediyeyi ele geçirebilmek için büyük kampanyalar yapıyor.

   

  ÇÖP KRİZİ KAMPANYANIN SEMBOLÜ OLDU

   

  NAPOLİ SOKAKLARI BU HALDE / FOTO GALERİ

   

  Şehir sokaklarında çöp dağları oluşmasına neden olan atık toplama krizini kampanyasının kalbine oturtan Berlusconi, daha önce defalarca yaptığı açıklamalarda Napoli’yi temizleme sözü vermişti. Dün de bu şehirde bir konuşma yapan İtalya Başbakanı, sözlerini bir kez daha yinelerken, partisinin adayı Gianni Lettieri için destek istedi.

   

  Berlusconi geçtiğimiz hafta da şehirdeki çöp krizinin çözümlenmesi için Napoli’ye askeri birlikler göndermişti. Napoli’deki çöplüklerin kapanması ve çöp yakma tesislerinden sadece bir tanesinin açık kalmasıyla çevredeki köy ve kasabaların sokaklarında yüzlerce ton çöp birikti.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı